de eerstaanwezende ingenieur te Willemstad, de archieven van de hypotheekbe waarder te 's-Hertogenbosch en van diverse colleges van regenten van gevangenis sen en/of huizen van bewaring voltooid. Ook de inventaris van het 6e district van de rijkswaterstaat 1850-1900 kwam gereed, evenals die -op inleiding en index na van de Retroacta B.S. De beschrijving der filmrollen van de op de r.k. pastorieën in het bisdom Breda berustende doop- enz. boeken werd voor meer dan de helft afgewerkt. In Gelderland werd de bewerking der landsheerlijke archieven voortgezet. Daar bleek dat onderzoek in buitenlandse archieven nodig is om de hier aanwezige stukken in het juiste licht te zien, bezocht de bewerker Wenen, waar hij de talloze fouten van Laenen (zie N.A.B. 1961 p. 87, waar ten onrechte staat: Loenen) oploste. Ook vond hij daar een rijke oogst aan gegevens, waarmede o.a. de ongedateerde of moeilijk te definiëren stukken uit het hertoge lijk archief beter ingevoegd kunnen worden. Een verdere oriëntering in het A.R.A. te Brussel belooft hetzelfde nut te zullen afwerpen. Bij de voortzetting van de be werking der Gelderse Statenarchieven kon de splitsing tussen de vroeger dooreen- geraakte Nijmeegse en Zutfense landdagstukken grotendeels worden voltooid. Van het Veluwse kwartier bleken belangrijke bestanddelen, waarvan verzuimd was hen in of na de Franse tijd over te brengen naar de griffie van het gouvernement Gelderland, in het oud-archief der gemeente Arnhem te zijn beland. Gehoopt wordt dat deze aangelegenheid naar analogie van de ruil van archivalia tussen rijk en de gemeente Nijmegen van voor enige jaren zal kunnen worden geregeld; be vredigende reconstructie van het archief der Staten van het kwartier van Veluwe en hun gedeputeerden wordt dan mogelijk. Verder werden een aantal huis- en familiearchieven behandeld: de familiearchieven Van Dordt tot Medler, Van Rhemen, de huisarchieven Hemmen (in de oorlog grotendeels verloren; bewaard is een leenboek, waarin geplakt een groot aantal charters enz. 1367-1699), de Cannenburgh. In Noord-Holland stond de personeelsformatie niet toe dat de inventariseringsarbeid ter hand werd genomen. De vermindering van het aantal tewerkgestelden had een belangrijke vertragende invloed op de indicering der notariële archieven. De voorlopige inventaris van de prefect van het Departe ment der Monden van de Schelde werd voltooid; thans rest nog het samenvoegen der onderdelen van deze inventaris tot een sluitend geheel. Ook de bewerking van het archief van de onderprefect te Middelburg kwam gereed. De inventarisatie van het weeskamerarchief van Zieriksee werd voortgezet. De klappering van de registers B.S. van die stad, Goes en Hulst door tewerkgestelden kwam gereed; aan die van Tolen is begonnen. In Utrecht werd de arbeid aan het archief van het kapittel van St-Jan vervolgd; een aanvang werd gemaakt met het inventari seren van stukken betreffende het huis Sparrendael te Rijsenburg. Door tewerk gestelden werden een groot aantal huwelijksregisters op fiches gebracht. Geordend werd het huisarchief Wickenburg onder Houten. In Friesland kwam ondanks de vele bemoeiingen met de in steeds groter getale binnenkomende nieuwe ar chieven, waarin voorarbeid tot definitieve inventarisatie wordt geïnvesteerd, en andere belemmeringen in de inventarisatiearbeid de aanvulling van de reeds eerder gereed gekomen inventaris der doop- en trouwboeken gereed. De voorbereiding [134] van inventarisatiearbeid aan het gemeentearchief van Haskerland bracht de rijks archivaris het groot belang van de verhouding van stads- en marktrecht op het spoor; hij wijdt daaraan rechtshistorisch belangrijke beschouwingen. -In Over- ijsel werd de beschrijving van het zgn. Franse archief (1811-1813) voortgezet. Een regestenlijst van de charters van het huisarchief der v.m. havezate De Berg werd grotendeels voltooid. Evenzo de behandeling van het archief der Doopsgezinde gemeente van Giethoorn. De bewerking van het ridderschapsarchief werd voort gezet. De rijksarchivaris in Groningen begon na de voltooiing van het archief der Hoge Justitiekamer met de 'liquidatie' der stukken, beschreven in het register- Feith, die nog niet bij bepaalde archieven waren gevoegd. De definitieve beschrij ving van alle hs.-kaarten kwam gereed. De beschrijving der zegelverzameling werd voortgezet. In Drente werd een begin gemaakt met de inventarisatie van het omvangrijke archief van kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente van Meppel. Bij de inventarisatie van de archieven van het provinciaal bestuur van Limburg is de ordening der verbalen van G.S. tot het aangenomen eindjaar, 1914, voltooid. De bewerking van de losse bescheiden in het archief van het ka pittel van St-Servaas werd voortgezet. De inventaris der archieven van de Landen van Overmaas werd op de inleiding na voltooid. De inventarisatie van de archie ven der domeinen in Limburg 1794-1863 is in voorlopige vorm voltooid; met de behandeling van de memories van successie 1818-1873 is een begin gemaakt. Inzake de belangrijkste aanwinsten kan het volgende worden gemeld. Het A.R.A. verwierf de archieven van de Nederlandse Rhijnspoorweg Maatschappij 1845-1890, de Maatschappij de Nederlandsche Centraal Spoor 1860-1934, de Spoorwegmaat schappij Almelo-Salzbergen 1862-1925, benevens archiefstukken van de Holland- sche Yzeren Spoorweg Maatschappij, de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en verschillende lokaalspoorwegmaatschappijen. Verder o.a. het ar chief van de polder Cromstrijen 1617-1944, het familiearchief Van Wassenaer van Catwijck, 17e-20e eeuw, en familiearchivalia Van Wassenaer-Starrenburg 1563- 1884. Van de inventaris van het archief der graven van Egmond uit 1718, berus tende in de Archives Nationales te Parijs, werd een fotokopie vervaardigd. Het rijksarchief in Noord-Brabant verwierf diverse archieven van huizen van bewa ring. Het oud-rechterlijk archief van Alem en enige registers B.S. en retroacta dezer gemeente, die naar Gelderland is overgegaan, werden aan het rijksarchief in die provincie overgedragen. Dit verwierf o.a. ook het archief der familie Van Hugenpoth tot Aerdt en dat van het goed De Kruishorst te Reden, 1569-19e eeuw. Het rijksarchief in Noord-Holland ontving rechterlijke stukken van de ge meenten Schagen en Winkel, dat in Utrecht een rekening van de cameraar der stad Wijk, 1489-1490, gemerkt: pro domino bisschop), overgedragen door het A.R.A. -Vooruitlopend op de ontworpen regeling bleef het archief van het provinciaal bestuur van Zeeland, dat door plaatselijke omstandigheden tot 1940 ten rijksarchieve berustte, daar tot 1910; dat over de periode 1911-1940 werd naar het herbouwde provinciehuis overgebracht. Het rijksarchief in Friesland verwierf wederom een aantal archieven van kerkgenootschappen, o.a. van de Ned. Hervormde kerkvoogdijen en diaconieën van Dronrijp, waarvan de oudste [135]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 7