kostenraming te ontwerpen voor de vervanging van de huidige aanbouw van het dienstgebouw door een achterbouw van grotere omvang. - De archieven van bedrijven, die nog niet naar de openbare archiefbewaarplaats zijn overgebracht, werden geïnspecteerd. De archivaris constateerde dat bij een aantal diensten de ordeningsstelsels der registratuur niet meer voldoen aan de eisen; hij adviseerde zich te dezer zake te laten voorlichten. Geïnventariseerd werden een aantal overgenomen recente archiefjes, w.o. het archief van Holy, 16e-19e eeuw. Ver worven werden archivalia van de Holiërhoekse en Zouteveense polder, waarvan reeds stukken aanwezig waren. Waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland. Aan mr. L. E. de Brakke is eervol ontslag verleend als archivaris m.i.v. 1 maart 1962. In zijn plaats is tot archiefambtenaar per 15 jan. 19P2 op a.o. benoemd de heer W. I. A. Roes- singh (II). Buitenlandse archieven Prof. dr. HKellenbenz, hier te lande bekend als economisch-historicus, is opge treden als directeur van het Rheinisch-Westfalisches Wirtschaftsarchiv te Keulen. Frankrijk. Het te Rijsel gevestigde bekende depot der Archives du Nord, ook voor ons van zo uitnemend belang (de Chambre des comptes!), in 1844 gebouwd, was lange tijd een der meest moderne, doch uiteindelijk een der meest verouderde en te klein geworden bewaarplaatsen der Franse departementale archieven geworden. Het enige ook dat archivalia van vóór de Revolutie bewaarde: de rekenkamer der Bourgondische vorsten voornoemd van 1386 af, de Trésor des chartes, de registers der kanselarij van Margareta van Oostenrijk. Nadat reeds in 1909 een annex van beton was gebouwd, is door de zorgen van Ch. Braibant een geheel nieuw, modern depot tot stand gekomen, dat in april 1961 is geopend. De Revue du Nord 1961 p. 217, waaraan wij dit ontlenen, geeft enige belangrijke cijfers over de groei van deze instelling sinds 1900: in 1909 ruim 7000 inlich tingen, in 1959: 15000, in 1900 dertig inventarissen, in 1960: 248. De leiding berustte van 1882-1908 bij J. Finot, van 1908-1929 bij Max Bruchet, thans bij ons corresponderend lid P. Piétresson de Saint-Aubin. Australië. In het Journal der Society of Archivists van okt. 1961 troffen wij een belangrijk bericht aan over wijziging in de Australische archiefadministratie. Ten gevolge van de wet van 1961 maart 23 is het Commonwealth Archives Office onderdeel geworden van het Prime Minister's Departement i.p.v. de Archives Division der Commanwealth National Library. Deze blijft echter materiaal voor de Australische geschiedenis, geen archiefgoed zijnde, bewaren. Ook in New South Wales is mutatis mutandis deze reorganisatie doorgevoerd. Nigeria. De senior archivist van dit land, mr. S. S. Waniko, heeft in 1958 bij [120] de directeur der Nationale Archieven een memorandum ingediend voor de in richting en classificatie der Nigeriaanse archieven. Hij is in Engeland vertrouwd gemaakt met de herkomstbeginsel en het begrip codering. Dit laatste is naar 's lands gelegenheid verwerkt: Kadmininter bv. betekent: stukken van het minis terie van interne zaken te Kaduna. De Nigeriaanse archieven zijn rijk en gevarieerd. Eensdeels bevatten zij be scheiden van de v.m. Engelse administratie in deze contreien, anderdeels ouder materiaal in het Arabisch van v.m. Moslim staten in het noorden. In 1957 is het archiefwezen van deze jonge staat geregeld; in 1959 kwam het permanente archiefgebouw uniek in tropisch Afrika tot stand. In Ghana de v.m. Goudkust waar reeds tien jaar een archiefdienst be staat, is een archiefgebouw in wording, bestaande uit twee blokken, administratie en depot; ook tentoonstellingsruimte is aanwezig. Examens Op 20 en 22 juni werd het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse behaald door Th. J. Poelstra, J. M. F. IJsseling, L. M. Th. L. Hustinx, L. Fledderus en M. G. H. A. de Graaff. Personalia Mevr. M. A. P. Meilink-Roelofsz, chartermeester I aan het Algemeen Rijksarchief, werd 3 juli 1962 aan de Universiteit van Amsterdam met lof be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift: Asian trade and European influence in the Indonesian Archipelago between 1500 and about 1630. De zilveren anjer van het Prins-Bernhardfonds is o.a. uitgereikt aan de heer M. van Haegendoren, conservator aan het Algemeen Rijksarchief te Brussel. Met toestemming van de staatssecretaris van O. K. en W. heeft de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis aan J. Steur opgedragen in de reeks van 's Rijks geschiedkundige publicatiën maximaal drie delen der grote serie 'Docu menten betreffende de regering van Koning Willem I, 1813-1840' te bewerken onder toezicht van prof. dr. L. J. Rogier als bladvulling op Colenbrander, Gedenk stukken der algemene geschiedenis van Nederland. Varia De Fagel-tentoonstelling. Van 15 juni tot 16 juli werd in de Gevangenpoort te 's-Gravenhage, en van 25 juli tot 1 oktober wordt in het Rijksmuseum te Amster- [121]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 30