Plaatsgebrek belet ons het over te nemen; tot zijn en onze opluchting zij vermeld, dat het vertrek sindsdien is gemoderniseerd. De toestand van het depot werd vrij goed bevonden, maar hier en daar ontwikkelt zich enige schimmel op de muren en de vloeren slijten; het is zeer gewenst dat deze laatste worden vernieuwd en weer glad gemaakt. De materiële toestand der archieven is behoorlijk en geeft geen aanleiding tot opmerkingen. 'Verlies' werd geleden door overbrenging van het archief van de Prov. Waterstaat naar een vrij goede eigen bewaarplaats, waar door 160 m plankruimte werd gewonnen, die echter over drie jaar geheel zal zijn ingenomen door hetgeen de registratuur afstoot. De door dr. Avis aangevatte vernietiging werd voortgezet. Opmerking verdient de mededeling dat van c. 2500 stukken, uitgeleend aan de afdelingen, c. 2000 onvindbaar waren. De mogelijk heid bestaat dat vele daarvan zich bevinden in de sedert jan. 1949 gevormde dossiers; vele daarvan dateren nl. uit het jaar 1948. Om te voorkomen dat deze opeenhoping van vermiste stukken nog vergroot wordt is een begin gemaakt met een ietwat scherper controle. De belangstelling voor geschiedenis en archieven bleek in vele plaatsen gering, hetgeen in vele gemeenten onderwaardering voor het werk der ambtenaren, werkzaam op de afd. registratuur, ten gevolge had. De bewaring van de laatste bleek veelal onvoldoende; slechts bij 20 van de 53 ge meenten is aan redelijke eisen voldaan, maar soms bleken de kluizen alweer te klein te zijn. Van die der waterschapsarchieven zijn slechts vier van de 25 goed te noemen. De oude archieven vóór 1811, voorzover aanwezig, zijn door de vorige inspecteurs of ambtenaren van het rijksarchief in Overijsel geïnventariseerd; een goede oplossing voor de ordening en inventarisering van de 19e-eeuwse archieven kan naar de mening van de inspecteur alleen maar gevonden worden door het op richten van zgn. streekarchieven. Enige bijzonderheden betreffende de voornaamste gemeenten en waterschappen mogen volgen. Almelo heeft een ruim, goed ingericht archiefdepot; het beheer van het daar geborgen archief is goed. In Blokzijl is de toestand onhoudbaar: het archief, waarin enkele 16e- en 17e-eeuwse stukken, staat op drie verschillende plaatsen, die alle even slecht zijn. -In het mooie nieuwe gemeentehuis van Dalfsen is een uitstekende archiefkelder, met mogelijkheid tot uitbreiding, waarin het archief overzichtelijk is opgesteld. In Ambt- zowel als Stad-Delden is het archief keurig geborgen in goede resp. gelijkvloerse en in kelder gelegen bewaar plaatsen. Het oud-archief (tot 1811) van Stad-Delden is geïnventariseerd. Wei nig gunstig is de toestand te Deventer. Voor het archief heerst hier een groot ge brek aan werk- en sorteerruimte. De werkruimte is zeer onfris door te geringe mogelijkheid tot ventilatie. Het oud-archief is geborgen in de kelderruimte onder het stadhuis, welke ruimte alleen van buiten af toegankelijk is. Met de heren bur gemeester, secretaris en archivaris is de mogelijkheid van uitbreiding en verbete ring uitvoerig besproken. Diepenheim heeft een goede archiefkluis, die echter te klein is. Van het oud-archief bestaat een moderne inventaris. -Enschede. Hoewel het archiefdepot aan alle eisen voldoet en als 'hoofd' van het (nieuw-) archief fungeert de heer T. J. van Dam (II), kan het rechterlijk archief van Stad- en Ambt-Enschede niet van het rijksarchief worden overgebracht. De mogelijk- heid tot verfilming ervan is besproken. Goor. Archiefbeheer en -depot voldoen aan alle eisen; het depot zal gauw te klein zijn. Van het oud-archief bestaat een moderne inventaris. Ook Gramsbergen voldoet aan alle eisen. In het depot bevinden zich twee markeboeken van 1777-1887 en 1835-1944, die feitelijk naar het rijksarchief behoren te worden overgebracht. 