Kroniek Buitenlandse archivistische literatuur 11 De Rassegna degli archivi di Stato 1960 afl. I brengt de volgende bijdragen: M. Lunzzatto, La legislazione sugli archivi ecclesiastici (betreft toepassing der archief- wet-1939 t.a.v. kerkelijke archieven); A. Spagnuolo, Note per l'ordinamento di un archivio generale (betreft het ordeningsvraagstuk, vooral uit Italiaans oogpunt); C. Salvati, I quinternioni feudali ed i loro repertori nell' Archivio di Stato di Napoli (belangrijke registers, die tot de 15e eeuw teruggaan, gehouden door het in 1806 opgeheven Ufficio dei Quinternioni). Een overzicht van de leiders der 98 staatsarchieven en van de 9 archiefinspecties (soprintendenze), benevens van de leerkrachten aan de 15 aan de staatsarchieven verbonden scholen voor paleo grafie, diplomatiek en archivistiek besluit de aflevering. Afl. 2 brengt verslagen van de activiteit der staatsarchieven over de jaren 1958 en 1959, van de opening van de nieuwe zetel van het staatsarchief in Arezzo en van het archief en de aartsbisschoppelijke bibliotheek in Ravenna. G. Cecchini behandelt het probleem van de 'attrezature metalliche negli archivi', d.w.z. het teonemend gebruik van 'nietjes' en 'clips' als bindmiddel in de moderne archieven i.p.v. de traditionele, een nieuwe vijand na de invasie der termieten. Ook ten aan zien hiervan zijn betere produkten verkrijgbaar, en schr. dringt op gebruik daar van aan. Op het terrein van de institutionele geschiedenis ligt een lang artikel van signora Baviera Albanese over de funktie van 'consultore del vicerè' in het kader van de hervorming van de rechterlijke organisatie in de 16e eeuw in Sicilië. Een verslag van de reünie van het internationale technische comité voor de Gids voor de geschiedenis van Latijns Amerika, gehouden te Madrid in april 1960, met een overzicht van de 'organisation générale de l'entreprise' dus in het Frans en een boekbespreking, waarin o.a. wordt behandeld het boek van Italo Bandini, L archivio. Manuale pratico per 1'organizzazione e il funzionamento dei servizi d'archivio, besluiten de aflevering. In afl. 3, behandelt siga G. O. Repetto de strafrechtelijke gevolgen van onwet tige vernietiging van documenten i.v.m. de archiefwet-1939. P. Gasparrini vermeldt een eerste verlies van de Aragonese archieven in Napels zoals men weet in 1943 door de Duitse soldateska gedecimeerd n.l. bij de intocht van Karei VIII in die stad in febr. 1495, en niet, zoals algemeen werd aangenomen, tengevolge van de opstand van Masaniello in juli 1647. G ,G. Scorza doet verslag van de opening van het nieuwe staatsarchief te Pesaro. G. Raspini behandelt de geschie- [104] denis van het archivio capitolare te Fiesole (met inventaris 1377-1959), G. Pam- paloni die van het archief van het hospitaal Santa Maria Nuova te Florence, ge sticht in 1285, en zijn samenstelling. Van de serie 'Quaderna della Rassegna degli archivi di Stato' ontvingen wij nog (zie ook N.A.B. 1960 p. 91): 2 L'archivio del dipartimento della stura nell' archivio di Stato di Cuneo (1799- 1814). Inventario a cura di Giovanni Fornaseri. 3 Salvatore Carbone, Gli archivi francesi (aantrekkelijk overzicht van het Franse archiefwezen door een deelnemer aan de Stage international). 4 Arnaldo d'Addario, L'organizzazione archivistica italiana al 1960 (beval schets van een geschiedenis der Italiaanse archivisten van 1870 tot heden, de huidige organisatie der Italiaanse archieven, de inventarisatie-arbeid). 5 Elio Califano, la fotoriproducione dei documenti e il servizio microfilm negli archivi di stato italiano. 6 Gli archivi storici dei comuni delle Marche, a cura di Elio Lodolini (bevat overzicht van het archiefwezen in de Marken sinds 1874 en 'Notizië statistiche betr. de communale archieven in de provinciën Ancona, Ascoli Piceno, Macerata en Pisaro en Urbino). 7 G. Costamagna, M. Maira, L. Saginati. Saggi di manuali et cartolari notarili Genovesi (secoio XIII e XIV) (met voorbeelden van akten uit manualen en cartularia 1259-1317). Het Poolse archiefjaarboek Archeion XXXII (1960) brengt wederom een aantal bijdragen, waarvan door de summary in het Engels de inhoud ons althans in hoofdtrekken bekend is. H. Altman behandelt de kwestie: de archieven ten dienste van historisch onderzoek, ter sprake gebracht op de Table ronde d'archives te Lissabon in 1959; Fr. Marszalch het probleem van de ordening der documenten, 1772-1945, door de Duitse rechterlijke administratie in de provincies, die na wereldoorlog II aan Polen zijn gekomen. J. Jankowska geeft beschouwingen over de zgn. Mauyka Litewska (Litause archieven), bewaard in het Centraal Ar chief te Warschau (documenten van diverse oud-Poolse instellingen, door de Rus sen na de derde Poolse deling in 1795 naar Rusland meegenomen). A. Palarczyko- wa schetst de archieven der familie Zaluski, bewaard in het staatsarchief te Krakau, een verzameling documenten, beginnend met 1524, van belang voor de geschiedenis van het grondbezit. W. K. Jacunsky behandelt de Russische literatuur betreffende economische en sociale problemen, die tot nu toe niet in studie ge nomen zijn; hij geeft de archiefbronnen aan, die publikatie verdienen. L. Kolacz enW. Parczewski publiceren het plan voor de bouw van een centraal staatsarchief te Warschau (met instructieve afbeeldingen). St. Nawrocki geeft verslag van een bezoek aan de Engelse archieven, M. Cyganski van een door hem bijgewoonde internationale archiefcursus te Parijs. Dl. XXXIII. Inrene Radtke behandelt 'Compositie records of administrative acts of the XIX and XX centuries and the problem of their arrangement' (betreft stukken die, ofschoon geproduceerd door een bepaalde instelling, tengevolge van [105]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 22