gaarne dit blad, dat intussen in een nieuw kleed gestoken is, in uw aandacht aan bevelen. Nu de nieuwe reglementen, de staat van het archiefwezen en de ledenlijst gedrukt zijn, zal er weer meer ruimte zijn voor bijdragen van de leden. Aan de medewerkers intussen onze hartelijke dank. De voorjaarsvergadering te Zutfen en de daaraan vastgeknoopte bezichtiging van de stad en het kasteel De Voorst had dank zij de goede zorgen van mevrouw M. M. Doornink-Hoogenraad een geslaagd verloop. Daartoe droeg ook bij de lezing van mejuffrouw M. W. Jurriaanse, die evenals wijlen heer Jurriaan boeiend kan vertellen over verre reizen. Zij sprak over het congres van historici en archi varissen van de Indische Oceaan en vertoonde daarbij fraaie dia's van Madagascar, La Réunion en Mauritius. De Studiedagen zijn tot teleurstelling van velen dit jaar niet doorgegaan. De be doeling was de kerkelijke archieven te behandelen, maar er bleken niet voldoende deskundige sprekers beschikbaar. Wij hopen dit jaar gelukkiger te zijn. Wel is bij ons de vraag gerezen of het mogelijk zal zijn elk jaar een geschikt programma samen te stellen naast die van de beide ledenvergaderingen. Het bestuur is verder van plan een vermeerderde herdruk te laten verschijnen van het Repertorium van Nederlandse archieven. Het boek is reeds lang uitverkocht, terwijl er nog wel vraag naar is. Bovendien zijn sinds het jaar van de druk, 1947, talrijke inventarissen in druk of gestencild verschenen. Jong zijn nog de werkzaamheden van de vereniging 'De Topografische Atlas'. Nu vooral bij de gemeentearchieven het beheer van deze 'atlassen' een steeds grotere plaats gaat innemen, ligt het voor de hand, dat onderling contact gezocht wordt. 'Een leidraad voor het samenstellen en beheren van topografische atlassen is de eerste vrucht van deze samenwerking geweest', kan ik met instemming citeren uit de laatste aflevering van het Archievenblad. Gaarne maak ik hier ook melding van de omzetting van het Bureau Archiefwezen en Geschiedenis van het Ministerie van O.K. en W. in een onderafdeling. Wij mogen hierin een aanwijzing zien van de groeiende belangstelling voor het archiefwezen in ons land. De heer F. Hinrichs, die tot referendaris benoemd, hoofd geworden is van deze onderafdeling, wensen wij hiermee van harte geluk. Om de studie voor wetenschappelijk archiefambtenaar aantrekkelijker te maken heeft het Rijk thans een krediet beschikbaar gesteld voor vergoedingen aan adspi- rant-archivisten en chartermeesters tijdens hun stage. Het is te hopen, dat daar door een vlottere vervulling van de bestaande vacatures kan geschieden. Wat de uitbreiding van het aantal archivarisplaatsen betreft, trekken vooral de streekarchivarissen de aandacht. In 1961 werden opgericht de streekarchivariaten Dokkum c.a., archivaris de heer W. H. Keikes, de Noordelijke Kempen, archivaris de heer J. P. Rogier, het Land van Ravenstein en graafschap Megen, archivaris de heer M. F. J. A. Sluyters, en als jongste Tiel-Buren-Culemborg. De groei van dit instituut deed het bestuur besluiten het ontstaan en de werkzaamheden van de streekarchivariaten te behandelen op deze vergadering. Een gelukwens verdient de nog maar kort in functie zijnde archivaris van Am sterdam. Zijne Excellentie mr. Y. Scholten, staatssecretaris van O.K. en W., heeft namelijk op 8 juni j.l. de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van de gemeen telijke archiefbewaarplaats aan de Amsteldijk. Na voltooiing zal het gebouw een capaciteit hebben van 10 km planklengte. Rotterdam is niet achtergebleven. Dc raad van deze gemeente heeft een krediet van 3.000.000 toegestaan voor de bouw van een derde depot, waardoor voor 100 jaar bergruimte wordt verkregen. Ook in andere gemeenten kwam hier en daar archiefruimte beschikbaar, maar talrijk zijn in de jaarverslagen nog de klachten over gebrek aan bergingsmogelijkheid. Bij velen van ons zal in het afgelopen jaar de gedachte zijn opgekomen of de oorlogsdreiging reeds bepaalde voorzorgsmaatregelen vereist. De problemen zijn vele, maar het gevoel van machteloosheid mag niemand weerhouden serieus te overdenken wat hij in eigen omgeving kan doen en daarop de aandacht te vestigen van de overheid. De wenselijkheid van het vormen van schaduwarchieven dringt zich in elk geval op. Onze oud-voorzitter, dr. Panhuysen, woonde voor onze vereniging de Table Ronde des Archives bij te Warschau, waar als onderwerpen werden behandeld: les archi ves et le droit international, la collaboration internationale, les archives et les orga nisations internationales. Wij hopen zijn verslag binnenkort in het Archievenblad te mogen lezen. Internationaal contact onderhouden ook de Brabanders en Limburgers, met hun Belgische collega's. De Brabantse archivarissendag werd ditmaal gehouden in het Vlaemse huis te Anderlecht (Brussel). Collega mr. K. Schaap sprak op 28 februari 1961 te Utrecht op de ledenvergade ring van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen over 'De econo- misch-historische waarde van het moderne bedrijfsarchief'. Zelf hield ik voor de studiegroep van departementsarchieven met de heer H. H. M. Dinkgreve, chef van het bureau post- en archiefzaken der gemeente Amsterdam, in Den Haag een discussie over moderne archiefproblemen, waarbij hij het standpunt van de registra tor en ik dat van de archivaris toelichtte. Voor dezelfde studiegroep hield mr. J. H. de Vey Mestdagh een inleiding over de principes van vernietiging van archieven. Ongetwijfeld hebben ook andere collega's zich geweerd bij het vervullen van spreekbeurten, maar ik beperk mij tot de genoemde, omdat zij gehouden zijn voor organisaties wier werkzaamheden ons het naast liggen. Over 'personalia' hebt u in het Archievenblad min of meer uitvoerige berichten kunnen lezen. Ik zal ze niet alle herhalen, maar mij tot enkele beperken. Mr. A. P. van Schilfgaarde trad af als rijksarchivaris in Gelderland en werd opgevolgd door drs. P. J. Mey. Bij zijn afscheid op 31 januari werd hem een hartelijke huldiging bereid. Mr. H. C. Hazewinkel werd als gemeentearchivaris van Rotterdam opge volgd door drs. R. A. D. Renting. Ook zijn afscheid, op 28 april, vond plaats op een drukbezochte bijeenkomst. Wij hopen, dat zij onze vergaderingen zullen blij ven bezoeken. Vreugde was er aan het gemeentearchief te Haarlem, waar de chartermeester, de heer Van der Haar, op 28 februari de doctorstitel verwierf op een proefschrift 'De diplomatieke betrekkingen tussen de Republiek en Portugal 1640-1661' en op [9] [8]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 8