gen in hoofdgroepen betreft zo mogelijk gebaseerd moeten zijn op de Archief code P.T.T. 1940; 5 indien de code goed is ingedeeld, is een alfabet als hulpmiddel op de code over bodig te achten; 6 het is voldoende de code vooraf te laten gaan door een overzicht van de hoofd groepen, gevolgd door een overzicht van deze hoofdgroepen met hun eerste onderverdeling; 7 aanvullingen op de code komen in overleg met de betrokken hoofddirecties tot stand; 8 er zal een aantal instructievergaderingen worden belegd nodig voor een juiste en verantwoorde introductie van de code. Nadat in juni 1962 een ontwerp-code aan de dienstonderdelen ter beoordeling was toegezonden en nadat de binnengekomen commentaren waren verwerkt, werd op 1 januari 1963 de code ingevoerd op de postdistricten, de postkantoren, de post- en telegraafkantoren, de telefoondirecties, de telegraafkantoren en de radio stations. Wat de beide andere delen van de werkopdracht betreft, was de commissie van oordeel, dat de uniformering van de administratie van post en archiefzaken niet tot haar taak behoorde, maar tot de competentie van de hoofddirecteuren. Slechts één hoofddirectie heeft tot dusverre, in overleg met deskundigen van de afdeling Archief en Registratuur van de Centrale Directie een uniforme administratie voor haar dienstonderdelen ingevoerd. Archief en Registratuur heeft het opstellen van vernietigingsvoorschriften en richtlijnen voor de overbrenging van voor bewaring bestemde archieven naar de rijksarchiefbewaarplaatsen in studie genomen, daar de commissie meende, dat deze taak aan een gespecialiseerde afdeling diende te worden voorbehouden. Kerkelijke archieven Het verslag van de archivaris der Nederlandse Hervormde Kerk over 1963 meldt de voltooiing van de inventarissen van de archieven der Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee en Geertruidenberg; geordend werden de archieven van Kerkop bouw en van de gemeente 't Woudt (classis Delft). Geïnspecteerd werden de archieven van 55 Hervormde gemeenten. Met de commissie voor de archieven vergaderde de archivaris drie maal. Behandeld werden 518 brieven (v.j. 619), het aantal bezoekers bedroeg 58 (v.j. 52). De overzichten van de archieven van de Hervormde Kerk in Zeeland en Zuid-Holland naderen hun voltooiing. Dit 17de jaarverslag van mr. T. J. Naudin ten Cate was tevens zijn laatste, daar hij op 15 juli 1964 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie heeft neergelegd. Andere archieven Op 9 januari i960 werd opgericht de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek, die [142] zoveel mogelijk opmetingen tracht te doen en gegevens vast te leggen over typische boerderij-vormen in Nederland. Aanvankelijk geschiedde dit met subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, doch sedert 1 januari 1964 heeft het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deze subsidiëring overgenomen. Uit het ons toegezonden jaarverslag over 1963 blijkt, dat het kaartsysteem van de Stichting, die gevestigd is in het Nederlands Openluchtmuseum, Schelmseweg 89 te Arnhem, thans gegevens bevat over ca. 1500 opgemeten of geschetste objecten, die zich in collecties elders bevinden. Het eigen tekeningenarchief van de Stichting omvat 610 opmetingen in originali of in lichtdruk. De foto-collectie telt ca. 21.800 opnamen. Aan de hand van vragen lijsten werden beschrijvingen van 32 opgemeten objecten verkregen. Als werk zaamheden van de Stichting worden verder genoemd: het samenstellen van een be redeneerde bibliografie; het verrichten van documentair onderzoek ter plaatse; het verzamelen van historische gegevens; het samenstellen van registers van boer derijen, die van belang zijn voor het historisch onderzoek en van waardekaarten, waarop deze naar gelang van hun wetenschappelijke waarde in categorieën of urgentiegroepen worden onderscheiden; het uitgeven of mogelijk maken van pu blicaties; het verstrekken van adviezen en inlichtingen en het stimuleren van en samenwerken bij documentair onderzoek ter plaatse door anderen. Wij meenden enigszins uitvoerig op dit verslag te moeten ingaan om in onze kring ruimere bekendheid te geven aan het werk van de Stichting Historisch Boer derij-onderzoek, van welker bestuur ons medelid drs. C. Th. Kokke secretaris-pen ningmeester is. Enigen onzer kennen het reeds, zoals blijkt uit hun vermelding onder degenen, die bijdroegen tot de uitbreiding van de collecties der Stichting of die er inlichtingen vroegen. Maar ook voor andere collega's is er wellicht de mogelijkheid tot wederzijdse vruchtbare samenwerking. Personalia Mr. A. P. van Schilfgaarde herdacht op 1 september 1964 in het huis Bergh zijn 40-jarig jubileum als archivaris in intieme kring. Dr. J. Taal, oud-gemeente-archivaris van Gouda, werd op 17 februari 1964 door de paus onderscheiden met de orde van St. Sylvester. Aan pater C. J. B. Lindeman is eervol ontslag verleend als archivaris der Augustijnen in Nederland; in zijn plaats is benoemd met ingang van 1 augustus 1964 pater A. K. A. de Meijer. Drs. G. van der Feyst is op 28 september 1964 benoemd tot archivaris van de gemeente Schiedam. Drs. N. M. J a p i k s e is op 8 december 1964 benoemd tot archivaris van de gemeente Haarlem. [143]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 24