sen aldaar. In Friesland werden de archieven van het kadaster der kantoren Heerenveen en Sneek overgenomen. In Drente werden stukken ontvangen uit de nalatenschap van de heer M. Tonckens, burgemeester van Zuidwolde. Hierbij zijn o.m. enkele charters uit de 15e en 16e eeuw, die in Drentse familiearchieven tot de zeldzaamheden behoren. In Limburg werden geen aanwinsten van archivalia geboekt, voor de overige provincies moge verder verwezen worden naar de uit voerige staten in de verslagen. Van de bezoekers- en bezoekencijfers vermelden we, dat het A.R.A. bezocht werd door 1402 personen in 13978 bezoeken (v.j. 1283 en 13484). Het rijksarchief te Groningen bleef met ruim 4200 bezoeken aan de top (v.j. ruim 3800), ook het aantal bezoekers steeg (van ongeveer 380 tot 425). Noord-Holland passeerde Utrecht wat het hoogste aantal bezoekers betreft, 589 in 2823 bezoeken (v.j. 464 en 2459). Utrecht als tweede noteerde 2387 bezoeken van 552 personen (v.j. 2278 en 503). Limburg hield het kleinste aantal bezoekers, 175, die 2712 bezoeken brachten (v.j. 164 en 2825). Zeeland, dat slechts twee bezoekers meer had, no teerde met 452 het geringste aantal bezoeken (v.j. 197 en 621). Zuid-Holland, Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland en Overijssel hadden in 1962 een provinciale inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven, in de overige provincies waren de rijksarchivarissen met deze inspectie belast. Hoewel als zodanig niet onder de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ressorterende, maar onder Gedeputeerde Staten, geven sommige rijksarchiva rissen in hun verslag aan Zijne Excellentie ook van hun inspectiewerk rekenschap. Daaraan ontlenen wij, dat in Noord-Holland advies aan Gedeputeerde Staten werd uitgebracht over de plannen tot het bouwen van archiefbewaarplaatsen in de gemeentehuizen te Velzen en Bloemendaal en in het politiebureau te Nieuwer- Amstel. In de laatste gemeente kwamen op archiefgebied ontstellende toestanden aan het licht, daar een deel van de gemeentesecretarie en vrijwel alle gemeente lijke diensten en bedrijven zijn ondergebracht in houten barakken, waarin geen enkele afdoende brandbeveiliging mogelijk is. Een deel van de oudere archieven is geborgen in de brandvrije archiefbewaarplaats van het oude raadhuis. Bij de gemeenten Wervershoof, Andijk en Medemblik kwam de wens naar voren om te komen tot de aanstelling van een streekarchivaris. Ook bestond bij enkele andere gemeenten de wens zich bij deze regeling aan te sluiten. Gestreefd wordt nu naar een combinatie van een niet al te groot aantal gemeenten, zodat verantwoord ar chiefbeheer mogelijk is. Enigszins zorgelijk acht mr. Groesbeek het, dat bij de hierover gehouden besprekingen gebleken is, dat enkele deelnemers in een streek archivaris meer een cultureel ambtenaar willen zien, waardoor het archivaris schap in het gedrang dreigt te komen. In Utrecht verleenden Gedeputeerde Staten goedkeuring aan de plannen tot inrichting of wijziging van archiefbewaar plaatsen in een aantal gemeenten, die echter slechts in twee gevallen tot uitvoe ring konden komen. Bij het afsluiten van zijn werkzaamheden voor de archief inspectie in verband met zijn vertrek naar Utrecht geeft dr. Van Buytenen een overzicht van het in Friesland in de periode 1939-1963 bereikte. Dank zij het gunstig onthaal van het werk der archiefinspectie in de kring van het provinciaal [132] bestuur en de medewerking der gemeenten sinds de aanstelling van een weten schappelijk ambtenaar in 1939 kon kort na de oorlog de provinciale archief inspectie worden uitgebreid, zodat soms met twee, dan met drie ambtenaren ge werkt kon worden aan de inventarisatie. Werden de archieven van Hindeloopen en Idaarderadeel voor rekening van de provincie geïnventariseerd, sinds 1947 dra gen de gemeenten voornamelijk zelf de aan de inventarisatie verbonden kosten. In eerste instantie werd daarbij het systeem toegepast van een combinatie van ge meenten en een groot waterschap, welke voor een bepaald aantal jaren een bedrag garandeerden naar rato van de te verwachten arbeidsduur aan ieder afzonderlijk. Dit bleek in de praktijk echter een minder geschikt uitgangspunt, waardoor aan de inventarisering de nadelen van aangenomen werk kwamen te kleven. Het stemt tot dankbaarheid, dat dank zij een onbekrompen wijze van tegemoetkoming van de zijde van het provinciaal bestuur de achterstand uit het vijfjarenplan kon wor den weggewerkt zonder financiële moeilijkheden voor de gemeenten. Daarna is men terecht uitgegaan van een betaling door de gemeente gedurende het aantal jaren dat de inventarisatie duurt. Vanwege de archiefinspectie zijn acht inventa rissen gereed gekomen en in druk verschenen. De laatste, negende in de reeks, die van Wijmbritseradeel, zal waarschijnlijk binnenkort van de pers komen. Bo vendien verschenen naast de inventarissen een aantal toelichtende studies, geba seerd op tijdens de inventarisatie verzameld materiaal. Deze kunnen als een on misbare aanvulling worden beschouwd, omdat de herkomst der instelling in het niet-gefeodaliseerde Friesland dikwijls vaag en moeilijk grijpbaar is. De gevolgde methode van zo intens mogelijke inventarisering heeft bewerkt, dat de Friezen over het algemeen welwillend staan tegenover een goede bewaring van hun archie ven. Minder aandacht kon bij de concentratie op deze inventarisatiearbeid vallen op regelmatig toezicht vooral bij de honderden soms minuscule waterschappen. De inspectie van de gemeente- en waterschapsarchieven in Groningen gaf geen aanleiding tot speciale opmerkingen. In Ezinge kwam bij de verbouwing van het raadhuis een naar de eisen des tijds ingerichte archiefruimte tot stand. In Drente had de rijksarchivaris als provinciaal inspecteur bemoeiing met een verbe tering aan de archiefbewaarplaats van het waterschap Riegmeer te Zuidwolde. De in 1961 door de tijdelijke benoeming van een vaste assistent opnieuw op gang gekomen Dienst der Inspectie van de Gemeente- en Waterschapsarchieven in Lim burg leverde inventarissen van de archieven der gemeenten Margraten, Linne en Geulle. Over zijn inspectiearbeid deelt de rijksarchivaris per bezochte gemeente mede de staat van ordening en inventarisatie der archieven, het systeem van het lopende archief, de toestand van de bewaarplaats en de eventuele plannen tot verbetering. J. H. v. d. HO. [133]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 19