Berichten te hebben vermeld; op p. VII van zijn inleiding deelt Renting van de inventaris van Schielands archief wel mee, dat deze niet in druk is uitgegeven. Wie een willekeurige inventaris doorbladert van een archief, dat hij niet uit de praktijk kent, stelt bij zichzelf allicht nu en dan de vraag, waarom een en ander aldus geordend of beschreven is. De archief bewerker weet op zulk een vraag meestal een afdoend antwoord te geven. Daarom bepaal ik me hier verder liever tot een samenvattend oordeel. Beide inventarissen maken de indruk met nauwge zetheid en toewijding te zijn samengesteld; dat ik op een enkel punt een afwijken de mening naar voren bracht, moge me niet euvel worden geduid. Gaarne wil ik toevoegen, dat deze twee inventarissen, door de gemeente Rotterdam zelf uitge geven, er verzorgd uitzien, ook al speelde het miraculeuze toeval mij van de ene inventaris een exemplaar in handen, waaraan de bladzijden 257288 ontbreken, van de andere inventaris een exemplaar, waarvan het papier der eerste vier ka ternen een andere kleur vertoont dan de overige pagina's. A. T. Schuitema Meijer Wij ontvingen: R. Wellens, Inventaire des archives de la familie Obert de Thieusies (XIV - XlXe siècles). C. Wymans, Iventaire des archives de la familie du Mont de Gages. G. Hansotte, Inventaire des archives de la familie de Coune. Rijksarchieven Algemeen Rijksarchief. Op 1 augustus 1.1. heeft de heer J. J. Brink, hoofdschrijver, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd na een drukbezochte af scheidsbijeenkomst de dienst verlaten. Rijksarchief in Friesland. Op 18 juni 1.1. is door een noodlottig verkeersongeval om het leven gekomen de heer mr. A. van der Minne, chartermeester le klasse. Met ingang van 1 juli 1.1. is mr. S. J. Fockema Andreae benoemd tot rijksarchi varis en inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven. Rijksarchief in Gelderland. Met ingang van 1 juni 1.1. is mr. J. Rinzema aange steld als chartermeester in vaste dienst. Rijksarchief in Noordbrabant. Met ingang van 1 juli 1.1. is dr. L. P. L. Pirenne benoemd tot rijksarchivaris. Rijksarchief in Utrecht. Met ingang van 1 juli 1.1. is dr. M. P. van Buijtenen be noemd tot rijksarchivaris en inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven. Rijksarchief in Overijssel. Met ingang van 1 april is mr. E. D. Eijken benoemd tot chartermeester. [74] Rijksarchief in Zeeland. Met ingang van 1 juni is jhr. mr. G. F. Sandberg aan gesteld als chartermeester in vaste dienst. Rijksarchief in Groningen. Met ingang van 1 april is de heer J. Meinema be noemd tot adjunct-archivist. Gemeente- en waterschapsarchieven Gemeentearchief Amsterdam. Aan mej. C. Rijpma, le kantoorbediende A, is met ingang van 1 september 1.1. eervol ontslag verleend. 'Opgericht het Streekarchivariaat in het Kwartier van Oisterwijk, omvattende de gemeenten Berkel-Enschot, Sch. Haaren, Plelvoirt, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout. Archivaris (m.i.v. 1 oktober 1963): W. A. Fasel. Correspondentieadres: Gemeen tehuis Oisterwijk'. Streekarchivariaat Tiel-Buren-Culemborg. Met ingang van 1 mei 1.1, is de heer J. den Hoed benoemd tot archivaris. Examens Op 2 juli is het examen van wetenschappelijk archiefambtenaar le klasse afgelegd door drs. M. P. H. Roessingh. Het examen van wetenschappelijk archiefambte naar 2e klasse is afgelegd op 3 juli door Mej. G. W. Morsink en de heren P. L. Penningnieuwland, J. A. Jaeger en D. Doremans; op 18 juli door de heren W. A. A. Mes en A. F. Ubels. Documentatie voor informatie Het concept-preadvies van prof. dr. ir. R. M. M. Oberman voor het Documenta- tiecongres, dat 24 oktober in Scheveningen wordt gehouden, zal in druk verschij nen onder de titel: 'Documentatie voor informatie'. Het preadvies wordt eerst aan de besturen van de verschillende deelnemende verenigingen voorgelegd. De reacties, die hierop binnenkomen, zullen de basis vormen voor de discussie, die op het congres wordt gehouden. Prof. Oberman gaat in zijn preadvies uit van het feit, dat een documentatie slechts zin heeft, als een goede ordening van de vast te leggen gegevens mogelijk is, zodat ze snel kunnen worden teruggezocht. De auteur geeft door middel van een aantal voorbeelden een inzicht van dit vraagstuk en concludeert tenslotten, dat er nog geen universeel geapprecieerd systeem van documentatie voor infor matie is. Er bestaan echter wel systemen, waarmee behoorlijke resultaten zijn te bereiken. Personalia Op 30 april 1.1. is de heer mr. H. Hardenberg, algemeen rijksarchivaris, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en de heer F. H i n- r i c h s, hoofd van de onderafdeling Archiefwezen en Geschiedenis bij het de partement van Onderwijs, K. en W. tot ridder in de orde van Oranje Nassau. [75]

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 16