het origineel in de Koninklijke Bibliotheek te Kopenhagen berust. De inven tarisatie van het oud-archief tot 1798 kwam gereed; zij werd ingepast in het over zicht der archieven van de Landen van Overmaas, in bewerking op het rijksarchief in Limburg. Ook de inventaris van het archief van de Franse tijd werd op steek kaarten gebracht. De periode 1815-1850 is in bewerking. Het aantal be zoekers bedroeg in de vier jaren resp. 150, 259, 881 en 416. Het afgestorven deel van het registratuurarchief is in 1943 naar de centrale archiefbewaarplaats overgebracht, hetgeen nadien is gevolgd, hoewel de logische scheiding wel eens moeilijk is. Het verdient aanbeveling te onderzoeken welke registratuurbestand delen, alhoewel 'afgehandeld', voorlopig b.v. 2 tot 5 jaar toch uit het ar chiefdepot moeten worden geweerd'. Vermeld worde nog dat over deze vier jaar van het moderne archief werden vernietigd resp. 1960, 1440, 1715 en 2260 kg. De Liemers en Doesburg' (Streekarchivariaat). Blijkens het verslag over 1960 kwam in Angerlo een werkruimte voor de archivaris gereed. Veel tijd vorderde het verwijderen der voor vernietiging vatbare stukken; in de indicateurs werd zulks door een stempelafdruk aangegeven. In Doesburg zijn n.a.v. een opmer king van de provinciale inspecteur twee poederblusapparaten geplaatst. De inventarisatie der doop- en trouwfiches is tot 1811 voltooid; thans behoren de doodboeken nog te worden bewerkt, terwijl als sluitstuk het klapperen van doop- en huwelijk-getuigen op het programma staat. De arbeid aan het historisch kadaster vorderde tot c. 1775. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de afd. Doesburg der Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd het oud-archief in bewaring ontvangen. Duiven. Het uitschieten der v.v.v. stukken kwam ge reed; de inventarisatie kan nu een aanvang nemen. Het gebrek aan ruimte wordt steeds nijpender; aan de gerechtvaardigde verlangens van de registrator zijn over volle kasten ter secretarie te ontlasten kan nauwelijks tegemoet worden gekomen. Wehl. Ter bewaring van oude kaarten en kadastrale plans werd een grote portefeuille van hardboard verkregen, zodat deze bescheiden thans vlak kunnen worden geborgen i.p.v. in rollen. Het uitschieten van v.v.v. stukken werd voort gezet. Het archief 1936-1950, dat volgens het Bloemendaalse systeem was ge borgen, werd, waar nodig, herordend; daarbij kwamen, gelijk te verwachten was, allerlei stukken uit de jaren vóór 1935 te voorschijn. Zevenaar. Melding wordt gemaakt van een overstroming door een kleine wolkbreuk, waardoor 10 cm water in het gebouw kwam te staan, doch dank zij de waterdrempel is er geen water in de archiefruimte geweest. Ook hier zijn bij vernietiging verschillende oudere stukken voor den dag gekomen. Ook uit het archief van het polderdistrict Lijmers, tijdelijk in bewaring, werden verschillende stukken aangetroffen, die tot het ge meentearchief (vooral van de afd. ambt Liemers) behoren. Daar naar bekend is geworden dit polderdistrict eerlang in groter verband zal worden opgenomen valt aan te nemen dat er in komende jaren gelegenheid zal zijn dit archief, dat tot c. 1640 teruggaat, te inventariseren. Dan kan de definitieve indeling van boven genoemde stukken tevens worden geregeld. Nieuw-Ginneken. De vernietiging der daarvoor in aanmerking komende stukken [160] uit de periode 1925-1941 werd blijkens het verslag over 1960 voortgezet; we derom werden stukken van vóór 1925 naar het in de inventaris-Cunen beschreven archief overgebracht. Foto's werden vervaardigd van enkele panden te Ulven- hout, die op het punt stonden afgebroken of verbouwd te worden. Ook enkele andere foto's van historisch belang werden verworven. Voor het Burgerlijk Armbestuur werden gegevens bijeengebracht ten behoeve van de afkoop van (zeer) oude rogrenten. Ook diverse andere onderzoekingen werden ingesteld. Rotterdam. Het verslag over 1960 bericht dat B. en W. hebben bepaald dat directeuren en hoofden van gemeentediensten, alvorens een voorstel tot vernie tiging van archiefstukken bij het college in te dienen, het advies van de archivaris moeten vragen. Aan diens instructie werd een nieuw artikel toegevoegd, waarbij hem wordt opgedragen de bij de hoofden der diensten in beheer zijnde archieven jaarlijks te inspecteren. De gerestaureerde studiezaal werd in gebruik genomen; alle fiches der retroacta B.S. zijn nu geplaatst in wandkasten en kunnen door de bezoekers rechtstreeks worden geraadpleegd. Met voldoening wordt melding ge maakt van het raadsbesluit tot bouw van een derde depot; door betere indeling en toepassing van het compactsysteem zal dit een aanzienlijk grotere capaciteit hebben dan de oude depots. De inventaris van het archief van Hillegersberg kwam gereed; ook die van de v.m. gemeente Schiebroek werd voltooid. De klapper op de persoonsnamen uit de hoofdliedenboeken der gilden, 1667-1811, kwam gereed; evenzo de klapper op de notariële protocollen 1741-1750 en op de begraafboeken 1646-1811. Een aanvang werd gemaakt met de klappering der protocollen voornoemd over 17211730 en van de doopboeken der Ned. Herv. gemeente 1617-1811. Het aantal bezoekers bedroeg 999, met 942 bezoeken voor genealogische en 855 voor andere onderwerpen. In bewaring werd ont vangen het archief der heerlijkheid Heenvliet, ten geschenke dat der Vereniging Christelijk Armbezoek te Rotterdam, 1852-1960, en van het Genootschap 'Ne derig en Menschlievend' Inzake het 'filmarchief' worde vermeld dat B. en W. aan alle hoofden van dienst enz. opdroegen van alle films, die gemeentelijke tak ken van dienst laten vervaardigen, een kopie af te staan aan het archief. De aanwezige uiterst brandbare films werden overgebracht op onbrandbaar materiaal. Enige journaalfragmenten uit de jaren 1951-1960 werden aangekocht, enige oudere films overgenomen van gemeentediensten (o.a. Maastunnel), andere zijn toegezegd. Onderhandelingen werden aangeknoopt met de Ufa om filmmateriaal uit de oorlogsjaren te achterhalen. Voor een te vormen 'geluidsarchief' werd een krediet aangevraagd. Talrijke affiches en portretten van Rotterdammers werden ten geschenke ontvangen. Noordoost-Friesland StreekarchivariaatIn dit blad is indertijd abusievelijk melding gemaakt van het Streekarchivariaat Dokkum c.a. Deze naam moet lui den: Streekarchivariaat 'Noordoost-Friesland', met als adres: stadhuis te Dokkum. Kring Oosterhout (Streekarchivariaat in de). De belangrijkste verandering, waar van het verslag over 1960 melding maakt, was de uitbreiding hiervan per 1 nov. met de gemeenten Alphen en Riel, Baarle-Nassau, Chaam en Waspik; er zijn thans tien gemeenten aangesloten. M.i.v. die datum werd als assistent in de rang [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 20