oproep van het staatsarchief Macedonië intussen weerklank gevonden hebben, zo dat althans dit verlies enigszins is vergoed1). The Jewish Historical General Archives, Jerusalem. In Archivum XI werden over dit archief bijzonderheden meegedeeld-), en aan de daardoor gewekte belangstel ling wordt tegemoet gekomen door het verspreiden op het Brusselse archiefcongres van een rijkelijk geïllustreerd geschriftje van ongeveer 30 bladzijden, waarin in het Engels en in het Hebreeuws de geschiedenis van deze juist 25 jaar oude instelling wordt verteld. Bij haar oprichting in 1926 had de Historical Society of Israël zich ten doel gesteld Joodse historische documenten te verzamelen, doch eerst in 1939, toen dr. Josef Meisi de collectie van dr. M. Stern uit Berlijn in handen kreeg, kon met dit verzamelen inderdaad een begin gemaakt worden. Vooral de tweede wereld oorlog, de verdwijning van vele Joodse gemeenten en de stichting van de staat Israël leidden tot een grote belangstelling voor de archieven van het Joodse volk in de diaspora. In the Jewish Historical General Archives bevinden zich nu (1964) 1150 archieven van gemeenten, organisaties en personen uit vijf werelddelen over 500 jaar; 75000 banden (Pinkassim) en omslagen, bevattende ongeveer 2 miljoen stukken; V/2 miljoen microfilmbeelden, waarop ongeveer 3 miljoen gefotografeer de stukken van de 13de tot de 20ste eeuw; 900 kranten en tijdschriften; 8000 ge drukte stukken; 15000 boeken over Joodse geschiedenis en over archivistiek; 1 miljoen krantenknipsels en 4000 foto's van personen en monumenten. Wanneer de archivalia zelf niet naar Jerusalem konden worden overgebracht werden micro films opgenomen en in de microfilm-afdeling van de Historical Archives geplaatst. Uit Nederland beschikt men over archivalia betreffende de Joodse gemeenten van Amsterdam, Groningen, 's-Gravenhage, Maastricht, Zaandam en Zwolle (18de- 20ste eeuw). Microfilms werden gemaakt op het rijksarchief in Groningen en in de Bibliotheca Rosenthaliana in Amsterdam. De belangrijkste archieven en verzamelingen in the Jewish Historical General Archives worden in de brochure vermeld, tezamen met een 18-tal op deze documenten gebaseerde publicaties. Kortere studies verschijnen in het vier maal 's jaars uitkomende tijdschrift Zion, dat sinds 1935 door de Histo rical Society of Israël wordt uitgegeven. De illustraties geven een goede indruk van de verscheidenheid der stukken, die in deze archiefbewaarplaats te Jerusalem bijeen zijn gebracht. De laatste inschrijving uit het protocol van de gemeente van Insterburg in Oost-Pruisen, 24 april 1941, kan men niet zonder een diepe ontroe ring lezen. Besluiten wij met te vermelden, dat in de Historical Archives het struc tuurbeginsel, het herkomstbeginsel en het restauratiebeginsel worden gehuldigd en de berging der stukken geschiedt volgens het compactussysteem. 1 Aan het ontzaglijke menselijke leed in Skoplje is alom grote bekendheid gegeven. De aangehaalde in het Engels gestelde uitgave geeft behalve daarvan ook afbeeldingen van een caravanserai uit 1550, een moskee uit 1475, het fort Kale uit de tijd van keizer Justinianus (527-565), een badhuis uit 1489 en andere historische en architectonisch be langrijke gebouwen, die zware schade opliepen. Voor zover niet voor godsdienstige doeleinden in gebruik, dienden deze gebouwen veelal als musea en gingen vele archeolo gische, historische en kunstvoorwerpen met hen te gronde. 2 Zie Kroniek in Ned. Archievenblad 1964, blz. 82 onderaan. [176] Bij de afdeling Kabinels- en Administratieve Zaken van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid kan worden geplaatst A. EEN PLV. CHEF VOOR HET BUREAU REGISTRATIE EN DOCUMENTIE vac.no. 5.0558A/7513 van de Directie Internationale Sociale Volksgezondheidsaangelegenheden. Te be reiken max. salaris 818,p. m. B. DOSSIERVORMER vac.no. 5-0558B/7513 ten behoeve van het bureau documentatie. Te bereiken max. salaris 730,p. m. Vereist voor: a tenminste mulo-diploma, bij voorkeur diploma Archiefverzorging I, kennis van de Franse en Engelse taal. b mulo-opleiding. Diploma Archiefverzorging I strekt tot aanbeveling. De salarissen zijn excl. eventuele huurcompensatie. A.O.W.-premie voor Rijksrekening. Schriftelijke sollicitaties onder het bij de functie genoemde nummer (in linker bovenhoek van brief en env.) aan Bureau Personeelsvoorziening van de Rijksover heid, Prins Mauritslaan 1, te 's-Gravenhage. Bij het Algemeen Rijksarchief (4e afd.) te 's-Gravenhage is te vervullen de vacature van WETENSCHAPPELIJK ARCHIEFAMBTENAAR DER TWEEDE KLASSE Afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring zal aanstelling geschieden in de rang van adjunct-archivist, adjunct-archivist A of archivist. Sollicitaties te richten aan de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. [177]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 15