Verbaal van het verhandelde De departementen van algemeen bestuur, die na de radicale staatsgreep van maandag 22 januari 1798 werden ingesteld, ontleenden hun registratuur aan de Staten-Generaal. Zij volgden hiermede zowel het Uitvoerend Bewind, wier secreta rie blijkens een taakanalyse van januari 18011 een getrouwe voortzetting was van de griffie van Haar Hoog Mogenden als de enkele reeds bestaande departementen en de commissies voor de binnen- en buitenlandse zaken uit de Nationale Ver gadering. Tot het overnemen van het resolutiestelsel van de Staten-Generaal wer den zij ook gedwongen door hun instructies, die het houden van een verbaal eisten. Zo decreteerde artikel 46 van de instructie voor de Agent der Nationale Opvoeding: De Agent zal van zijn verrichtingen, mitsgaders van alle zaken bij het Agentschap voorvallende, moeten houden een behoorlijk verbaal, ten einde daar van aan hetzelve Uitvoerend Bewind verslag te kunnen doen. Het begrip verbaal komt van de oude Staten-Generaal, evenals de titel agent voor het royalistisch klinkende minister. De Staten-Generaal had van gezanten, commissies en gede puteerden bij weerkeer in Den Haag een verslag verlangd dat mondeling of 'ver- balement' moest worden uitgebracht eer het schriftelijk werd ingediend. Het overgelegde schriftuur droeg de naam verbaal. Het departementale verbaal was in de praktijk een resolutieboek, waarop als toegang alfabetisch-systematische jaar- indices dienden, zoals die bij de Staten-Generaal uit de marginale onderwerpsaan- duidingen gegroeid waren. De indices werden later meer taakgewijze ingericht en van klappers voorzien, terwijl de vergaderingsagenda plaats maakte voor de administratieagenda. Het resolutiestelsel had een prachtige staat van dienst. Een autoriteit als Rutger Jan Schimmelpenninck was van mening dat de Staten-Generaal met het resolutie stelsel de best ingerichte kanselarij van Europa had: 'Dat er mogelijk geen cance- larij in Europa was, waarin alles in zoo volmaakte orde gevonden werd'.2 Het resolutiestelsel was bewerkelijk, het vroeg veel mankracht. De revolutionaire Naar een lezing voor een verenigde vergadering van de Studiegroep Departements archieven van de S.O.D. en de Afdeling 's-Gravenhage van de Ned. Ver. van Bedrijfs- archivarissen N.V.B.A. in de aula van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op 17 maart 1964. 1 Besluiten der Eerste Kamer van het Vertegenwoordigend Lichaam des Bataafschen Volks XXX 2, januari 1801, 's-Gravenhage 1801, bijlage bij de besluiten van 15 januari: nota van het Uitvoerend Bewind van 12 januari. 2 De Nederlandse Spectator 1885 nr. 50: R. Fruin over Van Riemsdijk, De Griffie van Haar Hoog Mogenden. [64] burgerij, die de regentenkaste van het kussen verdreef, had voor de wilsuitingen van het souvereine volk echter wel wat over. De reeds genoemde taakanalyse van 1801 eindigde dan ook met een vraag om meer personeel, opdat het regime niet door onvoldoende zorg voor de registratuur het gevaar zou lopen 'ongepaste en contradictoire besluiten te neemen'. Een goede registratuur kon de rechtszeker heid bevorderen en medewerken aan het keren van terreur en willekeur. In de oorspronkelijke vorm is het verbaalstelsel een seriestelsel. Naast het ver baal of de serie der resoluties is er een aparte serie registers van uitgaande brieven, terwijl de ingekomen stukken op correspondent (bijv. agent van Binnenlandse Za ken) of onderwerp (bijv. paspoorten, vaccinatiën) geborgen zitten. Het snel in om vang toenemende overheidsingrijpen en de verambtelijking brachten meer eenvoud. De serie verbalen en de serie brievenboeken maakten plaats voor een enkele serie minuut-brieven. De series bijlagen maakten plaats voor één enkele reeks ingeko men stukken. Later werden de ingekomen stukken gelegd in de dubbele vellen, waarop de afdoeningsminuten waren geschreven. Dit gebeurde vaak in de staats- secretarie van koning Lodewijk Napoleon. In de staatssecretarie na 1813 was het regel. Er is daar slechts één serie: de serie koninklijke besluiten, waaronder wetten, algemene maatregelen van bestuur en rescripten. Bij het besluit berusten de af gedane voorstukken. Zo zijn alle nota's en rapporten van de staatscommissie 1818, die tot het besluit van 4 september 1823 nr. 7 hebben geleid, als retroacta bij dat besluit geborgen. Tezamen een dossier van een halve meter dikte. Men moet hier spreken van een dossierstelsel, waarbij de dossiers in orde van afdoening zijn ge rangschikt. Bij de departementen was er evenwel vaak geen sprake van afdoening. Voor uit voeringswerkzaamheden en het ambtelijk begeleiden was het verbaalstelsel daar door minder geschikt. Bij het ontbreken van beslissingen, van duidelijke eindpun ten, verviel het verbaalstelsel te gemakkelijk tot een chaos van verstopte dossiers of tot een agendastelsel. De inlijving bij Frankrijk introduceerde het indicateurstelsel. De stukken werden summier geagendeerd met verwijzing naar de plaats, waar de beleidsafdelingen ze volgens het registratuurplan borgen. Dit werkte goed, daar de franse administratie een sterke geleding kende met duidelijke taakafbakening. Zo was het departement- taal bestuur van de Nedermaas verdeeld in 7 bureaux, o.m. voor financiën, onder wijs, armwezen, handel en landbouw en openbare werken. De documentatie, die bij het resolutiestelsel en het verbaalstelsel bij de secretarie berustte, kwam bij het indicateurstelsel aan de betrokken afdeling of ambtenaar. De rubrieken of series noemde men cartons, de dossiers of rubrieken, waarin deze cartons waren onder verdeeld, droegen de naam chemise. De registratuurplannen uit deze tijd doen denken aan de visie van de duitse archivaris G. A. Bachmann. Deze 'wirkliche Regierungsrath und geheime Archi- varius' adviseerde in zijn in 1801 te Amberg verschenen studie 'Ueber Archive, deren Natur und Eigenschaften, Einrichtung und Benutzung' dat het ontwerpen van een registratuurplan niet zo moeilijk zou zijn 'wenn man nur der Leitung der Natur der Dinge ohne Zwang folgen will'. Voorbeelden van registratuurplannen [65]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 5