ruimte op 11 km. Maar ook dit was nog slechts een tussenoplossing. De Conseil Gé- néral de la Cöte d'Or besloot in overeenstemming met de Direction des Archives de France tot de bouw van een nieuwe vleugel achter het vroeg 18de eeuwse gebouw. De departementsarchitect Roger Barade is erin geslaagd dit gebouw van 25,5 bij 10,5 meter, dat een beganegrondverdieping heeft van 2,95 meter, zodat de auto's met archiefstukken er kunnen binnen rijden, en vier etages van 2,10 m., goed te doen aansluiten bij het oude stadhuis. De 10 kilometer planklengte in de nieuwe archief bewaarplaats zijn verkregen door een inrichting met vaste dubbelzijdige kasten, waar aan beide zijden eveneens dubbelzijdige kasten draaibaar tegen sluiten. Verplaatsing van deze soms meer dan 800 kg. wegende elementen is mogelijk door een gepaten teerd systeem van de Forges de Strassbourg, waarbij een bij de plaatsing opgewekte energie gebruikt kan worden bij het losmaken. De Archives du Calvados te Caen kregen in 1863 een eigen gebouw, gelegen naast dat van de prefectuur. In 1932 moest in de Eglise du Sépulcre een hulpbewaara- plaats wordt ingericht. Hoewel Caen bij de invasie in 1944 voor twee derde werd verwoest, bleven de archieven ongedeerd. Hun onderdak was echter verouderd en veel te klein. Eerst werd gedacht aan de inrichting van de voormalige normaalschool voor onderwijzeressen tot archiefgebouw, maar in 1959 nam de Conseil Général du Calvados het kloeke besluit, dat aan de noordelijke rand van Caen, bij de Universi teit en het Academisch ziekenhuis, een geheel nieuw gebouw voor de departemen tale archiefdienst zou worden opgericht. De departementsarchitect Léon Rème ont wierp het gebouw, dat op 3 oktober 1963 in gebruik werd genomen. Op de 30 kilo meter planklengte komen zowel de middeleeuwse stukken van kloosters en abdijen, die dank zij de toewijding van de eerste archivaris Guillaume-Francois Quesnot ontsnapten aan de toepassing van het decreet van 17 juli 1793 op de verbranding van de feodale titels, als de moderne archieven goed tot hun recht. De eigenlijke archiefbewaarplaats is een torengebouw van 35 bij 17 meter met twaalf verdiepin gen en een totale hoogte van 30 meter. De stellingen zijn van het type Strafor-Mul- tex, d.w.z. dubbelzijdige vaste stellingen. Een langwerpige vleugel van twee verdie pingen bevat beneden een hal, een conciërgewoning, dienstruimten, o.a. voor foto grafie en binderij, en een garage voor de auto, die gebruikt wordt om de verbinding met de prefectuur te onderhouden. Boven bevinden zich de studiezaal, een vertrek waar de bezoekers zich met elkaar over hun onderzoekingen kunnen onderhouden zonder de studerenden te storen, bibliotheek, cantine en administratie. Aan de an dere kant dan waar de toren staat wordt deze vleugel afgesloten door een klein ge bouw, waarin beneden een vergaderzaal en boven de werkkamer van de archivaris is ondergebracht. Vergelijking van beide bewaarplaatsen en hun inhoud doet zien, dat met een sy steem van verplaatsbare archiefstellingen de capaciteit van de bergruimte aanzien lijk wordt vergroot. In Dijon is echter maar een derde van de stukken onmiddellijk toegankelijk. Opgemerkt worde tenslotte, dat de in 1914 te Amsterdam aan de Am- steldijk gebouwde brandvrije archiefbewaarplaats 5 kilometer stukken kan opnemen en het nu juist voltooide nieuwe gebouw berekend is op 10 kilometer. De Universi teitsbibliotheek van Leuven, die in de tweede wereldoorlog geheel uitgebrand was en van 1947 tot 1949 binnen de oude muren met een Strafor-Snead constructie weer werd opgebouwd, kan 50 kilometer boeken opnemen. De Amsterdamse Uni versiteitsbibliotheek, voor welke thans een nieuw gebouw in uitvoering is, zal straks plaats kunnen bieden aan 2 miljoen delen. Het staatsarchief van Macedonië te Skolpje. De aardbeving, die deze stad teisterde op 26 juli 1963, plaatste haar in de belangstelling van de gehele wereld. In de aan de ramp gewijde uitgave This was Skopje van het Federale Informatiesecretariaat te Belgrado is een foto opgenomen van het bergen van documenten uit de ruïne van het staatsarchiefgebouw. In een kort, in het Frans gesteld, overzicht van de geschie denis en de inhoud van zijn archief, dat evenals de genoemde uitgave aan de deel nemers van het vijfde Internationale Archiefcongres te Brussel werd uitgereikt, doet de archivaris van Macedonië een beroep op zijn collega's over de gehele wereld hem door toezending van hun publicaties te helpen weer een bibliotheek op te bouwen. Het archief van Macedonië, één der zes republieken van Joegoslavië, begon op I april 1951 zijn werkzaamheden met in totaal vier ambtenaren, welk aantal in 1963 tot dertig was gegroeid. Bijeengebracht waren in de archiefbewaarplaats 1167 fond sen en 23 verzamelingen met in totaal ongeveer 8 miljoen stukken. Door de talrijke oorlogen en revoluties op de Balkan is de eeuwen door veel archiefmateriaal ver loren gegaan. Uit archieven elders konden echter over Macedonië gegevens op mi crofilm worden vastgeelegd in een collectie, die aan de vooravond van de ramp uit een miljoen microfoto's bestond van documenten van de I2de eeuw tot heden. Ori ginele stukken zijn aanwezig sedert de 15de eeuw, de overgrote meerderheid der ar chieven dateert echter uit de 19de en 20ste eeuw. Een belangrijke verzameling cyr- rilliische, oosterse en griekse handschriften van het einde der 12de eeuw tot deze tijd telt 3500 nummers. Aan regestenlijsten en inventarissen der oudste archieven werd gewerkt en een publicatie van turkse documenten uit de periode 1607-1623 in facsi mile en vertaling stond op het punt te verschijnen. Als centraal archief voor negen regionale archieven in Macedonië was het staatsarchief te Skolpje bovendien een middelpunt van opleiding van archiefambtenaren, van het geven van regels op ar- chiefgebied en van het onderhouden van contact met de internationale archiefont wikkeling. De ochtend van 26 juli 1963 vernielde veel van wat in twaalf jaar was tot stand gebracht. Van de archiefgebouwen bleef de bewaarplaats overeind staan, zodat meer dan 95 van de archieven gered werd, niet zonder schade evenwel door het water uit de radiatoren der centrale verwarming en verdere lekkage, door het stof en de kalk, die naar beneden viel, en door het van de stellingen vallen van het merendeel der delen en portefeuilles. De werkruimten, het microfilmatelier, de restauratiewerkplaats en de bibliotheek waren in de bouwval van het vijf verdie pingen tellende dienstgebouw nauwelijks terug te vinden. Meer dan 10.000 boeken gingen hierbij en bij de op de aardbeving volgende brand verloren. Daar door uit wisseling met archiefdiensten over de gehele wereld Skoplje de belangrijkste biblio theek van Joegoslavië had op het gebied der archiefwetenschap wordt de opleiding van archivarissen in dat land door dit verlies zeer bemoeilijkt. Moge de genoemde [175] [174]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 14