Kroniek De Verslagen over het jaar 1960 De verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1960 verschenen laat op Lentedag 1962 in een nieuwe omslag en ten dele met een nieuw geluid. Zij brengen wederom over en voor het archiefwezen tal van belangrijke mededelingen. Ouder gewoonte delen wij daaruit het voornaamste mede. In het algemeen gedeelte herinnert de algemene rijksarchivaris aan de verwer ping van het ontwerp-archiefwet door de Eerste Kamer en het indienen van een nieuw ontwerp met weglating der gewraakte artikelen. Vermeld wordt dat de minister van Volkshuisvesting enz. zijn goedkeuring heeft gegeven aan de pro gramma's van eisen voor de bouw van nieuwe bewaarplaatsen te Arnhem, Haar lem, 's-Hertogenbosch, Middelburg, Leeuwarden en Zwolle; over een nieuwe al- gemeen-rijksarchiefbewaarplaats te 's-Gravenhage zijn de besprekingen nog gaan de, hoewel de urgentie daarvan bovenaan staat. De invoering van een bezol digd volontairschap zal vermoedelijk in het komende jaar haar beslag krijgen.1 Herinnerd wordt aan de in samenwerking met onze Vereniging voor de vijfde maal gehouden studiedagen en aan het vierde Internationale archiefcongres, ge houden te Stockholm. In aansluiting daaraan voltooide het internationale comité voor archiefterminologie de omschrijving van 81 vaktermen. Het Nederlandse comité zette het opstellen van toelichtingen op de vaktermen uit de Nederlandse archivistiek voort; de publikatie kan in 1961 tegemoet worden gezien2. Van belang is de mededeling dat het uitleenverkeer met de Duitse Bondsrepubliek weer geheel volgens de regeling van 1930 zal plaats vinden, d.w.z. door recht streekse toezending per post zonder inschakeling van de diplomatieke koeriers dienst. Aan de notulen der in december 1960 gehouden vijftigste bijeenkomst van rijks archivarissen ontlenen wij het volgende. Daar kwamen vooreerst eventuele maat regelen aan de orde om de archiefloopbaan aantrekkelijker te maken: honorering van volontairs, het treffen van een regeling waarbij voor doctorandi, die een loop baan bij het archiefwezen aanvaarden, de verplichting tot terugbetaling van de hun eventueel verstrekte studietoelagen komt te vervallen, en het treffen ener rege ling waarbij aan functionarissen in het archiefwezen die promoveerden een extra- 1 Is inmiddels per 1 september 1961 geschied. 2 Is inmiddels verschenen (zie hiervóór p. 54). [130] toelage wordt toegekend op dezelfde wijze, als dit voor leraren is geregeld. Het eerste is, zoals reeds is vermeld, aanvaard; het derde is, zoals vanwege het de partement werd medegedeeld, niet te verwezenlijken, daar dit alleen voor leraren geldt. Punt 2 wordt in nadere overweging gehouden; voorlopig zal men zich moe ten beperken tot de honorering der volontairs. In dit verband bepleitte drs. Van der Poest Clement, ten einde onder de studenten meer animo voor de archiefloop baan te wekken, versterking der banden met de universiteiten door de mogelijk heid te bezien dat archivarissen enige lessen geven over de beginselen der archi vistiek. De algemene rijksarchivaris stelt zich voor een persoonlijk schrijven aan de desbetreffende hoogleraren te richten onder voorbehoud dat de archivarissen genegen zijn deze voorlichting aan de universiteiten te geven. In aansluiting aan het in de vorige bijeenkomst behandelde (zie N.A.B. 1961 p. 84-85) wordt medegedeeld dat het A.R.A. thans in het bezit is van een Hennecke cacheer- machine. Het is wenselijk een scheikundig M.T.S.-er naar het buitenland te zenden ten einde daar de nodige kennis en ervaring op te doen; de financiering dient na der te worden bekeken. Daar gebleken is dat een groot deel van de tijd der binders in beslag wordt genomen door portiers- en bodediensten, hulp in de lees zaal enz., die evengoed door ongeschoolde krachten kunnen worden verricht, geeft de voorzitter in overweging de formatie van de rijksarchieven in de provincie uit te breiden met een bode-archiefbediende. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de vaststelling van normen voor de belangrijkheid van naar een nood- bewaarplaats over te brengen archiefbescheiden en voor de vorming van schaduw- archieven op mikrofilm. Een beslissing werd tot de volgende vergadering uitge steld. Wij bevelen intussen de discussie (pag. 15-16) aan de aandacht der collegae ook buiten de rijksarchiefdienst aan. Inzake de vraag naar voorkeur tussen mikrokaarten en mikrofiches voor het vervangen van de doop-, trouw- en be- graafboeken, die in slechte toestand verkeren, waarbij de algemene rijksarchivaris aan het mikrofiche alleen al door de betere leesbaarheid de voorkeur geeft, werd een beslissing uitgesteld daar men de resultaten van de cacheermachine voornoemd wilde afwachten. Over de ingewikkelde kwestie van het fotocopiëren van de niet-overgedragen kadastrale minuutplans t.b.v. de rijksarchieven ook hiervoor mogen wij naar de Verslagen (p. 8-9) verwijzen zal de algemene rijksarchivaris een nader onderzoek instellen. -- Aanvaard werd de wenselijkheid van een nieuwe bewerking der heruitgave van de lijst der voormalige leenhoven in Nederland, met aanwijzing omtrent de verblijfplaats der betreffende archieven. Inzake de a.s. vrije zaterdag stelt de algemene rijksarchivaris dat in Engeland en Duitsland in elk geval de leeszalen voor het publiek geopend zijn en dat hier t.z.t. een soortgelijke regeling dient te worden getroffen. De belangrijke kwestie, bij de rondvraag opgeworpen, van bibliotheken die archieven onder zich hebben, wordt naar de volgende bijeenkomst verwezen. Inzake de personalia heeft het Archievenblad zo goed mogelijk de mutaties bij gehouden, maar volledigheid blijkt toch niet ten volle te zijn bereikt. Gezien het tijdsverloop onthouden wij ons hier van het geven van aanvullingen. Vermeld worde echter dat het rijksarchief in Utrecht, waar de personeelsformatie sinds [131]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 5