Het eerste en verreweg het omvangrijkste deel hiervan (84 kwarto blzz.) handel de over Les archives et le droit international'; aan de bespreking van deze kwestie werden twee zittingen gewijd. De archieven hebben reeds gedurende eeuwen in het internationale recht een probleem opgeleverd; in alle tijdperken is het voorgekomen, dat zij buiten de grenzen van de heerlijkheden of staten, waarin zij ontstonden, zijn weggevoerd aanvankelijk alleen m feite, later op grond van verdragen en overeenkomsten och is het uiterst moeilijk een 'droit universel des archives' te definiëren Want men ,s het op internationaal plan nog lang niet eens over de grote fundamentele principes territonal.te des arch.ves, principe de provenance, principe de per- mence) nog minder over hun praktische toepassing. Toch komen de moeilijk heden vaker voort uit de terminologie waarin de bepalingen betreffende de ar chieven m de internationale verdragen zijn vervat, dan uit verschil van mening over de grondslagen der archivistiek. Het feit, dat de clausules betreffende de archieven m deze verdragen gewoonlijk het werk zijn van diplomaten, verklaart zoals Bautier terecht rapporteerde, dat hun naar ons archivistisch inzicht vaak ubbelzinmge redactie en hun tenuitvoerlegging het gevaar opleveren ingewikkel- de problemen in het leven te roepen. De gebeurtenissen van onze eigen tijd hebben deze problemen nog moeilijker gemaakt. Het uiteenvallen van één staat in twee of meer opvolgende staten be- voegd om aanspraken te maken op de successie, de bezetting door de tegenstander an Staten die door een onvoorwaardelijke capitulatie 'terra nullius' geworden zijn de verplaatsing van gehele bevolkingen tengevolge van zekere grenswijzigingen he verkrijgen van onafhankelijkheid van gebieden eertijds bestuurd door een kolomaal regiem, en nog andere gevallen plaatsen de regeringen voor zeer netelige problemen op het gebied van het internationaal archiefrecht. De Table ronde te Warschau heeft na de behandeling van deze materie de vol- gende conclusies aanvaard. 1 La Vlme Conférence de la Table Ronde des Archives estime indispensable que dans tous les cas ou des clauses archivistiques viendraient a être incluses dans un traite international, les fonctionnaires responsables des archives des Etats con tractante so.ent toujours consultés par leurs gouvernements sur le fond et sur la forme de ces clauses. 2 La Vlme Conférence Internationale de Ia Table Ronde des Archives recom- mande au Comité exécutief du Conseil International des Archives de constituer une Commission chargée d'étudier les questions pratiques du droit international rchives, hees notamment aux modifications territoriales des Etats. Op grond van de besprekingen, gevoerd over de talrijke archieven, welke tijdens en na de tweede wereldoorlog uit hun land en plaats van oorsprong zijn wegge voerd, werd geconcludeerd: 3 La Vlme Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives, considé- rant que les archives constituent un bien précieux de chaque nation et que chaque nation a droit a ses propres archives, estime souhaitable, sur la base des principes u droit international et dans le souci de renforcer la paix et l'amité entre les peuples, d'adresser un appèl aux institutions archivist ques de tous les pays et aux archivistes du monde entier pour que soient prises toutes les mesures possibles en vue de remetttre les fonds et documents d'archives déplaces au cours de la Ilme guerre mondiale a leurs propriétaires légitimes. In deze conclusie ligt de opvatting besloten, dat onderhandelingen over het te ruggeven van deze 'verplaatste' archieven de meeste kans op succes zullen hebben, indien zij in eerste instantie door de archiefbeherende autoriteiten zelf worden gevoerd. Over de internationale samenwerking op het gebied der archieven is eveneens zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Als een der belangrijkste vormen van deze samenwerking voor onze tijd werd, op suggestie van Zweden, beschouwd: de hulp, welke de oude landen met de meeste ervaring op het gebied van archiefbeheer zouden kunnen en moeten bieden aan de jonge staten die in onze tijd zijn gevormd in het Oosten, in Afrika, enz. De Table ronde was van mening, dat dergelijke hulp zo goed en volledig mogelijk behoort te worden verleend, en dat het noodzakelijk is het permanente secretariaat van de Conseil International des Archives met deze taak te belasten; dit secreta riaat zou daartoe met financiële steun van de Unesco belangrijk moeten worden uitgebouwd. Het resultaat van de beschouwingen werd vastgelegd in de volgende conclusie. 1 La Vlme Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives considère qu' il est du devoir des Etats les plus avancés dans le domaine scientifique et écono- mique aider dans toute la mesure du possible les Etats récemment promis a l'indépendance et ceux qui n'ont pas encore atteint le niveau d'expérience néces saire a la gestion de leurs archives. Elle recommande spécialement a VUnesco de prendre en considération la nécessité de prêter a ces Etats l'assistance la plus compléte possible et, en conséquence, de prévoir les crédits indispensables pour des missions d'experts, pour des stages professionnels d'archivistes et de function- naires responsables des archives, pour des microfilmages de sources relatives a l'histoire de ces pays conservées dans les archives d'autres pays. Elle estime que pour permettre au C.I.A. de réaliser cette assistance technique, il lui serait néces saire de disposer, avec l'aide de l'Unesco, d'un Secrétariat permanent et étoffé, laquel pourrait notamment procéder a la diffusion d'une documentation technique/ bulletins, traduction d'articles, manuels etc./destinée aux Archives de ces Etats. Het microfilmen van archiefbescheiden is in het algemeen in alle landen aan vreemdelingen toegestaan op dezelfde voorwaarden als aan de eigen landgenoten. Sommige landen echter (speciaal Spanje) maken bezwaar tegen het microfilmen van hele series van archiefbescheiden of van een heel archief ten bate van buiten landse instellingen. De meningen liepen op dit punt ook op de Table ronde uiteen; tenslotte achtte men het nuttig een commissie in te stellen, die deze kwestie nader zal bestuderen; het besluit werd vastgelegd in de conclusie: 2 La Vlme Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives recom mande au Comité exécutif du Conseil International des Archives de constituer un Comité spécialement chargé d'étudier les problèmes posés par le micro filmage [45] [44]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 26