sprekingen hebben tenslotte alle besturen van de Zuidhollandse hoofdwaterschap pen zich in beginsel bereid verklaard tot het beheer van de archieven van de in hun ressort liggende polders. De Staten van Zuid-Holland hebben, om aan de actie tot concentratie van polder archieven steun te verlenen, een subsidieregeling vastgesteld, die hieronder is afge drukt. Om de behandeling van de vele noodzakelijke bewaargevingsovereenkomsten te vereenvoudigen, is een modelovereenkomst vastgesteld (zie ook hieronder). Soms zijn de voorwaarden, waarop polderarchieven in bewaring worden genomen, om schreven in de archiefverordening van het hoofdwaterschap, waardoor de overeen komsten eenvoudiger kunnen worden gehouden. Thans is de concentratie zover gevorderd, dat de archieven van de grootste helft van de Zuidhollandse polders zijn overgebracht. Vertragend werkt, dat nog niet alle hoofdwaterschappen zelf over voldoende magazijnruimte beschikken en dat haast alle archieven vóór de overbrenging een bewerking behoeven. Deze werk zaamheden moeten voor de meeste hoofdwaterschappen, die zelf geen archief ambtenaren hebben en omdat ook de poldersecretarissen meestal verstek laten gaan, ter archiefinspectie worden gedaan. Het algemeen streven, de polderarchieven te concentreren bij de hoofdwater schappen, behoeft niet te botsen met andere oplossingen: de bewaring in de open bare archiefbewaarplaats van de gemeente, waarvan vooral door op het grondge bied van de gemeente Rotterdam gelegen polders veel gebruik wordt gemaakt, of gemeenschappelijke voorzieningen door de polderbesturen zelf. Van het laatste is een voorbeeld de gemeenschappelijke archiefbewaarplaats van de polders aan de oostzijde van de Hoekse Waard te Puttershoek (beheer in stichtingsvorm) mede met steun van het provinciaal bestuur tot stand gekomen. Aangezien een water schapshuis met archiefbewaarplaats voor de Hoekse Waard nog in de verre toe komst ligt, overwegen op het ogenblik ook de besturen van de westelijke polders van de Hoekse Waard om het probleem van een doelmatige opberging van hun archieven door samenwerking zelf op te lossen. Van der Gouw SUBSIDIEBESLUIT De Staten der provincie Zuid-Holland, gezien de desbetreffende voordracht van Gedeputeerde Staten van die provincie; Besluiten: vast te stellen de navolgende Algemene Regeling inzake het verlenen van provin ciale bijdragen ter tegemoetkoming in de kosten van verzorging van in bewaring genomen polderarchieven. Artikel 1 Aan de in de provincie Zuid-Holland gevestigde hoogheemraadschappen en dijk ringen en andere daarvoor naar het oordeel van Gedeputeerde Staten in aanmer- [150] king komende organen kunnen, ter tegemoetkoming in de kosten van verzorging van in bewaring genomen archieven van binnen het territoir van de provincie ge legen polders en waterschappen, bijdragen uit de provinciale middelen worden uitgekeerd overeenkomstig de volgende bepalingen. Artikel 2 Bijdragen als bedoeld in artikel 1 worden slechts verleend terzake van archieven, in bewaring genomen op grond van een regeling, welke krachtens artikel 22 van de Archiefwet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Artikel 3 De bijdrage beloopt 6,per strekkende meter planklengte, welke het in be waring genomen archief inneemt op 1 juli van het jaar, waarvoor het subsidie is bestemd. Artikel 4 Stukken, welke op grond van artikel 5 van het Koninklijk Besluit dd. 7 oktober 1919 (Staatsblad 596) gewijzigd 14 juni 1929 (Staatsblad 313) voor vernietiging in aanmerking komen, worden bij de vaststelling van het aantal strekkende meters, op grond waarvan het subsidie wordt bepaald, buiten beschouwing gelaten. Artikel 5 Gedeputeerde Staten kunnen ten behoeve van de uitvoering van deze regeling nadere voorschriften vaststellen met inachtneming van het bepaalde in de Alge mene Regeling betreffende de uitvoering van subsidiebesluiten (Besluit dd. 19 ja nuari 1960, no. XX, Provinciaal Blad 1960, no. 42). Artikel 6 Deze regeling werkt terug tot 1 januari 1960. 's-Gravenhage, 1 februari 1961. De Staten voornoemd, J. Klaasesz, voorzitter F. A. Helmstrijd, griffier MODELOVEREENKOMST Regeling bedoeld in artikel 22 der Archiefwet 1918, Staatsblad no. 378 tussen het bestuur van het waterschap A en het bestuur van de polder B. 1 Het bestuur van de polder B. geeft in bewaring aan het bestuur van het water schap A. het archief van de polder B., zoals beschreven op de aan deze regeling gehechte lijst. 2 Het bestuur van het waterschap A. plaatst het in bewaring genomen archief in [151]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 2