van adjunct-archivist A benoemd de heer J. M. J. F. A. Sluyters. De werkrooster werd dienovereenkomstig gewijzigd. In Alphen en Riel is het archief in een brandvrije bewaarplaats ondergebracht; het verkeert materieel in een goede toe stand. Omstreeks 1942 heeft dr. A. Erens, archivaris van de Norbertijnerabdij te Tongerloo (B.), er een inventaris van gemaakt, die zowel wat opzet en indeling als wat beschrijving betreft weinig aantrekkelijk was; met herinventarisatie is dan ook een begin gemaakt, die zowel wat opzet en indeling als wat beschrijving betreft weinig aantrekkelijk was; met herinventarisatie is dan ook een begin gemaakt, Baarle-Nassau. Het archief is geborgen in een brandvrije kluis; de materiële toestand is goed. Met de inventarisatie is een begin gemaakt. Het archief werd intens geraadpleegd door een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken i.v.m. de kwestie der souvereiniteit over enkele grenspercelen, en door drs. F. A. Brekelmans ter voorbereiding van diens proefschrift over de Belgische enclaves in Nederland. In Chaam is de bewaarplaats en de materiële toestand alsvoren; omtrent de inventarisering werd dezelfde toestand als t.a.v. Alphen aangetroffen. Ook hier is herinventarisering noodzakelijk. Geertrui- denberg verwierf een zeer belangrijke aanwinst, nl. een drietal rekeningen uit 1577, 1578 en 1580, aangetroffen in het archief van de Nassausche Domeinraad en door het Algemeen Rijksarchief overgedragen. Een begin werd gemaakt met het klapperen van het poorterboek; de inventarisatie maakte door tal van andere werkzaamheden weinig voortgang. Aan het gemeentebestuur werd advies uitge bracht inzake klokken en uurwerk en over opschriften daarop; onderzoekingen werden verricht over het veer op Gorkum. In Gilze-Rijen is het einde van de gebrekkige huisvesting van het archief in het zicht: in begin 1961 zal het worden overgebracht naar de archiefbewaarplaats van het nieuwe raadhuis. In Ooster hout werd de klerk A, de heer E. M. C. M. Loeff, bevorderd tot adjunct-commies. Voor de archiefbewaarplaats werd een nieuwe hygrometer aangeschaft, doch de praktische bruikbaarheid daarvan wordt in twijfel getrokken. Een poging in sa menwerking met de rijksarchivaris door ruil in het bezit te komen van een rente- en cijnsboek van de pastoor van Oosterhout uit 1621 (dat met een groot aantal 14e- en 15e-eeuwse charters van het v.m. Kartuizerklooster bij Geertrui- denberg aanwezig is in het archief der O.L. Vrouwekerk te Antwerpen) mislukte. Van het archief van het G.E.B. werden daarvoor in aanmerking komende stukken vernietigd; die, welke tot het gemeentearchief bleken te behoren, werden daarheen overgebracht. De beschrijving van het oud-archief der gemeente kwam op enkele onderdelen na gereed. Met het klapperen der borgbrieven werd een begin gemaakt. Rapporten werden uitgebracht betr. straatnaamgeving in de uitbreidingsplannen en tal van andere onderwerpen. In Rciamsdonk werden van de administrateur van het opgeheven Electriciteitsbedrijf een groot aantal comptabiliteitsstukken overgeno men en verenigd met wat hiervan reeds ten raadhuize aanwezig was; met de in ventarisatie werd een begin gemaakt. Het onderzoek naar de middeleeuwse ge schiedenis der gemeente werd voortgezet; overwogen wordt of het, gezien de nauwe samenhang daarvan in het verleden met de zgn. Zes Zuidhollandse dorpen, niet raadzamer is deze geschiedenis ook tot deze uit te breiden. De voor- [162] genomen verbouwing van het gemeentehuis in Terheyden, waarbij een nieuwe ar chiefbewaarplaats is geprojecteerd, kwam nog niet tot stand. De beschrijving van het oud-archief kwam gereed; een voorlopige indeling van de inventaris werd ontworpen. Met de bewerking van het 19e en 20e-eeuwse archief werd een begin gemaakt. De inventarisatie van het 19e-eeuwse archief van Teteringen vorder de gestadig; met de ordening van het 20e-eeuwse werd een begin gemaakt. In Waspik werd orde geschapen in de bewaring en opstelling der archivalia. Met de inventarisatie van het oud-archief is een begin gemaakt. Een deel daarvan bleek indertijd, vermoedelijk door combinatie van functies, terecht te zijn gekomen bij het archief van het waterschap Het Zuiderafwateringskanaal. Bij ordening van het laatste op het rijksarchief in Noord-Brabant kwam deze vermenging aan het licht. Teruggave is aangevraagd. Utrecht. Het verslag over 1961 begint met de verheugende mededeling dat over het toekomstige nieuwe archiefgebouw iets nieuws mede te delen is. Met de rijks gebouwendienst heeft de gemeente overeenstemming bereikt over het aanwijzen van een architekt voor het vervaardigen van een ontwerp voor het te stichten rijks- en gemeentelijke archiefgebouw op een terrein aan de Alexander Numan- kade. De opdracht daartoe is inmiddels verleend, en het door de archivaris op gestelde programma van eisen kon reeds, in vertrouwelijke sfeer, worden bespro ken. Naar verwacht mag worden zal de architekt in de eerste helft van 1962 een ontwerp gereed hebben. De inventarisatie van het archief van het Gereformeerd Burgerweeshuis kreeg haar vrijwel definitieve voltooiing; eenzelfde behandeling onderging het archief van het departement Utrecht van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De reorganisatie van de topografische atlas is vol tooid, op het overtypen der c. 9000 fiches na. Het is de bedoeling deze in zgn. bibliotheekboekjes samen te voegen; i.p.v. de vroeger gebruikelijke nummering, waardoor steeds meer kruisjesnummers moesten worden ingevoegd, is nu een systeem aangewend dat toelaat nieuwe nummers in te voegen zonder dat de oudere veranderd behoeven te worden. Overigens leed de inventarisatie-werk zaamheid door het steeds aangroeien van de tijdrovende hulp aan tentoonstel lingen en de steeds toenemende stroom van aanvragen om, inlichtingen; bijzonder werd gebruik gemaakt van het archief door studenten voor scripties en proef schriften. Het gemiddeld aantal bezoekers bedroeg 5.3 per dag, als aanduiding een novum, maar een duidelijk beeld. Als voornaamste aanwinst mag het archiefje van de Beyerskameren worden genoemd. Opmerkelijk is de geschiedenis van de aankoop van twee brieven van de prins van Oranje uit 1583 en 1584, die gericht zouden zijn aan de stad Utrecht, en die in Londen werden geveild. Zij werden met andere aangekocht door de bibliothecaris der rijksuniversiteitsbiblio theek. Deze bood, 'met een juist inzicht in de verhouding tussen archieven en mss.-collecties van bibliotheken' aan bedoelde brieven aan het gemeentearchief af te staan. Toen bijtijds bleek dat zij aan de Staten waren gericht ging de koop niet door. Vlaardingen. Het verslag over 1961 maakt melding van het besluit de huidige aanbouw aan het dienstgebouw te vervangen door een achterbouw van grotere [163]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 21