Structuurbeginsel contra beginsel van herkomst? 3 opbergmateriaal. 4 inrichting depots. 5 brandblusmiddelen. 5 Representatieve taak. (voorlichting aan publiek, scholen, instellingen, verenigingen, krantenredac ties, tijdschriftenredacties, radio, televisie; hierbij komen ook internationale contacten voor). 1 lezingen. 2 rondleidingen. 3 heemkundelessen. 4 publicaties. 5 tentoonstellingen. 6 Opleiding. 1 personeel. 2 volontairs. Taak 7 Documentatie. 1 bibliotheek. 1 vaklitteratuur. 2 algemene geschiedenis. 3 vaderlandse geschiedenis. 4 streekgeschiedenis. 5 plaatselijke geschiedenis. 2 topografie verleden en heden. 1 prenten. 2 dia's. 3 foto's. 3 andere beelddocumentatie (ook geluids-). 1 films. 2 geluidsbanden. 3 grammofoonplaten. 8 Reprografie. 1 vermenigvuldigingsapparatuur. 2 copiëerapparatuur. 9 Binderij. [12] Enige kernpunten uit het rapport over de methoden van ordening van ar chieven, daterende van vóór 1800, uitgebracht op het Ve Internationale Archief-congres te Brussel, 1-5 september 1964.*) Het Bestuur van onze Vereniging heeft mij verzocht voor U te spreken over het rapport betreffende de 'Neuzeitlische Methoden der archivischen Ordnung' voor 'Schriftgut', daterende van vóór 1800, dat Dr. J. Papritz uit Marburg heeft uitge bracht op het vijfde Internationale Archief-Congres te Brussel 1-5 september 1964. Ik heb deze uitnodiging aanvaard, maar met een belangrijke beperking. Dr. Pa pritz had de opdracht rapport uit te brengen over de methoden van ordening, welke in de vele landen, aangesloten bij de 'Conseil international des Archives', worden toegepast. Om deze gegevens te verkrijgen volgde hij de gebruikelijke wijze: hij zond in groot getal vragenlijsten, de zogenaamde 'questionaires', naar alle landen met het verzoek de daarin gstelde vragen zo volledig mogelijk te be antwoorden. De materie waarover hij inlichtingen vroeg, was echter zo ingewik keld, dat alléén al deze vragenlijst een brochure vormde van 27 bladzijden. Op deze vragenlijst zijn 79 antwoorden binnengekomen uit 21 verschillende landen vele van deze antwoorden waren 20 tot 30 bladzijden groot en zij vormen volgens Papritz 'gelehrte Abhandlungen zur Archivwissenschaft auf höchstens niveau'. Te samen tellen zij ongeveer 1.000 bladzijden. Papritz heeft de zware taak volbracht in zijn rapport het essentiele uit al deze antwoorden samen te vatten: dit rapport zelf telt 142 bladzijden druks. Ik kan dan ook op deze achternamiddag niet veel meer doen dan Uw aandacht vestigen op enige van de vele problemen, die in het rapport ter sprake komen, en kóós daarvoor die, welke daarvan mijns inziens kern-punten uit maken. Het lijkt mij van groot belang, dat wij ons in ons eigen land en bij ons eigen werk bewust zijn van de opvattingen welke internationaal omtrent enkele zeer be langrijke beginselen van ordening worden aangehangen en verkondigd, hoe wij dan ook verder over deze opvattingen denken. Daarom zou ik achtereenvolgens willen samenvatten, wat in het rapport van Papritz wordt gezegd over: het beginsel van herkomst (Provenienz - prinzip, respect des fonds), over het 'structuur-beginsel', en over de zogenaamde 'Misch- fonds' of 'Mischbestande'. 1 Het herkomstbeginsel Het herkomstbeginsel is het beginsel, dat 'ieder archiefstuk behoort te worden 1 Voordracht gehouden op de jaarvergadering van de Vereniging van Archivarissen in Nederland op 18 maart 1965 te Zeist. [13]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 10