Van de rondvraag wordt gebruik gemaakt door mr. Aa, die vraagt hoe het nu toch wel staat met de nieuwe Handleiding. De voorzitter antwoordt dat men niet meer kan rekenen op mr. Fockema Andreae. De heer Van der Gouw heeft de uitnodiging om toe te treden niet geaccepteerd. De moeilijkheid is dat het grootste gedeelte gereed is, waardoor samenwerking met een nieuw commissielid zeer moei lijk wordt. Het lijkt de voorzitter dat het wel hierop zal neerkomen dat de overige commissieleden samen het werk tot een goed einde zullen moeten brengen. Mis schien zal hij daartoe wel eens een beroep moeten doen op collega's. Jonkheer mr. Sandberg vraagt wat er geschieden zal met de onder de hypotheek bewaarders berustende stukken, die ouder zijn dan 50 jaren. Zullen deze overge dragen worden? De heer Hinrichs wijst op de schorsingsmogelijkheden die art. 5 der Archiefwet biedt. In de Kamer werd een poging gedaan deze bescheiden buiten de werkingssfeer van de wet te stellen, iets waartoe de staatssecretaris natuurlijk niet bereid was. In de praktijk zal het wel hierop neerkomen dat deze stukken langer onder de administratie zullen blijven berusten. Op een verzoek uit de vergadering wordt de goedkeuring der notulen aangehouden tot de volgende vergadering. Om kwart voor 12 sluit de voorzitter de bijeenkomst. Na afloop van de vergadering betreden de burgemeester van Delft en de wet houder voor onderwijszaken de zaal. In zijn rede getuigt de burgemeester De Loor van zijn belangstelling voor het archiefwezen in het algemeen en voor het Delftse stadsarchief in het bijzonder. Het gemeentebestuur had gaarne de raadszaal ter beschikking van de vereniging gesteld, nadat het van de gemeentearchivaris ver nomen had, dat de archivarissen te Delft zouden bijeenkomen. Voorzitter dr. Formsma dankt voor de vriendelijke woorden en brengt tot uitdrukking hoezeer deze geste van het gemeentebestuur op prijs wordt gesteld. Tijdens de ontvangst worden door boden van het stadhuis koffie, gebak en rookartikelen rondgediend. In de namiddag maakt het gezelschap in de regen een wandeling door de oude stad, waarbij onder leiding van de gemeentearchivaris dr. D .P. Ooster- baan de Oude en de Nieuwe Kerk worden bezichtigd. Als laatste punt van het programma wordt een bezoek gebracht aan het nieuwe gebouw van het gemeente archief aan de Oude Delft, dat voor deze gelegenheid, eveneens door de goede zorgen van het gemeentebestuur, met fraaie bloemstukken is versierd. Verzoek aan de leden Het gemeentearchief te Arnhem, Beekstraat 62, zoekt voor completering van de bibliotheek de vierde aflevering van de jaargang 1953/'54. Leden die dit nummer beschikbaar hebben worden verzocht zich te wenden tot de gemeentearchivaris. [124] Grammofoonplaten en bandopnamen als pseudo-) archiefstukken Toen enige jaren geleden de beide prentverzamelingen der gemeente Dordrecht door mij gereorganiseerd en opnieuw gekatalogiseerd werden, kwam uit een der houten kasten, waarin zij toen nog bewaard werden (sedert zijn deze door metalen ladenkasten vervangen) een album tevoorschijn, dat vijf grammofoon platen bevatte, die echter niet, zoals de titel op de buitenzijde van het album zou doen vermoeden, gewijde muziek van Brahms bevatten, maar de teksten van de reportage en van de redevoeringen, op 24 juni 1939 gehouden bij de ingebruik neming van de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, naast de toen reeds bijna 70 jaren oude spoorwegbrug terzelfder plaatse. Deze vijf grammofoonplaten, van toen ter tijd respektabele afmeting, waren enige tijd later door de VARA aan het gemeentebestuur van Dordrecht afgestaan, dat, met dit geschenk niet goed raad wetend, het album met de platen maar aan de ar chivaris had gegeven, ter bewaring in de gemeentelijke archiefbewaarplaats. Daar deze schenking had plaats gehad terwijl ik gemobiliseerd was en dus bijna nooit ten archieve kwam, was zij mij ontgaan en het was dan ook een verrassing voor mij het album met zijn inhoud te voorschijn te zien komen. Onlangs kwam ik het album weer eens tegen en nam ik het, daar ik inmiddels (particulier!) een z.g. 'platenspeler' rijk was geworden, mee naar huis (met een echt archiefstuk zou ik dat maar niet zo hebben gedaan!) om hun inhoud eens te horen. Zij bleken ondanks hun gigantische afmeting op deze platenspeler te passen en nadat deze op het juiste toerental was ingesteld, werden de stemmen van verschillende personen, waaronder ook van op zijn minst twee sedert overledenen, hoorbaar. Wel wetend, dat, ook al zijn de meeste platenspelers en grammofoons op het ogenblik ook nog voor 78-toerenplaten ingericht, platen met dit toeraantal mo menteel niet meer worden vervaardigd, heb ik in overleg met de wethouder, onder wie het archief te Dordrecht ressorteert, besloten de inhoud van deze platen door een bandopname te vervangen of liever te doubleren, want de oorspronkelijke platen blijven, althans voorlopig, nog bewaard. Wij hebben hiertoe des te gereder besloten, daar sedert ongeveer twee jaren in de gemeentelijke archiefbewaarplaats te Dordrecht ook berust een bandopname van de redevoeringen en de muziek, resp. gehouden en uitgevoerd bij gelegenheid [125]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 2