samenstelling van een soort regestenlijst van de protocollen van een raad van het koninkrijk Polen van 1815-1867. J. Stojanowski, 'The Polish Archives' in the Prussian Camera of Bialystok (1799-1807). Fr. Marszalek, Documents of the Protestant Consistory in the Public Archives in Gdansk. Betreft niet alleen Danzig, maar geheel voormalig Pruisisch Polen. A. Deren, 150 Years of the Public Archives in Wroclaw (Breslau). M. Bandurka, 10 Years of Work of the District Archives in the Palatinate of Lodz. Behalve de 3 centrale achiefdepots in Warschau en de 17 'palatine' archieven zijn er nog 13 regionale en 61 districtsarchieven. In de palatinate van Lodz zijn 6 districtsarchieven. M. Motas, Registries of Of fices and other Institutions Proceedings Methods between the two World Wars. Beschrijft de registratuurmethoden in deze periode. B. Frankiewicz, Some Remarks about the Seal Department of the 'Archives Nationals' in Paris and the Laboratories for Seal Preservation in other Countries. Fr. Paprcki, The Archi vists School at Marburg Lahn in Federal Germany. Ten slotte kroniek en be sprekingen. F. De volgende Nederlandse archiefinventarissen zijn verschenen: J. Geselschap, Archieven van de St-Janskerk te Gouda. Regesten 1315-1572. 1961 gestencild. J. Geselschap, Inventaris van de archieven van de ambachtsgilden, Commissie van geneeskundig toeverzicht en van de pijpnering te Gouda. 1961 (alsv.) H. B. M. Essink, Inventaris van het oud-archief van Maashees en Holthees, ad ministratief gedeelte, en van het archief van het gilde van Sint-Joris en Sint-An- thonis Abt te Maashees. 1961 (alsv.) A. Mulder, Het archief van de Doopsgezinde gemeente van Dordrecht (alsv.). A. Delahaye F. A. Brekelmans, Inventaris van het archief der gemeente Zundert, le afd.: Het oud-archief tot 1810. (1961). Boekbespreking J. A. ten Cate, Het archief van Vergaderingen en Convent te Albergen, 's-Graven- hage 1961, 293 blz. (Rijksarchief in Overijssel). Het zo bekende klooster St. Antonius c.a. te Albergen (gelegen tussen Almelo en Ootmarsum), gesticht in 1405 door de broeders des Gemenen Levens te Zwolle, bevindt zich gedurende de laatste twaalf jaren, om mij bij die periode te bepalen, weer in het middelpunt van de belangstelling. Zo publiceerde Drs. J. A. ten Cate in 1950 'De geschiedenis van de kloosterkerk te Albergen' (Arch. A.U., 69ste deel, blz. 81-91). Dr. G. J. M. Kuiper promo veerde in 1959 te Nijmegen op het proefschrift 'Huis en klooster St. Antonius te Albergen'. In 1961 kwam in hoofde genoemde uitgebreide inventaris van de heer J. A. ten Cate gereed en in 1962 kan men in het fraaie Overijsselse jaarboek voor cultuur en historie een bijzonder aardige bijdrage lezen, weer van de hand van Dr. G. J. M. Kuiper, getiteld 'Het huis en klooster St. Antonius te Albergen' (blz. 125-142), opgeluisterd door vier heel mooie afbeeldingen van kunstvoorwer pen en charters uit dat klooster. Deze korte bespreking wil dan in het bijzonder gewijd zijn aan de inventaris van het conventsarchief, voorzien van een inleiding (blz. 5-26), een uitgebreide reges tenlijst (718 nrs.) en een index van plaats- en persoonsnamen, vervaardigd door de heer Ten Cate. Uit deze gegevens blijkt dat dit een grote arbeid geweest moet zijn. Inventaris en regestenlijst zijn, wat de beschrijvingen betreft, weliswaar voor een belangrijk deel gebaseerd op het Tijdrekenkundig Register op het Oud-provinciaal Archief van Overijssel lste-5de gedeelte, Zwolle 1857-1872 met het Aanhangsel, Zwolle 1874, van I. en I. J. van Doorninck. Met dien verstande echter, dat de heer Ten Cate daarop verscheidene aanvullingen en verbeteringen heeft aange bracht. De regestenlijst werd zelfs geheel vernieuwd. De inventarisator heeft zijn arbeidsveld ingedeeld in archivalia van algemene aard, waarvan de voornaamste zijn het Chartularium Albergense en het Liber Monasterii; stukken betreffende de rechtspositie van vergaderingen en convent, o.a. ten opzichte van de bisschop van Utrecht en de heer van Almelo en stukken be treffende de inwonenden. [145] 144]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 12