A. van Rijn, besloten deze huldigingsbijeenkomst met hartelijke woorden. Nadat de heer Van der Gaag diep onder de indruk zijn dank had uitgesproken voor het hem bereide afscheid, werd er druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om hem en mevrouw Van der Gaag persoonlijk de hand te drukken. Per 1 december 1962 is de adjunct-commies P. G. van Manen bevorderd tot commies, belast met de leiding van de studiezaal. Mevrouw A. J. Spijkman-Visser werd om bijzondere verdiensten per 15 mei 1962 bevorderd van klerk tot adjunct-commies. Per 1 juni 1962 werd tot commies benoemd de heer drs. G. J. Mentink, die aan de Archiefschool de opleiding volgt voor het archiefexamen-eerste klasse. Per 15 november 1962 volgde de aanstelling van de heer F. J. Siahaya als bu reauambtenaar; hij volgde op de heer B. Elenbaas, die werd overgeplaatst naar de afdeling Sport en Recreatie ten stadhuize. Burgemeester en wethouders benoemden per 1 januari 1963 in de rang van adjunct-commies de heer R. W. Roseval en per 1 februari 1963 in de rang van hoofdcommies, belast met inspectiewerkzaamheden, de heer H. W. van Veldhui zen, hoofdcommies bij de afdeling Registratuur te Haarlem. Tilburg. De beschrijving en inventarisatie der archieven werd blijkens het ver slag over 1961 geregeld voortgezet; bijzondere aandacht werd besteed aan de ge deponeerde archieven. De nieuwe klapper op het doopboek der St.-Dionysius parochie kwam over de jaren 1727-1737 gereed. Bij een onderzoek in het Kon. Huisarchief kon de juiste ligging der vijf zgn. Koningshoeven, door Willem II in 1835 gebouwd, worden vastgesteld; tevens kwam aan het licht dat de koning door talrijke grondaankopen in Tilburg en omgeving daar grote bezittingen had weten te verwerven, waarvan een overzichtskaart werd vervaardigd. Voor de histo- risch-topografische atlas werd een deel van de verzameling van wijlen F. H. M. Ouwerling, zover op Tilburg betrekking hebbend, afgestaan. Het aantal be zoekers bedroeg 190 (v.j. 163), dat der bezoeken 1150 (v.j. 1063), waarvan 886 dag- en 289 avondbezoeken (het archief is des zaterdags gesloten, doch woensdag avond van 19.30-22.30 geopend). Utrecht. Met ingang van 1 januari 1963 is dr. J. E. A. L. Struick bevorderd tot referendaris A. Kerkelijke archieven Herv.gemeente Amsterdam. Het verslag over 1961 maakt, behalve van enkele kleine verbeteringen aan de bewaarplaats, melding van een niet-onbelangrijke aanwinst, nl. van een tweetal archieven van de v.m. Gereformeerde kerken in Nederland in Hersteld Verband, te weten dat van de Classis Amsterdam (1926-1938) en dat van Amsterdam-West (1927-1936). Deze archieven berustten sinds de hereniging on der de archivaris der Ned. Hervormde Kerk te 's-Gravenhage, doch werden door deze aan de Amsterdamse gemeente overgedragen m.o.o. het belang van deze archieven voor Amsterdam. Een beschrijving ervan, alsmede van een aanvulling van het archief der Westerkerk (1828-1944), is als bijlage achter het verslag op- [240] genomen. Aantal bezoekers en verstrekte inlichtingen vertoonden een duidelijke toename; daardoor blijft echter voor inventarisatiewerk weinig tijd over. Dr. R. B. Evenhuis werkte het gehele jaar door aan de hem opgedragen geschiedschrijving der gemeente. De delen 1-4 van de acta van de Kerkeraad werden ten behoeve van dit werk door bemiddeling van de Gemeentelijke archiefdienst gefotokopieerd op 118 mikrofiches. Daarbij gold tevens de overweging dat het van belang is van deze waardevolle serie een schaduwexemplaar te bezitten. Personalia1 Dr. H. P. H. C a m p s, chartermeester aan het rijksarchief in Overijsel, is overge plaatst m.i.v. 1 nov. 1962 naar dat in Noord-Brabant en belast met de bewerking van een oorkondenboek betreffende die provincie. Aan R. W a r t e n a, archivist aan het Rijksarchief in Gelderland is de Quarles van Uffordprijs 1962 toegekend wegens zijn essay over G. F. baron Hugenpoth. Aan mej. A. W. J. M u 1 d e r is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als wetenschappelijk assistente bij het Koninklijk Huisarchief. Zij is door H.M. de Koningin benoemd tot ere-dame in de huisorde van Oranje. Dr. W. J. van Hoboken is benoemd tot buitenlands corresponderend lid van de Academia Colombiana de Historia, te Bogota (Columbia). Te Bussum is op 49-jarige leeftijd overleden ons medelid mr. H. A a. Varia2 N.a.v. de 200-jarige herdenking van zijn geboorte op 27 oktober 1762 is in het gemeentearchief te Rotterdam van 31 okt. 1962 tot 6 jan. 1963 een aantrekkelijke tentoonstelling ingericht: DetijdvanGijsbertKarelvanHogendorp. Zij betrof meer bepaaldelijk diens Rotterdamse periode, van zijn geboorte aldaar tot zijn aftreden als pensionaris in het begin van 1795 tengevolge van de staat kundige gebeurtenissen dier dagen, met uitlopers naar 'de glorieuze dagen van 1813' (de beroemde Schets van 1812 en de proclamaties van nov. 1813). Uit het bezit der familie Van Hogendorp, het Algemeen Rijksarchief, de Atlas van Stolk en het gemeentearchief was een zeer gevarieerde documentatie bijeengebracht van 1 Op p. 165 hiervóór r. 2 v.b. worde i.p.v.: toegediend gelezen: toegekend; op r. 8 v.b. worde i.p.v.: Jussuns gelezen: Justus. 2 Op p. 122 r. 4 v.b. hiervóór worde: i.p.v.: de jonge gelezen: de oude. [241

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 38