den zijn kunnen, blijkt in Hongarije, waar door de Turkse overheersing in de 16de en 17de eeuw middeleeuwse stukken vrijwel alleen in de archieven van ker kelijke instellingen bewaard bleven. In Parijs dienen microfilms van de kerke lijke registers betreffende geboorte, huwelijk en overlijden ter vervanging van de in 1871 vernietigde bescheiden van de burgerlijke stand. Ook over de archieven der Lutherse kerken in Denemarken, Finland, Duitsland, Zweden en Hongarije, de Calvinistische Hongaarse kerk en de Anglicaanse kerk deelt Mons. Giusti een en ander mede aan de hand van de door hem ontvangen antwoorden op zijn questionnaire. Donderdagmiddag werd een uitstap naar Antwerpen gemaakt, waar de kerk van Carolus Borromeus, het Rubenshuis en het Museum Plantijn werden bezocht, waarna de deelnemers nog ruimschoots gelegenheid hadden op een terras aan de Schelde te zitten en op eigen gelegenheid de straten der Sinjorenstad te door kruisen, waarbij de een de parkeergarage op de Groenplaats zal zijn opgevallen, een ander het uitzicht genoot van de Boerentoren of een derde de diepe stilte er voer op de binnenhof van het Rockox-huis. Vrijdagmorgen 4 september werd al om half negen aan de laatste sectievergade ringen begonnen. Onder leiding van dr. Bordonau y Mas uit Madrid kwam het rapport van mej. A. Scufflaire uit Brussel aan de orde over de bewaring en be schrijving van zegels. Dit rapport, dat door een der sprekers 'un vrai manuel de sigillographie' werd genoemd, vervolgt de geschiedenis van gebruik en bewaring der staatszegels tot op de huidige dag en levert zo een vruchtbare grondslag voor verdere studie. De section des jeunes archivistes behandelde onder leiding van dc rapporteur A. Uyttebrouck uit Brussel het vraagstuk van de aanwerving en het begin van de loopbaan van de wetenschappelijke ambtenaren bij de overheidsarchieven. Onder de elf sprekers was mr. J. H. de Vey Mestdagh, die een goed overzicht gaf van de ar chiefopleiding in Nederland. De Salle Exposition, waar deze bijeenkomst werd ge houden, leende zich door de aanwezigheid van microfoons bij de stoelen, waar door het heen en weer lopen naar de katheder overbodig werd, voor een spontaan debat, hetgeen dan ook ontstond tussen de heer Mertens uit Gent en een der Franse deelnemers. Eerstgenoemde sprak zich o.a. uit vóór de door dr. Papritz in zijn rapport genoemde inventarisatiegroepen van eerste klasser, tweede klasser en amanuensis, zoals die sedert 1950 in Marburg worden gepropageerd.7 Een interessante kwestie, waar verder door geen der sprekers op werd ingegaan, dan zijdelings door de Brusselaar Baerten, die zei, dat een doctor in de philosophic en letteren als archivaris ongeduldig en onwennig staat tegenover rijen belasting kohieren en dat academici geen administratief en materieel werk op de archieven behoorden te verrichten.8 Van Duitse zijde werd er op gewezen, dat men daar te lande wetenschappelijke ambtenaren met academische vorming te duur vindt voor werkzaamheden aan de moderne archieven, die behandeld worden door de Ar- 7 Blz. 82-88 van de Franse tekst. 8 En ce qui concerne les taches administratives, elles pèsent généralement le plus sur les personnes les plus haut placées dans la hiërarchie (rapport Uyttebrouck, blz. 26). [122] Het bestuur van het congres tijdens de opening chivinspektoren (2e klassers).0 De Joegoslaaf Milosevic zinspeelde nog even op het feit, dat in zijn land en in België officieel aan de archivarissen de meeste tijd voor persoonlijke onderzoekingen is toegestaan (in België de middaguren en in Joegoslavië een van de omstandigheden afhangend aantal uren per dag). Mr. Alwi Jantan uit Maleisië vertelde, dat in zijn land de archivarissen over hun materiële positie niet te klagen hebben, daar zij gelijk staan met architecten en ingenieurs. Hij vroeg vooral hulp bij de opleiding van archiefambtenaren in de jonge landen. Om 11 uur werd daarna in de grote zaal de slotzitting gehouden. Voorzitter An- dersson herdacht de overleden leden van de Internationale Archiefraad en droeg het presidium over aan prof. Sabbe, die de benoeming van zijn voorganger tot 9 Zie voor Duitsland verder het aan de congressisten uitgereikte nummer van Der Archivar van mei 1964, met o.a. artikelen van dr. Stadler uit München en dr. Bruchmann uit Koblenz. [123]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 14