wingsplannen betreffende de raadhuizen van Breukelen en Eemnes hadden weinig of geen voortgang; de aangebouwde nieuwe en ruime archiefbewaarplaats te Mij drecht voldoet aan alle eisen. Ook het waterschap Heiligenbergerbeek kreeg een brandvrije archiefbewaarplaats. Het waterschap Groot-Westveen is per 1 jan. 1960 overgegaan in het waterschap Noordse Buurt, dat onder toezicht staat van Ged. Staten van Zuid-Holland, zodat de inventarissen e.a. stukken aan de inspecteur in die provincie zijn overgedragen. Het archief van het waterschap Willige Langerak c.a. is na het overlijden van de secretaris-penningmeester, te wiens huize het werd bewaard, overgebracht naar de archiefbewaarplaats in het dijkhuis van het hoogheemraadschap De Lekdijk Benedendams te Jaarsveld. Het verslag over 1961 vermeldt dat het plan voor verbetering van de archief berging te Breukelen de rijksgoedkeuring nog niet had ontvangen; terugkeer van de archieven der v.m. gemeenten BreukelenNijenrode en BreukelenSt. Pieters uit het rijksarchief in Utrecht was dus nog niet mogelijk. In het tot gemeente huis bestemde huis Sparrendael te Rijsenburg werd i.p.v. de v.m. keuken, op wier behoud Monumentenzorg prijs bleek te stellen, elders in het sousterrain archief ruimte ondergebracht. Het nieuw-archief van Jutfaas is nu geheel in de kluis geplaatst; het oud-archief is in bewaring bij het rijksarchief in Utrecht. In het als gemeentehuis in gebruik genomen huis Goudesteyn te Maarsen is in het onder huis een ruime en voortreffelijke archiefbewaarplaats aangebracht met een flinke reserve aan bergruimte. De archieven der v.m. gemeenten Westbroek en Acht tienhoven zijn overgebracht naar Maartensdijk, waar achter het gemeentehuis een brandvrije archiefkluis is gebouwd. -Een merkwaardige bevinding deed de in specteur in Soest. Archief B.S. en Bevolking wordt bewaard in een zgn. kluis, die aan het gemeentehuis is aangebouwd en wel een branddeur heeft, maar waarvan de zoldering uit riet, kalk en mastiek zou bestaan. De plannen hiervoor zijn niet ter goedkeuring aan het College ingezonden! Ook in tal van andere gemeenten bleek de archiefbewaring veel te wensen over te laten. Het archief van het op geheven grootwaterschap Beoosten de Vecht is aan Bethune toegewezen. De waterschappen Isselt en Middelwijk zijn samengevoegd. Opgericht is een nieuw waterschap Muyeveld, samenvoeging van vijf polders. De archieven daarvan be vinden zich nog alle in hun oude bewaarplaatsen; de aangewezen oplossing zou zijn bewaargeving aan het rijksarchief, maar dit heeft geen plaats. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben drs. L. J. van der Gouw, inspec teur der gemeente- en waterschapsarchieven in die provincie, met ingang van 1 juli 1961 bevorderd tot administrateur-A ter provinciale griffie. Alkmaar. Mr. E. D. Eyken kreeg blijkens het verslag over 1961 een vaste aan stelling in de rang van commies met de titel van adjunct-archivaris. Bij de invoering van de vijfdaagse werkweek werd een regeling getroffen dat op zater dagmorgen het archief voor het publiek geopend kon blijven. Het kwam reeds vast te staan dat men dit zeer waardeert. Wat het nieuwe archiefdepot betreft is het wachten nog steeds op de rijksgoedkeuring. De inventariswerkzaamheden [156] betroffen vrnl. het ordenen en beschrijven van niet of onvoldoende beschreven archivalia; een begin werd gemaakt met de herziening van een aantal voorlopige inventarissen van de hand van de vroegere archivaris Dresch. Voltooid werd de inventaris van het in bewaring gegeven archief der Evangelisch-Lutherse gemeen te. De overdracht van het familie-archief Van Foreest kon ook dit jaar haar beslag niet krijgen, maar mag voor 1962 worden verwacht. De aanwinsten waren niet belangrijk, doch een ernstig verlies werd geleden door het opzeggen van de bewaargeving van het archief van het Oude Hof, een verzameling van c. 150 stukken betreffende Alkmaars oudste klooster, dat van St. Catharina, uit de jaren 1394-1571. Dat was in 1934 in bewaring gegeven door Alkmaars deken; op verzoek van de bisschop van Haarlem werd de bewaargeving thans opgezegd om het archief toe te vertrouwen aan de archivaris van het bisdom. Ondanks protest, waarbij o.a. werd aangevoerd dat dit archief nimmer enig organisch verband heeft gehad met het bisschoppelijk bestuur, dat het slechts door een toeval niet met de andere kloosters gekomen is aan de stad, waarmede het ten nauwste ver bonden is, kon het verlies niet worden voorkomen. Door het A.R.A. werden vóór de overbrenging goede fotokopieën gemaakt. Het aantal der bezoekers bedroeg 210 (v.j. 222), die totaal 598 (v.j. 560) bezoeken brachten. Amsterdam. Op 1 oktober 1962 werden bij de Gemeentelijke Archiefdienst van Amsterdam twee jubilea herdacht. De adjunct-archivaris dr. S. Hart was 25 jaar aan de Archiefdienst verbonden en de concierge J. H. Bredschneyder, sedert 1 juli 1948 werkzaam bij het Archief, 25 jaar in dienst van de gemeente. Beiden werden toegesproken door de archivaris dr. W. J. van Hoboken, die er aan her innerde, dat de heer Hart, voor hij in dienst van de gemeente trad, reeds acht jaar als volontair ten archieve was werkzaam geweest. Zijn grote liefde voor het archiefwerk deed hem volhouden, hetgeen leidde tot een loopbaan, die hem in 25 jaar van schrijver bracht tot adjunct-archivaris. De heer Hart staat steeds klaar voor het publiek en zijn vragen, wat hem o.a. het klapperen van de doop-, trouw en begraafregisters en van de notariële archieven deed ter hand nemen. Zijn be langstelling gaat evenzeer uit naar de economische geschiedenis en de Lutherse kerken als naar de restauratie- en reproductieafdeling. In de Vereniging van Ar chivarissen trad hij in diverse bestuursfuncties op de voorgrond. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de gemeente-archivaris namens Burgemeester en Wet houders de oorkonde voor 25-jarige dienst en een enveloppe met inhoud. Namens het personeel bood hij enige klassieke grammofoonplaten aan. De heer Bred schneyder, die zijn loopbaan bij de gemeente begon bij het Allard Piersonmuseum, werd door de archivaris geprezen om zijn goede zorgen, die zich de laatste jaren ook uitstrekken tot het ordenen van de krantenknipsels. Ook hem overhandigde de archivaris oorkonde en gratificatie en namens het personeel een polshorloge. De Rijksarchivaris in Noord-Holland, mr. J. W. Groesbeek, reeds sedert zijn volontairstijd te Amsterdam een vriend van dr. Hart, gewaagde in een persoon lijk woord van enige gebeurtenissen uit die tijd en van hun beider lidmaatschap van de redactie van de Zaende, periodiek over hun geboortestreek aan de Zaan. De heer Groesbeek deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk. [157]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 18