verwezen, valt t.a.v. de inventarisatie het volgende te vermelden. Op het A.R.A. werd de beschrijving van de financiële stukken van de Oost-Indische Compagnie voltooid, waarmee tevens alle bestanddelen van de eigenlijke Compagniearchieven zijn beschreven. Ordening en beschrijving van de collectie Hope vorderde. Mede door volontairs werd een aantal kleinere archieven van betrekkelijk recente tijd geinventariseerd. De inventarisatie van de archieven Du Bus de Gisignies en Mackay werd voortgezet. Vermeldenswaardig is de identificatie van enige bouw tekeningen in het archief van de heren van de beide Katwijken en het Zand als betrekking hebbende op het voormalige huis Rosenburg onder Voorschoten en vervaardigd door Daniel Marot.' Voor Noord-Brabant werd in opdracht van de algemene rijksarchivaris en uit gaande van de op de vijftigste bijeenkomst van rijksarchivarissen aanvaarde wen selijkheid van een nieuwe bewerking der heruitgave van de lijst der voormalige leenhoven in Nederland, een herziening bewerkt van de lijst van leenhoven, die in de verslagen van 's Rijks oude archieven van 1920 is afgedrukt. In Gelder land werden de werkzaamheden aan de Statenarchieven en het archief van het Hof voortgezet. In het Hertogelijk archief kwamen uit de omslag van een tyns- boekje over 1489/91 een originele oorkonde van Karei de Stoute als hertog van Gelre (1474) en de minuut van een deurwaardersrelaas inzake de hof van St. Marie te Oene (1476) te voorschijn. Dit stuk is een welkome aanwinst bij het weinige dat van deze hoven overgeleverd is. De inventarisatie van de archieven der gerichten Alem, Acquoy, Zeeland, Hemmen, Loenen en Wolferen, de Klaarbank op de Praest en het huisarchief van de Cannenburch werd voltooid. Ook de inventaris van het huisarchief Hemmen kwam gereed. In Noord-Holland werd vanwege de provinciale inspectie het gemeentearchief van Schagen geinventariseerd. Bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe raadhuis vormde de bezichtiging van het archief door de aanwezige autoriteiten een speciaal programmapunt. In Zeeland werden de onderdelen van de inventaris van het archief van de prefect van het departement der Monden van de Schelde tot een sluitend geheel samen gevoegd. Ook werden inventarissen gemaakt van de archieven van de onderprefect van Goes en de econoom der Franse militaire hospitalen in Middelburg en Veere. In Utrecht werd de arbeid aan het archief van het kapittel van St. Jan vervolgd; de beschrijving der stukken, afkomstig van het huis Sparrendael te Rijsenburg werd voltooid, evenals die van het familiearchief Van Bijlevelt uit Vleuten. Be gonnen werd met het familiearchief Van Boetzelaer en het huisarchief Oudegein. Ook in deze provincie werd de lijst der voormalige leenkamers aangevuld. In Friesland valt met voldoening te wijzen op het gereedkomen van verschillende in ventarissen van gemeentearchieven, aan de afwerking en definitieve redactie waarvan de rijksarchivaris veel aandacht had te besteden. 'Wil immers de studie van bepaalde vraagstukken, welke zich steeds voordoen, vruchtdragend ter hand genomen kunnen worden, dan gaat het niet aan zijn onderzoekingen slechts te baseren op het wel geordende deel der archieven van grietenijen en steden, dat in het rechterlijk archief ten rijksarchieve berust en een ongeordend deel uit de gemeente- en waterschapsarchieven buiten beschouwing te laten. Een toestand van een zeker evenwicht in de eertijds wel heel scheef getrokken verhoudingen begint zich hier af te tekenen'. In Overijssel werden ordening en beschrijving van het archief der Doopsgezinde gemeente van Giethoorn voltooid, alsmede die van het rechterlijk archief der stad Ootmarsum. Begonnen werd met het rechterlijk archief der stad Oldenzaal, voortgezet werd de beschrijving van het archief der Ridder schap. Een registerlijst werd gemaakt van charters uit het huisarchief van de voor malige havezathe De Berg en geinventariseerd een aanvulling op het huisarchief Eerde en de papieren, nagelaten door Prof. Van der Pot. In Groningen werd een collectie van De Nienoord afkomstige stukken geinventariseerd, waarbij een gouden bul te voorschijn kwam. Deze oorkonde bevat de verlening van de graven titel in 1694 door keizer Leopold aan Georg Wilhelm van Inn- en Kniphuisen en zijn vrouw Anna van Ewsum, heer en vrouwe van De Nienoord. Hoewel hij dit kostbare stuk gaarne voor het rijksarchief wilde behouden, meende de rijksarchi varis toch deze vondst ter kennis te moeten brengen van de erfgenamen van jhr. J. A. A. van Panhuys, die in 1951 het huisarchief en de aanvullende collectie aan het rijksarchief had geschonken. Toen was geinformeerd naar de aanwezigheid van waardevolle stukken, waarbij het gouden zegel, gehuld in een kartonnen doosje, onopgemerkt was gebleven. Mevrouw Van Panhuys besloot de eigendom van de bul over te dragen aan een familielid te Heemstede, die zich waarschijnlijk bereid zal tonen het kostbare kleinood in bewaring te geven aan het Groningse rijks archief. Een andere curiositeit onder de papieren-Nienoord is een eigenhandig ondertekende brief van Meijer Amschel Rothschild uit 1780. De liquidatie van het register Feith en de inventarisering der kaarten werden voortgezet. De beschrij ving der zegels in het archief van de Hoge Justitiekamer werd voltooid, zo ook die van de archieven van de classes Marne en Middelstum van de Hervormde kerk. Aan de ordening van het huisarchief van de Coendersborg werd begonnen. Met de inventarisatie van de kerkelijke archivalia van Meppel werd in Drente slechts weinig gevorderd. In Limburg werd voort gegaan met de inventarisatie van de archieven van het provinciaal bestuur. De inventarisatie van het archief van het kapittel van Sint Servaes werd in verband daarmee voorlopig niet voort gezet. De inventaris van de archieven der Landen van Overmaas nadert haar vol tooiing, evenals die van de memories van successie van 1818 tot en met 1873. Als belangrijke aanwinsten dienen de volgende te worden vermeld. Het A.R.A. verkreeg in bewaring het huisarchief Almelo, dat te zijner tijd, wanneer het rijks archief in Overijssel over voldoende ruimte beschikt, daarheen zal worden over gebracht. Voorts papieren afkomstig van prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga en van mr. H. P. Marchant, het verbaal en andere stukken van Jan Pieter van den Brande en het oudste leenregister van de ridderhoofdstad de Binckhorst. In Noord-Brabant vallen belangwekkende stukken te noemen in de in bruikleen ont vangen verzameling van het Provinciaal Genootschap. In Gelderland werden stappen ondernomen om het in de R.K.-pastorie te Putten ontdekte gedeelte van het archief van de Keinarij van Putten te verwerven. Ten aanzien van het huis archief Brakel en een brief van Lodewijk van Nassau, die in het Belastingmuseum berustte, werd in die richting succes geboekt. Ook de schenking van mevrouw E. [79] [78]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 12