Denny behandelt 'New-type storage lor records', A. Barcan, 'Professional training in industrial records management'. Hierbij komen wij op het terrein der 'business archives', waaraan de rest der afl. is gewijd. Miss H. L. Davidson geeft 'A ten tative survey of business archives'; zij concludeert dat 1) 'an interest in noncurrent records does exist, 2) an attempt is being made by a number of companies to organize their records, 3) many companies are trying to use the record to some advantage'. Prof. A. M. Johnson van Graduate school of Business Admini stration aan Harvard University geeft een Indication of business records for permanent preservation'. Hieraan sluit de bijdrage van G. S. Gibb, van dezelfde school, 'Exploiting the business records collection', aan. Zakelijk is ook het artikel van James E. Barrett, Acquisition in industrial archives. De bijdrage van prof. R. S. Lambert, Income-tax records as sources for economic history, houdt zich vrnl. bezig met de archivalia der firma's, die tussen 1900 en 1939 met bosbe- drijven doende waren. Oliver W. Holmes, ten slotte, herdenkt sir Hilary Jenkinson en bepleit dat naast zijn Manual van 1937 thans worde overgegaan tot bundeling van 'the best of his scattered essays and addresses', en geeft aanwijzingen hoe hij zich de indeling daarvan denkt. Afl. 4, die de portretten brengt der 16 presidenten sinds 1936 w.o. Ernst Posner, 1955-'56 is aan de kerkelijke archieven gewijd. Mabel E. Deutrich geeft een overzicht van de Amerikaanse kerkarchieven; A. R. Suelflow behandelt 'The struggle of church archives for respectability', Th. T. Mc Avoy 'Catholic ar chives and manuscript collections'. De Moravische archieven te Bethlehem, Penn sylvania, worden beschreven door hun archivaris, K. G. Hamilton, 'The records of the Moravian mission in Labrador' door W. H. Whiteley. In Austin, Texas, worden de archieven der Protestantse Episcopale kerk bewaard; Dorman H. Winfrey geeft hiervan een beknopt overzicht. Hetzelfde doet W. E. Lind t.a.v. de Metho disten archieven. 'The Baptist Sunday schoolboard and its records' worden be handeld door Belden Menkus. 'A manual for church archivists' geeft Meivin Gingerich, archivaris der Mennonieten kerk. Tenslotte beschouwt Pascal Marie Varieur, O.F.M., 'The small, limited, or specialized church archives'. Dr. E. Posner herdenkt Georg Winter, sinds 1952 Direktor van het federale ar chief van de Deutsche Bundesrepublik in Koblenz, waar onder zijn leiding een modern archiefgebouw tot stand kwam, als 'one of the great leaders in the world of archives'. Ons Engelse zusterblad, het Journal of the Society of archivists II 3 (april 1961) brengt een interessante notitie van L. C. Hector op chronologisch terrein: The beginning of the Natural Day' in the late 14th century, n.a.v. een proces over vermeende antedatering van een dag van overlijden (1387): veranderde de dag om middernacht of bij de dageraad?; de kanselarij wist er geen raad mee, en de beslissing van het hof van na 1391 is niet bewaard. A. L. Murray be handelt 'The pre-Union Records of the Scottish Exchequer' (o.a. Exchequer's rolls sinds 1264, customar's rolls sinds 1326, van belang ook voor onze economi- [138] sche geschiedenis (zie de bekende publikatie van dr. H. J. Smit, R. G. P. nrs. 65, 66, 86, 91). De openbare archieven van Canada, 18711958, worden be handeld door B. Weilbrenner. J. R. Ede, Steel Shelving for Record Storage, bespreekt de verschillende mogelijkheden t.a.v. archiefrekken. Peter Walne geeft indrukken van het Stockholmse archiefcongres. De oktober-afl. (II 4) opent met de zwanenzang van sir Hilary Jenkinson: het Presidential address, getiteld: Roots, gehouden op de jaarvergadering van de So ciety op 7 dec. 1960, drie maanden voor zijn dood. Roger H. Ellis schetst in een kort In memoriam zijn betekenis: There was in him the quality of greatness. No one can take his place, and we shall mis him sadly. Miss D. M. Owen behan delt 'Canterbury archiepiscopal archives in Lambeth Palace Library', G. H. Mar tin 'The origins of borough records'. Curieus is de bijdrage van Sydney Anglo: Archives of the English tournement, score cheques and lists, die in een integrale collectie bewaard worden in het College of arms (met afb.). Bij de Shorter Communications enkele wenken omtrent de materiële toestand van archivalia. Archives, het orgaan der British Records Association nr. 25 (Lady day 1961) brengt een aantal grotere en kleinere artikelen over kerkelijke archivalia van di verse Engelse kerkgenootschappen, behandeld in de jaarvergadering van december 1960. Verder verslag over 'The use of archives in education'. Miss Ida Dar lington geeft het, wij zouden haast zeggen gebruikelijke, verslag van het interna tionale archiefcongres in Stockholm. Erich Zoellner behandelt 'The Institut fiir Oesterreichische Geschichtsforschung. Miss Constance Storrs, Callegan archives, geeft aan de hand van een memorandum van de archivaris van het Ar- chivo general de Galicia te Coruna een overzicht van dit archief, waarvan de organisatie teruggaat op een decreet van Carlos I (onze Karei V), en dat in 1955/56 een nieuw depot kreeg; diplomata zijn aanwezig over de jaren 886-1586. Daarna behandelt schr. de gemeentelijke archieven, m.n. die van Santiago. Stanislow Nawrocki, Organising an archives service in Poland, geeft een over zicht van het Poolse archiefwezen, welks organisatie een aanvang nam op het einde van Wereldoorlog I; na dito II kwam een nieuwe periode van expansie en consolidatie. Sir Robert Somerville herdenkt sir Hilary Jenkinson, wiens 'name is a household word among all who are concerned with archives in these islands and, indeed, in many overseas lands as well'. Afl. 2 opent met een artikel van P. Gouldesbrough, The Dalhousie muniments in the Scottish Record Office; het betreft de archieven van twee notabele Schotse families, de Ramsays, graven van Dalhousië, en de Maules, graven van Panmure, wier belang vrnl. ligt in het materiaal over de openbare zaken in de 19e eeuw. Sir Francis Palgrave, 1788-1861, eerste deputy keeper van het P.R.O., wordt herdacht door de onlangs afgetreden functionaris, sir David Evans. In de strijd over de publikatie van Engelse archivalia in dl. IV mengt zich R. B. Puch. Een 18de-eeuwse inventaris van documenten van het kapittel van Lincoln publiceert Peter King. Major-general H. D. W. Sitwell, keeper of the Jewell House, H. M. Tower of Londen, behandelt, met twee afbeeldingen, de matrijs van een [139]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 9