land dan in die van een democratisch land als Nederland, waar de overheid zich er veel minder mee bemoeide. De herdenking van '1813' heeft blijkbaar in de DDR meer aandacht getrokken dan in de Bondsrepubliek, getuige een aantal bij dragen: Zur nationalen Befreiungsbewegung 1813/14, Quellen im Deutschen Zen- tralarchiv, Abteilung Merseburg, im Sachsischen Landeshauptarchiv Dresden, im Brandenburgischen Landeshauptarchiv Potsdam; aan het eerste onderzoek heeft zelfs een 'Autorenkollektiv wissenschaftlichen geprüfter Archivare' gewerkt. Eveneens dienen voor het bekendmaken van bepaalde bronnen in archieven de ar tikelen van Peter-Joachim Rakow, Standische und biirgerliche Schulpolitik in Mecklenburg, dargestelt am Bestand Mecklenburg-Schwerinsches Ministerium für Unterricht 1849-1945; Friedrich Katz, Archivalische Quellen zur Geschichte Mexi- kos (uit de periode 1870-1918 vooral); Gerhard Schmidt, Archivalische Quellen zur Geschichte der deutsch-tschechoslowakischen Bezeihungen im Sachsischen Lan deshauptarchiv Dresden. Een andere groep van bijdragen bevat gegevens over bepaalde archieven welke wij in de regel in de inleidingen bij onze inventarissen verwerken, dus mededelingen over de geschiedenis van het bestuur en het archief, ordeningsproblemen enz. Tot deze categorie behoren de volgende artikelen: Her mann Schreyer, Erfahrungen bei der Anfertigung von Bearbeitungsberichten (een pleidooi in het algemeen voor deze berichten); Hartmut Ross, Entwicklung, Auf- bau und Aufgaben des Landesarchivs Oranienbaum; Joachim Wachter, Das Lan- desarchiv Greifswald; Rudolph Strauss, Zur Geschichte des Stadtarchivs Karl- Marx-Stadt; Anneliese Diising, Der Wiederaufbau des Stadtarchivs Wismar nach 1945; Walther Haupt, Zur Geschichte des Stadtarchivs Görlitz. Dan zijn er ver schillende artikelen waarin archivistische problemen aan de orde gesteld worden: Henrik Becker, Ratschlage zur Lochkartentechnik. Hij geeft verschillende wenken, b.v. om geen onnodige kaarten te maken. Wat gemakkelijk te vinden is, behoeft niet. Ook al is rangschikking niet nodig, dan is toch een voorordening in enkele groepen gewenst. Op het object moet een stempel gezet worden dat gelijkluidend is met de kaart. Botho Brachmann, Methodische Hinweise für die Betreuung der laufenden Schriftgutverwaltung. De keuze van een registratuurtype moet af hangen van soort en omvang van de administratie; verschillende wijzen van orde ning, chronologisch, alfabetische en zaaksgewijze, kunnen voor verschillende on derdelen toegepast worden; het registratuurplan moet zich orienteren op de struc tuur van de instantie. Gerhart Enders gaat in zijn Zum Archivgut- und Registra- turgutbegriff in op een artikel van Brather in de vorige jaargang over hetzelfde on derwerp. Hun uiteenzettingen over 'Archivgut', 'Sammelgut' en 'Oberbegriffe' zijn vreemd voor Nederlandse oren, althans moeilijk samen te vatten. De artike len van Christa Cordshagen, Ordnungsarbeiten an Pertinenzbestanden im Mecklen- burgischen Landeshauptarchiv Schwerin en van Lieselott Enders, die Neuodung eines alten Bestandes am Beispel der Kurmarkischen Kriegs- und Domanenkammer zu Berlin, hadden ook bij de vorige categorie genoemd kunnen worden. Beide dames trachtten het herkomstbeginsel toe te passen. Frau Cordshagen slaagde daar in niet, omdat de herkomst meestal niet meer na te gaan was, Frau Enders was dit nog wel mogelijk. Reiner Gross, Gerichtsbücher und Protokolle der sachsischen [136] Lokalbehorden bis 1856 im Sachsischen Landeshauptarchiv Dresden. Deze delen waren uit de archieven gelicht en bij elkaar verzameld zoals bij ons de retroacta van de burgerlijke stand. Schr. vindt het praktisch ze als een 'Sammelbestand' bij elkaar te laten. Dietrich Pietschmann, Erfahrungen bei der Bearbeitung des Schriftgutes der Justiz. De schr. betoogt, dat de beschrijvingen der processtukken vaak veranderd of aangevuld moet worden, omdat de juridische destijdse be schrijving te eenvoudig is voor de variëteit van de historische belangstelling. Wat de bewaring van testamenten betreft de wettige termijn is tachtig jaar stelt de schr. voor van drie of vier maatschappelk zeer uiteenlopende gerechten de tes tamenten te bewaren en van de overige slechts die betreffende grotere vermogens. In zake de notariële archieven heeft men nog geen ervaring, omdat ze nog niet zijn overgenomen. Fritz Höher, Die Nutzbarmachung von technischen Zeichnun- gen für die sozialistische Praxis. Schr. wijst op het belang van een goede bewaring. In de winter van 1962/3 heeft men in Berlijn b.v. 13 dagen moeten zoeken naar een breuk in een buis, omdat er geen tekeningen waren. Interessant is het artikel van Alfred Schlegel, Sicherungsverfilmung in den Staatsarchiven 1962. In de DDR wordt het mikrofilmen op grote schaal en systematisch toegepast. Zestien opname apparaten zijn in vol bedrijf, zodat over 1962 5Yi miljoen gemaakt konden wor- den- Ten slotte ziJn er nog artikelen van verschillende aard: Christa Cordshagen vertelt van de Wertermittlung und Kassation in der Ungarischen Volksrepublik. In Hongarije is sinds 1958 elke overheidsdienst en elk staatsbedrijf verplicht ver nietiging van te voren aan te vragen bij de staatsarchiefdiensten. Er zijn lijsten van archieven die bewaard moeten blijven. Opvallend is vaak de lange termijn van be waring. Hans Herz, Zur Frage der Bestandsanalyse am Beispiel des Bestandes 'Thüringisches Ministerium des Innern' (1920-1945). Onder Bestandsanalyse ver staat de schr. het nader onderzoeken en bekendmaken van de inhoud van een ar chief en de mogelijkheden ervan voor wetenschappelijke en actuele (in de DDR dus propagandistische) doeleinden. Hans-Joachim Schreckenbach, Kreisarchive und Zentraler Bestandsnachweis en Frido Metsk, Das Sorbische Kulturarchiv in Bautzen worden volledigheidshalve vermeld. Onder de 'Berichte' kan de aan dacht worden gevestigd op een mededeling van A. Ostrowski, Auf dem Wege zum Archivfilm, dat een film gemaakt is 'Alte Akten' voor popularisering, welke een kwartier duurt. Evenmin als in vorige jaargangen is er ook nu een bespreking van het Neder landse Archievenblad. F. Wij ontvingen Hubert Watelet, Inventaire des archives des Charbonnages de Mariemont-Bascoup. M. R. Thielemans, Inventaire des archives de l'Administration d'arrondissement du Brabant. J. Rouhart-Chabot, Inventaire des archives du Chateau de Hollogne-aux-Pierres. [137]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 21