wel eens opmerkelijke successen worden geboekt, moge blijken uit enkele voor beelden. Een collega slaagde er in een reeds verloren gewaande akte van uitgifte in erfpacht van poldergrond uit 1732 te vinden, tengevolge waarvan de gemeente bij rechterlijke vonnis de beschikking verwierf over iy2 ha waardevolle polder- grond voor realisering van een uitbreidingsplan. Waarde 150.000,Zelf had ik het genoegen te kunnen aantonen, dat de toegangsweg tot een groot binnen terrein in de bebouwde kom, eigendom der gemeente, ondanks het feit, dat die weg vanaf de invoering van het kadaster ten name van particulieren stond geregistreerd eigendom van de gemeente was. Dit vermeerderde de waarde van dit binnen terrein aanzienlijk. Vorige week nog had ik het geluk een zevental nog lopende 18e eeuwse rente brieven, die een waarde hadden van ruim 6000,— en reeds meer dan een halve eeuw zoek waren, te voorschijn te kunnen brengen. Dergelijke resultaten dragen er zeer toe bij de positie van de archivaris ook in de kleinere gemeenten te ver stevigen. Van de overige taken, die öf als een vrij normaal uitvloeisel van de archieftaak te beschouwen zijn öf om andere redenen aan de streekarchivaris toevallen, heeft collega Brekelmans in Het Nederlands Archievenblad jrg. 1955/56 een overzicht gegeven. Ik kan en moet daar kortheidshalve naar verwijzen. Enkele van die werk zaamheden wil ik toch nog speciaal even noemen, omdat pas in functie getreden collega's of adspirant-streekarchivarissen daarmee mogelijk hun voordeel kunnen doen. Op de eerste plaats is daar de opbouw van een goede handbibliotheek met wer ken over de plaatselijke en regionale geschiedenis, heraldische en genealogische naslagwerken, archiefinventarissen en archiefliteratuur enz. Voor de uitbouw van deze bibliotheek, eigendom van het streekarchivariaat en zich meestal bevindend in de centrumgemeente, is jaarlijks een bedrag voor aankopen beschikbaar. Daar naast bezitten verschillende gemeenten enkele, soms vrij zeldzame en kostbare boekwerken. Zij staan er echter meestal op, dat deze werken ter plaatse blijven bewaard, al willen zij die wel door de de archivaris laten beheren. Men diene der gelijke wensen te respecteren, ook al zou een centrale bewaring van dergelijke boekwerken in de centrumgemeente verkieslijker zijn. Te gauw immers voelen de gemeentebesturen een dergelijke overbrenging als een aantasting van hun autono mie en als een overheersing door de meestal toch reeds grotere centrumgemeente. Daarvan is natuurlijk geen sprake, maar de streekarchivaris diene toch met der gelijke gevoeligheden rekening te houden. Hij neme deze verspreid staande boek werken wel op in de karthotheek van de streekarchivariaatsbibliotheek met ver melding van eigenaar en vindplaats. Werken van meer speciaal belang voor een bepaalde gemeente kope men niet aan uit het meestal beperkte budget van het streekarchivariaat zelf, maar voor rekening van die bepaalde gemeente. Deze heeft altijd wel enig crediet via een bepaalde begrotingspost daarvoor beschikbaar. Ook wil ik nog even wijzen op het belang van het aanleggen en uitbouwen van [24] een topografische atlas en meer speciaal op het verzamelen van foto's. Ook hier bewijst het frequent en regelmatig bezoeken van iedere gemeente zijn nut. Het op tijd fotograferen van wat er is, van wat verdwijnen of veranderen gaat in straat- en landschapsbeeld, is praktisch onmogelijk, wanneer men niet regelmatig ter plaatse aanwezig is. De meeste streekarchivarissen fotograferen dergelijke objecten zelf, niet omdat het toevallig toch een hobby van hen is, maar ook uit noodzaak, om dat vooral in de kleinere plaatsen een goede beroepsfotograaf meestal ontbreekt. En men moet zich bij dit fotograferen niet beperken tot het aesthetisch fraaie. Ook krotwoningen dienen gefotografeerd te worden. Het bestaan van een foto van een krot kan nl. financiële voordelen opleveren, want men kan voor een reeds vroeger opgeruimde krotwoning van het Rijk nog een saneringsbijdrage krijgen, wanneer aan de hand van een duidelijke foto kan worden aangetoond, dat dit krot bestaan heeft. Het zal u duidelijk zijn, dat dit verzamelen van prenten en foto's maar ook van historisch-waardevolle cursiositeiten in de gemeenten van een streekarchivariaat, waar men meestal geen oudheidkamers heeft, die zich met dit verzamelen bezig houden, vrijwel uitsluitend een taak is voor de streekarchivaris. Het creëren van nieuwe straatnamen is in vrijwel alle streekarchivariaten een eenmanstaak, die aan de archivaris is toegedacht. Met rondleidingen van gezel schappen, of het nu autoriteiten of schoolleerlingen zijn, langs het historisch be langrijke en -bijzondere in een gemeente ziet hij zich eveneens belast. Soms krijgt hij daarvoor vooral van buitenlanders een fooi aangeboden! Het kan zijn nut hebben gemeentebestuur en -personeel eens door middel van een causerie of rondwandeling op de historische merkwaardigheden van hun eigen woonplaats te wijzen, waarvan de betekenis en belangrijkheid hen anders dreigt te ontgaan. Een collega kreeg het college van B. en W. en de voltallige raad van een gemeente eens zover, dat zij op de fiets onder zijn leiding een tocht maakten langs het historisch merkwaardige in hun gemeente. Ik ben er mij bij de opsomming van dit alles zeer wel van bewust, dat dit alle taken en bezigheden zijn, waarmee iedere gewone gemeente-archivaris op zijn tijd wel eens te maken krijgt. De streekarchivaris echter ziet zich met dit soort zaken afhankelijk van het aantal gemeenten tot in het tienvoudige belast. Hetzelfde geldt voor door hem te schrijven publicaties over de locale historie, het geven van lezingen over ditzelfde onderwerp voor verenigingen of schoolklassen. En aan dit soort dingen wordt ook ten gemeentehuize vaak meer belang gehecht dan aan het produceren van een o zo nodige nieuwe inventaris voor het archief. Tenslotte nog wat vreemde eenden, opdrachten door streekarchivarissen uitge voerd, welke nog slechts in een ver verwijderd verband tot hun eigenlijke archief- taak staan. De gemeentebesturen van de kleinere gemeenten in een streekarchiva riaat, krap als zij kwantitatief en kwalitatief vaak zitten in hun ambtenaren, willen aan de streekarchivaris nog wel eens speciale zaken of karweien toespelen, ofwel omdat zij verwachten, dat diens geestelijke horizon breder is dan die van de doorsnee ambtenaar, ofwel omdat zij op een of andere manier weten, dat de [25]

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 16