stukken reiken tot de 16e eeuw; als gebruikelijk zijn de inventarissen hieraan toe gevoegd. Van de archivaris van Leeuwarden werd 'een flink stuk' Huber-archief over 1613-1791 in bewaring ontvangen, dat hij in het archief van het Nieuwe Stads-weeshuis had aangetroffen. Ook leverde de inventarisatie van het gemeente archief van Workum vanwege de prov. inspectie aanwinsten voor rechterlijk en B..S. archief op. De belangrijkste aanwinsten van het rijksarchief in Overijsel vormde een groot aantal charters, 1348-1802, behorende tot het huisarchief De Berg onder Dalfsen, en het huisarchief der v.m. havezate Weldam, 14e-19e eeuw. Dat in Groningen verwierf het archief van het Fonds van de landbouw, 1878- 1956, met jaarstukken 1823-1878 van de Mij. van landeigenaren en vast-beklem- de meiers, het oud-archief van het waterschap Fransumerpolder 1878-1916, en het archief van de kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Den Horn, 1758- 1950. Het rijksarchief in Drente ontving aanvullingen van enige reeds in be waring genomen archieven en de archieven van enkele opgeheven waterschappen. De bezoekers- en bezoekencijfers vertonen bij 1959 vergeleken enige verschui vingen. Voor het A.R.A. waren zij resp. 1334 en 15043 (v. j. 1331 en 14388). Het rijksarchief in Groningen behield de blauwe wimpel t.a.v. de bezoeken (c. 3500). Het rijksarchief in Noord-Holland verloor deze t.a.v. de bezoekers; daar mede ging het rijksarchief in Utrecht strijken (533). Dat in Zeeland kwam t.a.v. de bezoekers van de laatste op de voorlaatste plaats (164), maar bleef de minste t.a.v. de bezoeken (665); het kleinste aantal bezoekers (154) wordt nu voor Drente vermeld, dat 936 bezoeken noteerde1. U. Buitenlandse archivistische literatuur2 The American Archivist 1961 afl. 1 brengt het 'Presidential address' van Mary Givens Bryan tot de jaarvergadering der Amerikaanse collegae van okt. 1960, getiteld Changing Times, een instructief overzicht van de veranderingen van het Amerikaanse archiefwezen in de laatste kwarteeuw. Het artikel van dr. T. R. Schellenberg: Archival principles of arrangement, bevat beschouwingen over het herkomstbeginsel en de oorspronkelijke ordening, waaruit wij deze opmerkingen overnemen: 'An exception to the rule of preserving records in their original order should be made when records are preserved solely for their informational con tent without reference to their value as evidence of organisation and function. Another exception.... should be made when the original order is not ascertainable 1 Naar wij hopen mogen wij aannemen dat onder bezoeken bij alle provincies die van v.m. en n.m. voor één worden gerekend. Slechts voor Friesland wordt dit uit drukkelijk gezegd. 2 In het vorig overzicht dienen de volgende correcties te worden aangebracht: p. 104 r. 2 v. b.: Luzzatto i.p.v. Lunzatto; p. 105 r. 4 v. b.: Quademi i.p.v. Quaderna; in fine worde gezet: U.; r. 15 v. o.: Matryka i.p.v. Mauyak. Op p. 106 onder r. 12 v. o. worde gezet: F.; p. 107 r. 1 v. o.: 840 i.p.v. 80; het onderschrift op p. 108 r. 13 v. o. vervalle en worde gebracht naar p. 109 r. 8 v. b.: 10000 i.p.v. 1000. [136] or is manifestly bad'. Het laatste geldt in het bijzonder voor de V.S. waar, anders dan in Europa, veel archivalia van het federaal bestuur in gedesorganiseerde toe stand zijn gebleven, en het herstel van de oorspronkelijke staat vaak zeer moeilijk is en 'occasionally undesirable'. H. G. Jonas, North Carolina's Local Records Program, beschrijft de archiefproblemen van deze staat; G. O. Kent doet verslag van het werk aan 'The German Foreign Ministry's Archives at Whaddon Hall, 1948-58'; D. C. Duniway behandelt 'Conflicts in Collecting', de typisch-Ameri- kaanse vraag waar particuliere stukken moeten worden bewaard. Ernst Posner doet uitvoerig verslag over het vierde internationale archiefcongres in Stockholm; het brengt in lof en kritiek vrijwel dezelfde opvattingen, die wij ook elders aan troffen. Roscoe R. Hill, 1880-1960, die zijn carrière bij het middelbaar en ho ger geschiedenisonderwijs begon, 1911-1913 te Sevilla de Papeles procedentes de Cuba bewerkte en van 1928-1946 de Library of Congress en de National Archives diende, wordt herdacht door H. P. Claussen. Een kort artikel van M. L. Ahluwalia van de nationale archieven van India: A significant order on record management, brengt gegevens over de oudste geschiedenis van het archief der Engelse East India Company, met name over de order van directeuren van 21 sept. 1785 over het archiefbeheer, waardoor 'the English East India Company's records continued to be kept safe and intact by the various departments long before they were physically stored in a proper records depository and began to receive the care of professional archivists'. In de nieuwe rubriek: Abstracts of foreign periodicals, waar tijdschriften en pu- blikaties worden gerefereerd die ons minder toegankelijk zijn, zijn thans Bulgarije en Tsjechoslowakije aan de beurt, benevens Spanje, m.n. de Revista de archivos, bibliotecas y musseos over 1958, orgaan van de in 1858 gestichte vereniging van archivarissen, bibliothecarissen en oudheidkundigen in Spanje. Afl. 2 brengt weinig referabels. Ziehier de titels der bijdragen: W. Muir White- hill, 'In My Father's house are many mansions'; L. H. Butterfield, Bostonians and their neighbours as pack rats [betreft Massachusetts]; W. Edwin Hemphill, James Harold Easterby, 1898-1960 [director of the South Carolina Archives Depart ment]; Nathan Reingold, Manuscript of Science. Analysis and Description; Helen L. Chatfield, The dating of documents [de kalender]; Arthur H. Leavitt, What are archives? De afl. wordt besloten met een opgave der Writings on archives, current records, and historical manuscripts, juli 1959-juni 1960. Afl. 3 opent met een artikel van Thornton W. Mitchell: The state of records management, een poging 'to formulate a professional philosophy or even to evaluate the status of the profession'. Thomas Wilds behandelt 'Information retrieval', 'nothing more than a scientific approach to recordkeeping and librarian- ship' (met afb.). Verder: Rex Beach and John T. Caton, State and local govern ment records programs, en E. N. Johnson, Trends in county records management, beide van specifiek Amerikaans belang. Opmerking verdient het artikel van miss V. Lake: Pioneering in the control of medical-clinical case records. Aan dacht verdient ook de bijdrage van Ofra Core: The United Nations correspon dence classification manual, welke handleiding uit 11 series bestaat. J. H. [137]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 8