Brabantse archivarissendag Op 18 en 19 september 1964 werd te Bergen op Zoom de zesde Brabantse ar chivarissendag gehouden. Hieraan werd door 57 archivarissen uit het oude her togdom Brabant deelgenomen, waarvan 18 uit België. Traditiegetrouw was ook de algemene rijksarchivaris, mr. H. Hardenberg aanwezig. Zijn Belgische collega was deze keer verhinderd. Op de begroetingsavond werd, na een welkomstwoord van de burgemeester, door de gemeentearchivaris C. J. F. Slootmans een heldere uiteenzetting gegeven over de moderne ontwikkeling van Bergen op Zoom. De volgende dag bracht een veelomvattend programma. Na de bezichtiging van de restauratie van het Markiezenhof volgden twee interessante voordrachten. De eerste spreker, dr. J. van den Nieuwenhuizen, adjunct-stadsarchivaris van Ant werpen, besprak in de vorm van een systematische analyse het Kapelaniewezen en de kapelanen te Antwerpen tijdens de Middeleeuwen. De voordracht van de tweede spreker, drs. F. A. Brekelmans, gemeentearchivaris van Breda, handelde over de Belgische enclaves in Noord-Brabant. Op beide voordrachten volgden bijzonder levendige discussies. 's Middags was er een geslaagde excursie naar Tholen, Halsteren en Wouw. Het vijfde internationale archiefcongres No archival principles should be ridden to death, literally to become fethishes which will prevent a common-sense arrangement of records designed to promote the research of scholars and government officials. Theodore R. Schellenberg Begin september 1964 zaten op menig terras in de Belgische hoofdstad archivaris sen achter een filtre, gueuze, trappist of citron te genieten van de zon of te kijken naar lichtreclames, waarover Chesterton eens zei, dat het mooi zou zijn als men niet lezen kon. Dat zitten was een aangename bijkomstigheid van het vijfde inter nationale archiefcongres. Na Parijs, Scheveningen, Florence en Stockholm en met Madrid in het vooruitzicht: Brussel, 19de eeuws met paleizen, standbeelden en parken en 21ste eeuws met wolkenkrabbers en viaducten. Hotels met zuilen en frontons naast gigantische dozen van beton en glas. En daar tussen door ontel bare gele trams, heuvel op, heuvel af, en 's zondags, de socialisten met rode vlag gen en portretten, tromgeroffel en trompetgeschal. De Grote Markt met Stadhuis, Broodhuis en gildehuizen is een gaaf geheel van gotiek tot barok en de Keizers- laan met de gebouwen van na de totstandkoming van de noord-zuidverbinding een eenheid van moderne monumentale architectuur. Maar bij nadere beschou wing staat daar, enigszins als de Sabelpoort naast het Provinciehuis te Arnhem, de 12de eeuwse Anneessenstoren van de eerste ringmuur der stad tussen de kan toorgebouwen. En als we de afbeeldingen in het Broodhuis gaan bekijken, blijkt de gevel daarvan een neo-gotische reconstructie van Victor Jamaer te zijn, a la manière van Cuyper's Roermondse Munsterkerk. Het archiefcongres werd gehouden in het Congrespaleis op de Kunstberg vlak bij het Centraal Station. Van dit congresgebouw kenden de deelnemers de gevel reeds van de omslag der rapporten, die ze tevoren konden bestuderen. In de tuin bij de fonteinen en het ruiterstandbeeld van koning Albert was het goed toeven. Voor de vergaderingen waren drie grote zalen beschikbaar. De openings- en de slotzitting alsmede de besprekingen van de moderne methoden van archiefordening en van archiefmateriaal werden gehouden in de grote zaal Albert I. De sectie vergaderingen werden gehouden in deze zaal en in de Salles Benelux en Expo sition. De talen van het congres waren Frans, Duits en Engels. Terwijl de spreker zich van een dezer talen bediende, vertaalden tolken het gesprokene in de beide andere en waren bijna gelijktijdig door de koptelefoon te volgen. [115] [114]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 10