Leidraad toe te passen bij de beoordeling van overheidscodes auch für die folgende Pontifikate war, befindet sich zusammen mit einem Regis- terband in Vorbereitung. Band V Eugen IV. Im Vorbereitung. Band VI: Nicolaus V. Im Vorbereitung. Dit Repertorium Germanicum is ook voor de kerkgeschiedenis van ons land van het allergrootste belang, want de Duitse onderzoekers hebben alle gegevens ver zameld die zij betreffende het Aartsbisdom Keulen in het Vaticaans Archief en in andere archieven te Rome hebben gevonden. Talloze bijzonderheden worden hier vermeld over kerkelijke functionarissen in Utrecht, Deventer, Dordrecht, Delft, Vlaardingen, Schiedam, enz. enz., die men tevergeefs elders zou zoeken. Tot nog toe moesten wij ons hoofdzakelijk behelpen met G. Brom, Archivalia in Italië belangrijk voor de geschiedenis van Nederland, R. G. P. kleine serie, nrs. 2, 6, maar het is bekend dat Brom onder grote druk moest werken, zodat hij heel veel niet onder ogen heeft gehad. Overigens is het volstrekt onmogelijk, dat één man in de immense archieven te Rome volledig materiaal verzamelt, slechts een équipe van onderzoekers kan in dit opzicht doeltreffend werken. Bovendien zijn sinds Brom vele registers in het Vaticaans archief vernummerd, zodat men zeker niet zonder meer zijn vindplaatsen kan overnemen. Wit men bepaalde stukken bestuderen, dan kan men zich wenden tot het Foto grafisch Atelier van het Vaticaans Archief, uiteraard met nauwkeurige vermelding van het desbetreffend register en de folio's die in het Repertorium Germanicum zijn aangegeven. Het goedkoopste is een mikrofilm van de gewenste documenten te vragen, dan kan men later deze mikrofilms laten vergroten. Bij herhaling is mij gebleken, dat vele collega's niet op de hoogte zijn van het bestaan van het Repertorium Germanicum, dat van onschatbare waarde is. In de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, de Universiteitsbibliotheken te Utrecht en Leiden zijn exemplaren van het Repertorium Germanicum te vinden en waar schijnlijk ook elders. Men zal verrast zijn over wat men zal aantreffen. D. P.Oosterbaan [72] Opgesteld door de Algemene classificatiecommissie voor de overheidsadministratie (Bijlage II ACCO-jaarverslag 1963) 1 Een archief is het geheel der in artikel 1 van de Archiefwet 1962 bedoelde ar chiefbescheiden van een overheidsorgaan. Toelichting: a archiefbescheiden - nu dit woord verklaard wordt met een verwijzing naar artikel 1 van de Ar chiefwet 1962, is een verklaring ervan afhankelijk geworden van de verklaring van de term 'archiefbescheiden' uit de Archiefwet 1962; b overheidsorgaan - bl overheidsbestuur- of overheidsbeheerscolleges en het aan hun onderge schikte apparaat, dat hen bij hun taak bijstaat; b2 zelfstandig handelende overheidsfunctionarissen en het aan hen onderge schikt apparaat, dat hen bij hun taak bijstaat; b3 andere colleges of functionarissen met hun apparaat, mits hun archief wezen wettelijk geregeld is; 2 Een archiefcode is een stelselmatige indeling van onderwerpen, welke bij een bepaald overheidsorgaan kunnen voorkomen, aangeduid door middel van een systeem van cijfer- en/of lettercombinaties (de notatie), opgesteld ten behoeve van de rangschikking en/of ontsluiting van een archief. Toelichting: a Het bouwen van een archiefcode is archiefclassificatie, b Stelselmatige indeling - een rangschikking naar hun onderlinge samenhang van onderwerpen en wel volgens vooraf bepaalde karakteristieken, ontleend aan de inhoud van de ar chiefbestanddelen, c Archiefbestanddeel - alles, wat als eenheid in een archief kan voorkomen. 3 Een registratuurplan is een plan voor de indeling van een te vormen archief en de rangschikking van zijn bestanddelen. Toelichting: Het woord 'ordeningsplan' zou duidelijker aangeven, waar het hier om gaat. Om dat 'registratuurplan' een ingeburgerde term is, wordt dit woord in punt 3 ge handhaafd. [73]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 9