'Voorlopig staan ze hier veilig'. Hardenberg heeft een zeer beperkte archiefruimte (kluis) in het oude gemeen tehuis van Ambt-Hardenberg. Een nieuw raadhuis, met grote archiefruimte, is in aanbouw. Bij de inrichting zal het zgn. compact-systeem worden toegepast. Van het oud-archief bestaat een moderne inventaris. Het belangrijke oud-archief van Hasselt, waarvan een inventaris alsvoren, is met de overige archieven gebor gen in een goede archiefkelder, die vrijwel vol is. In Hellendoorn laat de be waring te wensen over; er bestaan plannen voor een nieuw gemeentehuis, waarin een ruime archiefbewaarplaats is ontworpen. Enkele markeboeken bleken in par ticuliere handen te zijn. - In Hengelo is de archiefruimte veel te klein, maar de bouw van het nieuwe gemeentehuis, met ruime bewaarplaats, is bijna voltooid. - Uiig is de toestand in Kampen. Archiefruimte en archiefbeheer zijn uitstekend. 'Helemaal fout is echter dat de kamer, bestemd voor de wetenschappelijk assistent en het publiek door de gemeente in gebruik is genomen voor een boekhoudma chine. Gevolg is een zeer hinderlijk geloop van allerlei ambtenaren door het ar chief en een druk gepraat op de kamer, goed hoor- en zichtbaar voor de archivaris en de assistent, die de archivariskamer samen delen. De archiefbezoekers moeten her en der in het archief worden geplaatst'. Naar de inspecteur vernam zal in deze toestand binnenkort de gewenste verandering worden gebracht. In Kuinre (en Blankenham) laat de bewaring van het archief vrijwel alles te wensen over. Het belangrijkste deel van het oud-archief, waarvan een moderne inventaris is ge maakt, bevindt zich in het rijksarchief te Zwolle. Ook in Losser is de toestand op archiefgebied zeer slecht. 'De positie van de ambtenaar voor registratuur en archief is niet zelfstandig genoeg, een toestand, die trouwens op meer gemeente secretarieën voorkomt'. In Oldemarkt is het archief grotendeels geborgen op zolder, waar het netjes, maar niet zeer overzichtelijk en zeer brandgevaarlijk staat opgesteld. De oudste stukken staan in de kluis, waarin ook die van het kerspel Yselham. Het archiefdepot van Oldenzaal bevindt zich onder het gemeente huis en is alleen van buiten af te bereiken, wat een ongewenste toestand is. Plan nen voor een nieuw gemeentehuis met voldoende archiefruimte zijn in een verge vorderd stadium. Van het oud-archief bestaat een goede moderne inventaris; het wordt, buiten bezwaar der gemeentekas, beheerd door de oud-secretaris. Het archief van Ommen, dat goed beheerd wordt, is geborgen in een ruime en goede archiefkelder. Er is een belangrijk oud-archief, waarvan een moderne inventaris is opgemaakt. In Ootmarsum is de toestand beslist onhoudbaar; de berging op zolder tart alle beschrijving. Het gedeelte van vóór 1811, waarvan een moderne inventaris is opgemaakt, is, veel te dicht opeen, geplaatst in enkele brandvrije kasten op de gang. Plannen voor een nieuw gemeentehuis, met ruime archief bewaarplaats, zijn in bewerking. -- Het archief van Kaalte bevindt zich in een goede, ruime archiefkelder. De heer P. C. Schmidt Crans heeft het geordend en 235 [234

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 35