archiefgedeelte betreft de nieuwere archiefordeningsmethoden dienen te bestude ren en zich een inzicht hebben te verwerven van de praktische werking ervan. Deze vorming waarborgt het uitgeven van beredeneerde inventarissen zoals b v van de hand van rar. S. Muller in 1892 verscheen: 'Het archief der bisschoppen van Utrecht', in herbewerking gedrukt in het jaar 1906 onder de titel: 'Catalogus van het archief der bisschoppen van Utrecht'. Ad 3. De kerkelijke Overheid drage zorg, dat de archieven der onderscheidene kerkelijke organen en besturen, met inbegrip van het Registratuurarchief (de nog lopende stukken en registers) niet verwaarloosd worden. De taak van blijvend toezicht op de handhaving ener juiste archiefverzorging, vooral ten aanzien van de plaatselijke, parochiële verzamelingen en dagboeken alsmede van de corres pondentie van de binnen het Diocees functionerende Secretariaten en bisschoppe lijke adviescolleges, mag niet worden onderschat. Degene, die met zulk een in spectie wordt belast, zal vooreerst voorlichting geven aan de Dekens, Pastoors en andere, hiervoor in aanmerking komende functionarissen. Hij zal b.v. om de vijf of tien jaren zijn bezoek hernieuwen en zijn bevindingen aan de desbetreffende Bisschoppelijke Adviescommissie of aan het Kathedrale Kapittel rapporteren. Des gewenst zal vanwege de Bisschop bij niet-naleving der gegeven richtlijnen hierop gewezen worden. Alleen deze methode zal op de lange duur de veiligstelling en conservering, vooral der kleinere en in hun soort evenzeer gewichtige archieven waarborgen. Ad 4. Een technisch goed ingerichte archiefbewaarplaats of tenminste brand vrije kluizen en -kasten zijn vereist ter conservering der bescheiden tegen zijn vij anden: de vocht, het vuur, de muizen en oorlogsprojectielen. Voor hetgeen de Centrale Bisschoppelijke Archiefbewaarplaats aangaat ware in overweging te ge ven deze magazijnruimte, die op jarenlange uitbreiding dient berekend te zijn, in te richten overeenkomstig de door mij voorgestelde 'Aanwijzingen betreffende bouw, verandering en inrichting van archiefbewaarplaatsen'. In deze provincie zijn het njksarchiefdépöt te Maastricht en de centrale gemeentelijke archief bewaarplaats van Heerlen dienovereenkomstig ingericht. De archieven van pa rochiën, van de dekenale kerken, van het Groot- en Klein-Seminarie, van de bis schoppelijke collegiën en overigens van alle organen, welke rechtens onder de Bisschop en het Kathedrale Kapittel ressorteren, kunnen naar beoordeling der vorenbedoelde Bisschoppelijke inspectie volstaan met brandvrije kluizen en -kas ten. Na verloop van een bepaald aantal jaren worden deze instantiën aangeschre ven hun bescheiden, voor zover niet meer van waarde voor het lopende beheer, over te brengen naar de Centrale Bisschoppelijke Archiefbewaarplaats. De richtlijnen, waarop een modern diocesaan archiefwezen zou kunnen worden opgebouwd, zulks naar analogie van de beproefde methode bij Rijk, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, kan in het algemeen als volgt geformuleerd worden. Ondergetekende heeft iedere détaillering vooralsnog achterwege gelaten. [190] Maatregelen t.a.v.h. archiefwezen in het bisdom Roerinond I. Algemene bepalingen. II. Van de Centrale Bisschoppelijke Archiefbewaarplaats. III. Van de dekenale en parochiële archieven. IV. Van de archieven van instellingen en organen, die tot Onze rechtsmacht behoren. V. Van het toezicht op de naleving dezer 'Maatregelen'. VI. Van de ruimten, bestemd tot het opnemen van archieven. VII. Van de overgangsperiode. Titel I Algemene bepalingen Praeliminaire nota Onder 'Archieven' wordt hier verstaan alle geschreven, getypte, gedrukte, gestencilde en getekende bescheiden, ex officio opgemaakt door of ontvangen bij enig kerkelijk be stuur of diens functionaris, voor zover die bescheiden bestemd waren of zijn om onder dat bestuur of die functionaris te blijven berusten. Art. 1. De archieven en andere bescheiden, die in deze 'Maatregelen' bedoelde ar chiefbewaarplaatsen berusten, zijn, behoudens de beperkingen, welke met Ons goed vinden mochten zijn gesteld en sedert niet zijn teruggenomen, openbaar. Behoudens de beperkingen, met Ons goedvinden gesteld en sedert niet teruggenomen, is een ieder, die betrouwbaar en voldoende kundig kan worden geacht, bevoegd die stukken kosteloos te raadplegen en te zijnen koste daaruit afbeeldingen, afschriften of uittreksels te maken of te doen maken. Vóór de aanvang zijner nasporingen deelt de bezoeker het doel van zijn onderzoek aan de archivaris mede, die beoordeelt, of zulk een onderzoek vruchtdragend kan worden toegestaan. De archivaris is bevoegd bepaalde stukken uit te lenen naar inrichtingen zoals in de Nederlandse Archiefwetgeving vermeld. Art. 2. Met het beheer der in deze 'Maatregelen' bedoelde archieven belasten wij een functionaris met de titel van 'Archivaris' van het Bisdom Roermond, die rechtstreeks aan Ons en aan het Kathedrale Kapittel verantwoordelijk is. In zijne 'Instructie' worden zijn bevoegdheden vastgelegd. Art. 3. Wij behouden Ons het recht voor over te gaan tot vernietiging van die stukken en documenten, welke voor de lopende gang van zaken niet meer nodig zijn. Zulks wordt in overleg met de betreffende instellingen en organen, waarvan de voor vernieti ging in aanmerking komende bescheiden afkomstig zijn, en na overlegging van het rap port van de archivaris, door Ons beslist. Art. 4. Het afgeven van afschriften van bescheiden, welke onder het beheer van de archivaris staan, geschiedt tegen betaling van leges, door Ons vast te stellen. Titel II Van de Centrale Bisschoppelijke Archiefbewaarplaats Art. 5. Té Roermond is gevestigd de Centrale Bisschoppelijke Archiefbewaarplaats. Art. 6. De Centrale Bisschoppelijke Archiefbewaarplaats is bestemd tot bewaring van de archieven der besturen (colleges of personen), wier rechten of functiën zich over het gehele Bisdom hebben uitgestrekt of uitstrekken, voor zover die archieven in aanmer king komen om naar deze bewaarplaats te worden overgebracht. Zij is bestemd tot bewaring van: 1 de archieven van de voormalige diocesane besturen en functionarissen tot het jaar 1854; Titel Titel Titel Titel Titel Titel Titel [191

Nederlandsch Archievenblad | 1963 | | pagina 13