omvang. Bij de inspectie van de archieven der diensten en bedrijven werd ge constateerd dat bij sommige de ordeningsstelsels van de registratuur niet meer voldoen aan de huidige eisen; het gemeentebestuur werd geraden zich ter zake te laten voorlichten. Geïnventariseerd werden de archieven van Gasthuis en Weeshuis, 15e20e eeuw; het maken van toegangen op de archieffragmenten en het bijhoud ender algemene documentatie werd met kracht voortgezet. Van bijzondere aanwinsten wordt geen gewag gemaakt. Het aantal bezoekers be droeg 123 (v.j. 119), die in totaal 278 (v.j. 292) bezoeken brachten. Andere archieven Economisch-Historisch Archief. Het verslag over 1961 maakt o.a. melding van de verwerving van het archief der N.V. Insulinde Oliefabrieken te Amsterdam 1916-1936. Een verzoek van het Kantoor vir Bronne Navorsing van die Unie van Suid-Afrika het archief van de Zuid-AfrikaanscheSpoorweg Maatschappij dat in de Econ.-Hist. Bibliotheek wordt bewaard aan de regering van Zuid- Af rika over te dragen, werd afgewimpeld 'aangezien het bedoelde archief, af komstig van een in Nederland gevestigde maatschappij, niet geacht kon worden in Zuid-Afrika thuis te behoren'. Spaanse archieven Over Spaanse archieven weten wij hier te lande, met uitzondering uiteraard van die te Simancas, naar wij menen uiterst weinig, maar zeker is dat sinds prof. Bussemaker in 1905 verslag uitbracht van zijn Spaanse archiefreis veel ten goede is veranderd. Naar aanleiding van het eeuwfeest van de Cuerpo Facultativo in 1958 verscheen in 1960 van de hand van Luis Sanchez Belda een Guia del Ar- chivo Histórico Nacional, waarover The American Archivist 1961 p. 463-464 ons beknopt inlicht. Spanje heeft vier archiefinstellingen van wereldnaam: het Archivo Histórico Nacional, het Archivo de Indias, het Archivo de Simancas en het Archivo de la Corona de Aragón. Het eerste omvat meer dan de drie andere tezamen; het is ook het jongste, ingesteld bij besluit van 1866; de stukken gaan terug tot 893; het is gevestigd in een modern gebouw van drie verdiepingen, met een fotografisch laboratorium, een binderij en mogelijkheid voor restauratie der documenten. Er zijn voor bezoekers speciale vertrekken met mikrofilmtoestellen en ultraviolet licht om verbleekte stukken te kunnen lezen. De inhoud is zowel van private als publieke aard. De stukken zijn verdeeld in 12 'seciones'. Met be langstelling zien wij dat 'the office of origin as well as the place of origin are acknowledged to be important factors in arranging records. The principles of provenance and original order have been taken into account in the arrangement of records whenever it was possible'. Wij hopen dat ook van de andere archieven, waarvan met name de tweede en derde voor ons van zo uitzonderlijk belang zijn, eerlang een overzicht moge verschijnen. U. [164] Personalia Aan onze ambtgenoot dr. M. P. van Buijtenen, rijksarchivaris in Friesland, is door de Staten dier provincie toegediend de Joost-Halbertsmaprijs, die beschik baar is gesteld voor het beste werk op het terrein der Friese geschiedenis en heem kunde. Commissie Oorkondenboek Gelre en Zutphen. Tot lid van de commissie tot de uitgave van dit oorkondenboek is benoemd drs. P. J. Mey, rijksarchivaris in Gel derland. Op 25 mei overleed op ruim 77-jarige leeftijd te Washington D. C. dr. Solon Jussuns Buckvan 1941-1948 'archivist of the United States', van 1948-1954 bibliothecaris aan de Library of Congress. Hij doceerde sinds 1908 tot 1935, toen hij aan de National Archives als Director of Research and Publications werd verbonden, geschiedenis aan diverse Amerikaanse Universiteiten. Dr. B. heeft op de ontwikkeling van het archiefwezen der Verenigde Staten grote invloed gehad. Bekend ook hier te lande is zijn rede als voorzitter van de vereniging van Amerikaanse archivarissen: The Archivist's One World, inleiding van die kant tot de internationale samenwerking in het archiefwezen, die wij allen kennen. Varia Aan Vrij Nederland van 22 september ontlenen wij de volgende boutade, getiteld: Erfgenamen: Voor één rijksdaalder kan iedereen bij de Gemeentelijke Archiefdienst in Am sterdam het boekje 'Inventarissen van de familie-archieven Heshuysen, Hooft Hooft van Woudenberg kopen. Het is geen gemakkelijk leesbaar werkje, maar een uitvoerige lijst van alle mogelijke stukken die op de genoemde families be trekking hebben. Waarom dergelijke inventarisaties in boekvorm worden uitge geven? Omdat 'familie-archieven en daarover zeker die van Amsterdamse rege ringsfamilies van vóór 1789 voor de geschiedenis van onze stad van veel belang (kunnen) zijn..' Met waar monnikengeduld werkt men aan dergelijke opsommin gen. Men rangschikt de stukken betreffende de militaire loopbaan van Adolf Frederik Hendrik Heshuysen, de brieven (van Emilie Jeanne Hélène Gerlings te Bex) aan Gerrit Heshuysen, de schuldbekentenis van Judith de Nijs voor Aletta Kruyskerk en de begraafbriefjes van Sara de Vries, weduwe Jacobus van Hol'ij ken en Abraham van Hoboken. Voor dergelijke intieme brokjes geschiedenis bestaat meer belangstelling dan men zou denken. Het verleden in een dergelijke menselijke vorm trekt. Niet al leen voor allerlei romantici, maar ook voor schatgravers, de jagers op erfenissen, die menen nimmer aan hun trekken gekomen te zijn. De afgelopen jaren is er een hele reeks van dergelijke erfeniszaken geweest. Het nu al enkele honderden jaren [165]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 22