In memoriam W. J. L. Poelmans Het besluit post- en archiefzaken van de gemeente Amsterdam in de praktijk Op 23 februari 1963 overleed in de ouderdom van 89 jaar de heer W. J. L. Poel mans, oud-hoofdcommies aan het Gemeente-archief te Rotterdam. Geboren te Rot terdam op 8 februari 1874 kwam hij eerst in 1905 op het Gemeente-archief. Voor dien was hij zeventien jaar lang werkzaam geweest op een advocatenkantoor, dat toen werd opgeheven. Hij onderscheidde zich door bekwaamheid en ijver en werd al spoedig chef van de studiezaal. Zijn hulpvaardigheid, beminnelijkheid en be scheidenheid bezorgden het archief een bijzonder goede naam door het gehele land. Helaas maakten de onverbiddelijke bezuinigingsmaatregelen van het jaar 1936 een einde aan zijn ambtelijke loopbaan. Op 15 juli van dat jaar werd hij op wacht geld gesteld. In hem verloor het archief een uiterst bekwaam ambtenaar. Uitnemend genealoog als hij was, werkte hij ook mede aan het Maandblad De Nederl. Leeuw en het Nederlandsch Patriciaat. Maar ook in het Rotterdamsch laarboekje verschenen vele gedegen artikelen op genealogisch, economisch, topografisch en historisch ge bied. Jarenlang verleende hij zijn medewerking aan de Boekencommissie van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Zowel bij zijn zilveren jubileum in 1930 als bij zijn afscheid gaven zeer velen uitdrukking aan hun grote waardering voor het werk en de persoon van de heer Poelmans. Ook in de opleiding van volontairs voor het examen wetenschappelijk archiefambtenaar eerste en tweede klasse heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Meerderen van hen bekleden thans functies in het archiefwezen. Evenwel zijn afscheid betekende niet het einde van zijn archiefwerk. Hij bleef aan genoemde genealogische publicaties medewerken maar bovendien maakte hij een aanvang met het ontwerp van een 'Vroedschap van Rotterdam' (in de geest van: Elias, De Vroedschap van Amsterdam). Door moeilijkheden bij het uitgeven werd dit werk helaas niet voltooid. Zelf heb ik 18 jaar onder hem mogen dienen. Voor mij, die op jeugdige leeftijd binnen twee maanden mijn ouders verloor, was hij een tweede vader. En steeds is hij mijn allerbeste vriend gebleven. Allen die hem gekend hebben zullen met warme genegenheid hem blijven ge denken. Op woensdag 27 februari is de heer Poelmans ter aarde besteld op Crooswijk. Daarbij waren aanwezig de oud-archivaris mr. H. C. Hazewinkel en de huidige archivaris, drs. R. A. D. Renting. De laatste heeft aan de groeve woorden van dank gesproken namens allen, die met deze sympathieke persoon contact hebben gehad tijdens diens archiefloopbaan. Zoals de overledene het archief niet kon ver geten, kan het archief hem niet vergeten, wiens publicaties en aantekeningen blijvende waarde hebben. W. van der Gaag [20] Het door dr. W. Moll in Ned. Archievenblad 1956-1957 op blz. 62-63 besproken besluit van 22 juni 1956 nr. 42/60 A.S. 15 werd bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 19 februari 1960 nr. 42/77 A.S. 15 door een nieuw van 23 artikelen (2 meer dan in 1956) vervangen1. Art. 1 verstaat onder post- en archief zaken alles wat betrekking heeft op de vervaardiging, verplaatsing, administratie, ordening, bewaring, vernietiging, vervreemding en overbrenging van stukken, voor zover zij nog niet zijn overgebracht naar de Gemeentelijke Archiefdienst. Archiefstukken worden onderscheiden in a bescheiden door de gemeentelijke organen ontvangen of opgemaakt en naar hun aard bestemd daaronder te berus ten; b bescheiden met overeenkomstige bestemming, ontvangen of opgemaakt door instellingen of personen, wier rechten of functies op de gemeente zijn over gegaan; c fotografische reproducties, welke bij of krachtens de wet in de plaats zijn gesteld van de onder a of b bedoelde archiefbescheiden. Deze redactie komt mutatis mutandis overeen met die van art. 1, le lid sub b, 1, 2 en 4 van de Ar chiefwet 1962. Notulen en tekeningen worden daarbij niet meer afzonderlijk ge noemd. De permanente adviescommissie voor Post- en Archiefzaken heet thans Com missie voor Post- en Archiefzaken. Tot haar taak behoort ook uitdrukkelijk het toezicht op de naleving van de bij of krachtens dit besluit gegeven richtlijnen en voorschriften. Voorts moet zij van haar werkzaamheden jaarlijks verslag uitbren gen aan Burgemeester en Wethouders. Op voorstel van de commissie besloten Bur gemeester en Wethouders op 3 mei 1957 onder nr. 192/44 A.S. 15 tot de instel ling van een werkcommissie voor Post- en Archiefzaken. Van deze commissie is het hoofd van het Gemeentelijk Bureau voor Post- en Archiefzaken voorzitter. Leden zijn een adviseur van het Bureau voor Organisatie en Efficiency, de secreta ris van de Dienst der Havens en Handelsinrichtingen waarvan de directeur door Burgemeester en Wethouders op voordracht van het Instituut van directeuren is aangewezen als lid van de Commissie voor Post- en Archiefzaken en schrijver dezes als vertegenwoordiger van de gemeentearchivaris. Secretaris is een hoofd commies van het Bureau voor Post- en Archiefzaken. Dit bureau werd als functio neel orgaan bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 19 februari 1960 nr. 4/85 A.S. 15 losgemaakt van de afdeling Algemene Secretarie. Het fungeert volgens het nieuwe art. 5 als secretariaat der commissie voor Post- en Archiefzaken 1 Voor belangstellenden is de volledige tekst van het besluit verkrijgbaar bij het Ge meentelijk Bureau voor Post en Archiefzaken, Nieuwe Doelenstraat 6-8, Amsterdam-C., telefoon 248664. [21]

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 14