is nu van bestuursleden, die in hun vereniging een sleutelpositie innemen, niet meer te vergen. Er moet dus een bezoldigd bestuurder komen, speciaal voor het werk in het G.O. Spreker, die vervroegd pensioen heeft gekregen, is zelf de eerste die dit werk zal doen, tot tijd en wijle een geschikt persoon hiervoor is aangetrok ken, wiens salaris gezien de huidige verhoudingen op ca. f 25.000 zal moeten lig gen. Mr. drs. Beyerman vindt het voorstel om f 3.'a discretion' boven een niet bekende afdracht aan de C.H.A. te heffen onjuist en doet vervolgens een felle aanval op de Centrale, die voor onze leden en in concreto voor hemzelf nooit iets heeft bereikt. De voorzitter antwoordt hierop, dat de tegenwoordige inhoud van het 'loonzakje' mede het resultaat is van het werk der vakverenigingen, waar onder de Centrale, en meent, dat de heer Beyerman zijn actie in eigen zaak niet op de juiste wijze voert en daardoor geen voldoende resultaat bereikt. Drs. Van der Gouw merkt op, dat het opkomen voor eigen belang niet onwel- voegelijk genoemd kan worden, naar aanleiding van de discussie met de vorige spreker. In wezen voelen hij en zijn medestanders als minderheid in onze vereni ging niet voor aansluiting bij de C.H.A., doch liever bij een vereniging op levens beschouwelijke grondslag, doch als goede democraten hebben zij zich destijds bij het besluit der meerderheid van onze vereniging neergelegd. Hij wil echter twee vragen stellen: a vroeger is de C.H.A. ook in het geweer gekomen voor ambtenaren, die in strikte zin geen hogere ambtenaren zijn (d.w.z. degenen in een rang tot inclusief hoofdcommies-A). Hij twijfelt nu over het gevoerde beleid, gezien het resultaat van de jongste salarisherziening, die z.i. de grootste helft onzer leden te weinig heeft gebaat. b op een vraag betreffende kosteloze juridische bijstand aan onze leden, welke hij enige tijd geleden schriftelijk aan het bestuur stelde, heeft hij een zeer onbevre digend antwoord gekregen. Hij herhaalt nu deze vraag en wenst het standpunt der vereniging te weten, in het bijzonder voor individuele leden, die in moeilijkheden zitten. De voorzitter ziet de vragen van de heer Van der Gouw als suggesties om te komen tot een betere rechtspositie der ambtenaren, en speciaal de laatste vraag acht hij van het grootste belang. Wat betreft vraag a, acht hij thans naamsaandui- ding 'Hogere' ambtenaren door de feiten en door de doelstelling der Centrale achterhaald, want ook de belangen der 'middelbare' ambtenaren worden door de Centrale behartigd. De tweede vraag beantwoordende merkt hij op, dat, in tegen stelling tot de mening van de heer van der Gouw, dat ieder vakbondslid automa tisch op zijn verzoek rechtskundige bijstand verkrijgt, de bepalingen slechts aan ieder lid een mogelijke rechtskundige bijstand doch niet meer in het voor uitzicht stellen. Mr. Schaap, die tweemaal georganiseerd is (hij is ook lid van een algemene bond en daardoor aangesloten bij een grote organisatie) merkt naar aanleiding hiervan op, dat als de heer Van der Gouw voor onze leden dezelfde voorrechten wil hebben als de grote vakbonden hij zich zal moeten voorbereiden tot het betalen van een zeer veel hogere contributie. Verder zegt hij, dat de ont- [48] knikking van de 'top'-salarissen, waarover de heer Van der Gouw sprak, niet al leen is bewerkt door de organisaties van 'hogere' ambtenaren, maar b.v. ook is toegejuicht door de K.A.B., doch verklaart zich tenslotte wel teleurgesteld over de opvattingen van de C.H.A. inzake rechtskundige bijstand aan de leden der aangesloten verenigingen. De voorzitter vult de mededeling van de heer Schaap inzake de ontwikkeling der salarissen aan met de mededeling, dat het grootste deel van de totale som, waarmede de salarissen zijn verhoogd, ten goede is gekomen aan de middelbare ambtenaren en verzekert dat deze vraagstukken de volle aan dacht van het bestuur zullen hebben en op de komende bestuursvergaderingen be sproken zullen worden. Dr. Van der Haar vertelt, dat in Haarlem het Ambtenarencentrum niet in het gemeentelijk G.O. is vertegenwoordigd. Wil men daar iets bereiken, dan moet men lid zijn van de A.B.v.A. De voorzitter antwoordt, dat ook dit in een bestuursvergadering besproken zal worden, en dankt de leden tenslotte voor hun bijdragen tot deze discussie. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat de heer Beyerman geacht wil worden te hebben tegengestemd. 8 De salarisaktie staat al twee jaar op agenda, doch de voorzitter kan nog geen breed overzicht geven, want het resultaat der gevoerde handelingen op hoog ni veau is nog niet bekend. De beide besturen der verenigingen, die onze vereniging hebben geconstitueerd zijn destijds nog door staatssecretaris mr. Scholten ontvan gen en later is een schriftelijke uiteenzetting gegeven. Wat de rijksambtenaren betreft vonden onze wensen zeer zeker begrip. De sala rissen, te beginnen met dat van de Alg. Rijksarchivaris, zouden op hoger peil ge bracht moeten worden, waardoor een tussenvoeging van andere rangen mogelijk zou zijn. Ook zouden bevorderingen sneller plaats vinden; het volontairschap zou kunnen worden vervangen door een geldelijke tegemoetkoming. In de sector der gemeenteambtenaren is de situatie nog droevig. Daartoe is con tact nodig met de staatssecretaris van Binnenl. Zaken. Deze wil echter, mirabile dictu, de autonomie der gemeenten op dit punt handhaven. Spreker memoreert dankbaar de grote steun van de C.H.A. in deze kwestie ondervonden. 9 Wat de werkclassificatie betreft merkt de voorzitter op, dat dit een der grote punten is geworden in het G.O. De functiewaardering gaat een grote rol spelen en onze leden zullen er niet aan kunnen ontkomen. Daarom heeft het bestuur een enquêteformulier samengesteld, dat juist voor deze vergadering aan de beheerders van gemeente- en waterschapsarchieven is toegezonden. De heer Schaap, een der ontwerpers van deze enquête, geeft op verzoek van de voorzitter een uiteenzetting der vragen van het formulier. Hij meent dat de totale functiewaardering der ge meentearchivarissen zeer veel moeilijker zal zijn dan die der rijksambtenaren en licht op zijn bekende onderhoudende wijze met voorbeelden diverse vragen toe. 10 Tegen half twee sluit de voorzitter deze vergadering met een dankwoord aan de heer Schaap. Dr. van Hoboken maakt zich tot tolk der vergadering en spreekt in een kort woord de waardering der leden uit voor het gevoerde bestuursbeleid, hetwelk door [49]

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 3