verdienstelijk geïnventariseerd. In Rijssen is het archief geplaatst in een lokaal van een oude school, keurig ingericht maar met een groot raam aan de straat. Een oud-gemeentesecretaris heeft ordening en inventarisering op zich genomen. De kluis van Staphorst is, door betere ventilatie, nu vrijwel droog, maar veel te klein. Van het oud-archief is een inventaris aanwezig. In Steenwijk is het ar chief waarvan inventaris alsv. veilig geborgen in een nogal hokkerige kel der, de archiefbewaarplaats is stampvol. Een deel van het archief moest naar een zolderkamer worden getransporteerd, wat ontoelaatbaar moet worden geacht. - Door een grote brand te Tubbergen in 1868 dateert het archief eerst van dat jaar. Het is geordend volgens het registratuurstelsel, wat niet juist is. De kluis te Vollenhove is vochtig; het grootste deel van het archief bevindt zich op zolder, waar het keurig verzorgd maar niet brandvrij staat opgesteld. Een plan voor uit gebreide restauratie van het gemeentehuis is gereed; daarbij is rekening gehouden met een ruime kluis en een archiefkelder. In Vriezenveen dateert het archief van 1905; ook hier is voordien alles verbrand. Een klein gedeelte staat in de kluis, de rest op zolder. Een verzameling afschriften en uittreksels, destijds gemaakt door de heer Jonker, speciaal betreffende handel op Rusland, is ter kennis van de rijksuniversiteit te Leiden gebracht met het oog op de mogelijkheid van een scrip tie. In Wierden is de toestand alarmerend. Het archief is ten dele op zolder geborgen, ten dele in een kluis, alles stampvol en onoverzichtelijk opgesteld. De plannen voor een nieuw gemeentehuis liggen gereed. Het oud-archief van Wijhe, waarvan een moderne inventaris bestaat, is bewaard in de kleine kluis. Het andere op zolder, wel keurig opgesteld in een afgetimmerde ruimte, maar zeer brandgevaarlijk. Aan een (secretarie)ambtenaar is, met uitsluiting van andere za ken, de archiefverzorging opgedragen. Van het archief van Yselmuiden is een deel wegens plaatsgebrek overgebracht naar het archiefdepot van Kampen. Het archiefbeheer is uitstekend. In de hoofdstad der provincie, in Zwolledat 'ge dongen heeft naar een universiteit en dus centrum wil zijn van wetenschap en cultuur, is de toestand van het archief diep treurig. Jarenlang reeds is het ver waarloosd en is het geborgen op een plaats en op een wijze, die zeker voor een belangrijk archief als dit beslist ontoelaatbaar is. Gunstige gelegenheden om het naar een verantwoorde plaats over te brengen heeft men laten voorbijgaan, zodat het steeds moeilijker wordt een geschikt pand te krijgen. Met de burgemeester zijn enige moeilijkheden besproken. De tijd van het personeel wordt vrijwel geheel in beslag genomen door genealogische onderzoekingen en het opzoeken van stukken voor de interne dienst. Van de hoogst noodzakelijke ordening en inventarisatie van het oud- en het 19e-eeuws archief kan zodoende niets komen. Verdubbeling van het personeel is zeker gewenst. Voorzieningen zowel op het gebied van de archiefbewaarplaats als die van het archiefpersoneel zijn noodzakelijk'. In Zwollerkerspel laat de toestand van het archief en het beheer er van niets te wen sen over. De inventarisatie zal zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. T.a.v. de waterschapsarchieven het volgende. De bewaring van het archief van het Waterschap De Bovenvecht, dat de archieven omvat van de verschillende wa- terschapjes, waaruit dit is samengesteld, laat te wensen over, maar er bestaan [236] plannen om op korte termijn te komen tot de bouw van een waterschapshuis. Van het Waterschap de Brandsma's polder bij Ossenzijl bevindt zich een deel in het depot de provincie, de rest in houten dozen op de zolder van de secre tarie. Aangeraden is stalen archiefkasten aan te schaffen. Het oud-archief van het Waterschap Hasselt en Zwartsluis is geborgen in twee kisten in elek trisch geïsoleerde kast. Gebrek aan personeel verhindert de inventarisatie die, ook volgens de secretaris, wenselijk is. Vereniging van dit waterschap met Westerhuizingerveld onder de naam: Waterschap Benoorden de Dedemsvaart, is in de maak. Van het archief van het Waterschap Mastenbroek, dat er enigszins slordig' uit zag, bestaat een moderne inventaris. Het archief van het Waterschap De Noorder Vechtdijken is keurig geborgen t.h.v. de secretaris; het is chronologisch geordend en wordt goed beheerd. Aangetroffen werden twee delen, die waarschijnlijk behoren tot marke-archieven. De archieven van de ver schillende kleine waterschappen, die in 1959 zijn samengevoegd tot het Waterschap Het Ommerkanaal, verkeren bijna alle in grote wanorde t.h.v. de voorzitter; de se cretaris is bezig een voorlopige ordening aan te brengen. Het nieuw-archief is keurig geborgen in hypermoderne archiefkasten. Een nieuw waterschapshuis is in aanbouw. Het archief van het Waterschap De Regge, het grootste van Overijsel, is geplaatst in een uitstekende bewaarplaats in het waterschapshuis; het is geordend en beschre ven en wordt uitstekend beheerd. Het Waterschap Salland heeft een goede be waarplaats in de kelder van het waterschapshuis. Voor de belangrijkste stukken is een afzonderlijke kluis aangebracht. In het waterschapshuis van De Schipbeek is een goede en grote kluis aangebracht, die echter reeds te klein dreigt te worden. Ook de kluis van het Waterschap Vollenhove is te klein; het minder belangrijke ge deelte bevindt zich op de zolder van het waterschapshuis. Amsterdam. De binder N. C. A. van Soest is m.i.v. 1 juli 1962 bevorderd tot binder-restaurateur; mej. D. J. van Hall (II) is m.i.v. 1 januari 1963 aangesteld als adj.-archivist bij de topografische prenten verzameling. Arnhem. Het verslag over 1961 het eerste dat ons heeft bereikt consta teert dat wensen, zoals een nieuwe huisvesting en de uitgave der oudste stads rekeningen, nog geen doorgang konden vinden. De invoering van de vijfdaagse werkweek bleef tot nog toe voor het archiefpersoneel achterwege. De gewone dienst werd gehandhaafd, enerzijds ter wille van het publiek, anderzijds om te lange arbeidsdagen te voorkomen; dit speciaal in verband met de lezingen voor allerlei clubs en verenigingen in de avonduren. -Drs. P. R. A. van Iddekinge kreeg een vaste aanstelling als hoofdcommies. Op het eind van het jaar werd de heer G. Seegers, hist.cand., voor halve dagen aangesteld om mede te werken aan de voorbereiding van de uitgave der oudste stadsrekeningen. De indicering door tewerkgestelden van de gebods- en der lidmatenboeken der N.H.kerk vor derde tot resp. 1660 en 1780. Gewerkt werd aan de voorbereiding, nodig om van de jaarlijkse klappers op de raadsnotulen tienjaarlijkse te maken, een zeer om vangrijk werk dat langzaam vordert, mede i.v.m. aanvullingen, die nodig zijn ge worden doordat het archief van 1860-1917 verloren is gegaan. [237

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 36