10 Wat is het verschil tussen archiefwezen en archiefrecht? (heer Van Wijk). Deze vraag is meen ik enkele jaren geleden ook bij het schriftelijk examen gesteld. M.i. verstaat men onder archiefwezen: Alles wat verband houdt met het archief (structuur, personeel, materieel, spelregels enz.). Het archiefrecht omvat alle regelen (voorschriften) t.a.v. het archiefwezen. Hierbij bedenke men, dat de wettelijke regelen op dit gebied niet alleen in de ar chiefwet, archiefbesluiten of bijv. het besluit post- en archiefzaken rijksadmini stratie K 425 voorkomen, maar tevens in andere wetten en besluiten. Ontleend aan: 'Overheidsdocumentatie, jg. '964, nr. 9, p. 291. [160] 'Inventaire des archives de la familie Overschie de Neeryssche' door E. Lejour, Brussel 1963. Uitgave van het Ministerie van nationale opvoeding en kuituur. Algemeen Rijksarchief. 192 blz. Uiterlijk en naar opzet biedt deze inventaris niets nieuws. Het is een van die uit stekend verzorgde gedrukte inventarissen, die in Brussel met een veel grotere frekwentie van de pers rollen, dan bij ons. Maar de inhoud van het familiearchief, dat hier beschreven wordt, is de moeite waard om er aandacht aan te besteden. Immers de familie Overschie de Neeryssche bezat en bezit nog vele goederen verspreid over een groot deel van het gebied der voormalige Nederlanden, niet in het minst in Holland en Zeeland. De oudste tak van het Hollandse geslacht Van Overschie was Katholiek gebleven en in de 17e eeuw vestigden leden ervan zich in de Spaanse Nederlanden. Zij verwierven daar de baronnie van Neerijse in Bra bant en namen hun intrek in het kasteel aldaar. Dank zij de Hollandse afkomst van het geslacht treffen we in het archief vele stukken betreffende goederen in Holland aan, vooral in Delfland en Schieland, maar ook elders. De meeste stukken dateren uit de 17e en 18e eeuw, maar sommige gaan veel verder terug zoals voor Den Bommel (1481), Goudswaard (1439), Herkingen (1517), Oude en Nieuwe Tonge (1421), Nieuwkoop (1282), Oltgensplaat (1481), Schipluiden (1514), Woer den (1388), Zuidwijk (1469). Behalve van de familie Van Overschie zijn ze afkomstig van aanverwante ge slachten als Duyst van Voorhout, Van Wassenaar, Van Dorp, Stalparts van der Wiele, Pauw enz. Voor Zeeland zijn van belang een groot aantal stukken betreffende goederen van de geslachten Van Schengen, Van Wissekerke, De Cock van Opijnen, De la Torre, Van der Nadt en vooral van het geslacht Van Overschie de Neeryssche, zelf ge legen met name in 's-Heer-Arendskerke en de Craayertpolders, die mede door de Van Overschies zijn bedijkt, Heinkenszand, Ovezande, Waarde enz. Van bijna alle goederen beginnen de stukken in de 15e of vroege 16e eeuw. Voor ieder die zich met de bedijkingsgeschiedenis van Zuid-Beveland van de 15e tot de 19e eeuw be zig houdt bevat dit archief een rijke bron van gegevens. Ook betreffende goederen in Noord-Brabant zijn veel stukken in dit familie archief te vinden. Ook hier dateert een aantal nog uit de 15e eeuw, vooral met betrekking tot Beers en Vierlingsbeek. Tenslotte zijn er nog stukken betreffende goederen in Gelderland, Utrecht en Nederlands-Limburg, hoofdzakelijk daterend uit de 17e eeuw. Het is jammer dat de nummers van de stukken niet voor de beschrijving geplaatst zijn in de gewone volgorde te beginnen met nr. 1, maar achter de beschrijving met een afzonderlijke nummering van charters en kaarten. Het geheel is daardoor wat onoverzichtelijk geworden en vergemakkelijkt, naar ik uit ervaring met deze toen nog handschriftelijke inventaris weet, het archiefonderzoek niet. Tenslotte betreu ren wij het, dat mej. Lejour deze vooral voor Nederland en Vlaams België belang rijke inventaris niet in het Nederlands heeft gepubliceerd, terwijl zij toch deze taal machtig is. C. Dekker [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 7