des fonds entiers et de séries complètes de documents, a la de mande d'institutions etrangères. De problemen, die kunnen rijzen rond het uitlenen van archiefbescheiden naar tentoonstellingen buitenlands werden ter nadere bestudering aan het Comité exé- cutif van de C.I.A. aanbevolen. Conclusie: 3 La VIme Conférence Internationale de la Table Ronde des archives recom- mande au Comité executif du C.I.A. d etudier les problèmes posés par l'organi- sation d expositions d archives a l'etranger ou par l'envoi de documents d'archives a des expositions étrangères, et de déterminer éventuellement les normes pratiques susceptibles d'être suivies. Verder was de Table ronde van oordeel, dat de internationale samenwerking zeer bevorderd zou worden, wanneer de directies der centrale archiefinstellingen van de aangesloten landen de buitenlandse archiefdirecties volledig zouden inlichten over de publicaties van inventarissen in hun eigen land. Hierop wordt aangedron gen in deze conclusie: 4 La VIme Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives recom- mande aux Directions centrales des Archives des Etats membres d'etablir des ca talogues de leurs inventaires imprimés ou multigraphiés encore disponibles, avec indication des prix, et des les diffuser aux autres dépots d'archives afin de leur permettre de se procurer les instruments de travail qui les intéressent. Wederzijdse internationale hulp tussen de landen, die bij de C.I.A. zijn aange sloten, is ook tenzeerste gewenst, wanneer bescheiden van historisch belang voor een bepaald land in een ander land te koop worden aangeboden, zeker wanneer het archiefbescheiden zijn afkomstig uit overheidsarchieven. Ook deze wens werd vastgelegd in een conclusie: 5 La VIme Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives adresse un appèl aux institutions archivistiques de tous les pays et aux archivistes du monde entier pour qu ils signalent automatiquement aux Archives des autres pays les documents passant en vente publique ou en librairie et qui sont succeptibles d interesser leur histoire et, a plus forte raison, les fonds et documents qu'on peut soupgonner d'avoir été dérobés d'un dêpöt public ou d'avoir êtê exportés frau- duleusement. In de laatste zitting werd de aandacht gevraagd voor de archieven van inter nationale en intergouvernementele instellingen en organisaties. (Als voorbeelden noemen wij de archieven van de Uno, de Unesco, de vroegere Volkerenbond, het Bureau international du Travail, de Banque internationale, het Permanent Hof van Internationale Justitie te 's Gravenhage. De belangstelling hiervoor schijnt ook nu nog in de wereld der archivarissen niet groot te zij. Het betreft hoofdzakelijk ar chieven van vrij jonge datum, die nu nog voornamelijk van bestuurlijke en ad ministratieve waarde zijn, maar wier historische betekenis tevens onmiskenbaar is en kenmerkend juist voor onze eigen tijd waarin de internationale samenwerking op talrijke terreinen zo zeer is toegenomen. Omdat deze archieven aan géén enkel land speciaal toebehoren, is het gevaar dat zij verloren gaan zéér reëel. Mij lijkt, dat de opvatting van de rapporteur, R. H. Bautier, juist is: hij stelt na- drukkelijk, dat de Conseil international des archives zich het lot van deze ar chieven moet aantrekken reeds nu. Al in 1945 heeft Dr. Solon Buck, toenmaals archivaris der Verenigde Staten, als zijn mening te kennen gegeven, dat de Conseil international des Archives voor de internationale organisaties dé Raad op het ge bied van de archieven zou moeten zijn, en dat zij zelfs de taak zou moeten hebben de internationale archiefbewaarplaatsen te beheren en de bescheiden van opge heven internationale organismen onder haar hoede te nemen. De verwerkelijking van deze gedachte en de stichting van een centrale archiefbewaarplaats, bestemd voor de gemeenschappelijke bewaring van de oudere 'over te brengen' archief bescheiden van alle internationale instellingen en organisaties en beheerd door deskundige archivarissen van professie, zou misschien een oplossing kunnen bren gen voor dit laatste probleem. In een dergelijke internationale archiefbewaarplaats zouden dan zelfs oudere archiefbescheiden van internationale instellingen en orga nisaties die géén overheidskarakter dragen, maar van particuliere aard zijn, be waard kunnen worden. In verband met de 'Table Ronde' was in het Algemeen Rijksarchief ('Archives centrales des Actes anciens') te Warschau een bijzonder boeiende tentoonstelling georganiseerd betreffende de 'Relation de la Pologne avec l'Ertanger'; hier was onder het vele andere ook te zien een op perkament geschreven vriendschaps verdrag tussen Polen en de Republiek der Verenigde Nederlanden van 16 decem ber 1670, ondertekend door Johan de Witt. De ontvangst van de gasten te Warschau was zéér hartelijk en zeer verzorgd. De bezichtiging van de stad maakte grote indruk: zij is in de oorlog voor 91 verwoest; in 1945 was zij niet meer dan een enorm onafzienbaar veld van puin; nü is de stad dank zij de onblusbare Poolse energie uit haar puin herrezen en telt weer ruim 1 millioen inwoners; temidden van de herleefde stad ligt en blijft liggen een grote verlaten vlakte: het verwoeste en uitgemoorde Ghetto, als een bittere herinnering, als een eerbiedige gedachtenis. G. Panhuysen. [46] [47]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 27