brieven, portretten, afbeeldingen, spotprenten, pamfletten over Gijsbert Kareis1 jonge jaren en over Rotterdam in de Patriottentijd. Al dit materiaal, uitnemend toegelicht, was uitgestald in twee zalen; de ene was volledig gewijd aan het leven van Van Hogendorp, de andere aan de politieke woelingen zijner dagen. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Vereniging 'Oud-Leiden' is van 9 nov. tot 10 dec. 1962 in het museum De Lakenhal een tentoonstelling gehouden over Leiden in prenten tekening. De opzet daarvan was niet alleen een indruk te geven hoe het stadsbeeld zich heeft ontwikkeld maar ook te laten zien welke kunstenaars dit beeld in prent of tekening vastlegden. Het leeuwendeel werd geleverd door de stedelijke prentverzameling ten gemeentearchieve. De catalogus telde 146 nummers. Bijzonder belangrijk waren de oudste kaarten: die van Jo hannes Liefrink van 1573-1575, bestemd voor Guiciardini's Discrittione, die van het beleg, door een onbekende, doch gemaakt en voleind ten huize van de voor noemde a° 1574 novembris 17, de kaarten van Bast (1600) en van Blaeu (1649), en de monumentale kaart van Christian (van) Hagen van 1670, toen de groei der stad voorlopig was voltooid. Belangrijk ook een afbeelding van het stadhuis uit 1614 tijdens de vervanging van de oude Gotische gevel door een 'moderne'. Van de talloze stadsgezichten noemen wij de afbeeldingen der Leidse hofjes en in het bijzonder de acht aquarellen van de stadspoorten door P. C. La Fargue uit 1771. Het gemeentearchief van 's-Gravenhage herdacht van 10-23 december 1962 het leven van Prinses Wilhelm ina met een tentoonstelling van procla maties, prenten, fotografieën e.d., die begint met de komst in Den Haag van ko ningin Emma en eindigt met berichten en foto's over het overlijden en de uitvaart van de Prinses. Afgesloten 31 december 1962 1 Het was merkwaardig te zien, dat in Hogendorps doopakte en in alle stukken (ook door hem zelf geschrevene) met één uitzondering uit 1784 een stuk uit zijn militaire jaren in Duitsland - zijn tweede naam met een C werd gespeld. Eerst in 1787 vermeldt de titel van een brochure van zijn hand de nadien gebruikelijke K., maar de resolutiën der vroedschap van 31 dec. 1787 nog de C. 242

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 39