Derde Brabantse archivarissen dag 176 verlengd. Inmiddels werd vernomen dat ook van rijkswege overwogen werd een nieuw archiefgebouw te stichten. Door de dienst van O.W. werd contact gezocht met de desbetreffende rijksinstanties om zo mogelijk tot een gezamen lijke nieuwbouw te komen. Dit overleg was op het einde des jaars nog niet in een beslissend stadium gekomen. De bestaande chronologische lijst van eigendomsbewijzen der gemeente 1851-1925 werd op fiches overgebracht en vervolgens gerangschikt De reorganisatie van de topografische atlas naderde haar voltooiing. Het aantal bezoekers bedroeg 1712; in het nieuwe gebouw zal met een veel grotere leeszaal rekening moeten worden gehouden. Ook zal dan door uitbreiding van het aantal ambtenaren de inventarisatie-arbeid op groter schaal ter hand kunnen worden genomen. De uitgave van het Oor- kondeboek van het Sticht Utrecht voltooid zijnde werd de commissie van toe zicht en advies inzake deze, waarvan de archivaris sedert 1943 deel uitmaakt, opgeheven. -Voor het gemeentebestuur of -diensten werden een aantal be langrijke rapporten uitgebracht. Aan tal van particulieren en wetenschappelijke instellingen werden inlichtingen verschaft over diverse onderwerpen. De aanwinsten van archivalia waren van weinig, die van de topografsche atlas echter van vrij groot belang. EXAMENS Voor het examen van wetenschappelijke archiefambtenaar tweede klasse zijn geslaagd de heren H. H. Heldring, A. J. G. Buijsen, H. C. Zandbergen en W. L. A. Roessingh; voor het examen eerste klasse slaagde drs. G. van der Feyst. PERSONALIA Dr. C. Groeneveld is met ingang van 1 januari 1962 benoemd tot bibliothe caris van de Technische Hogeschool te Eindhoven. In nov. 1961 overleed dr. W. E. van Wijk, sinds 1924 tot, met onderbreking van de jaren 19381953, toen hij als directeur van het Collége Neerlandais te Parijs optrad, voor kort privaat-docent iri de tijdrekenkunde aan rijksuniversi teit te Leiden. Zijn voornaamste werken zijn: De Gregoriaansche kalender. Een technisch-tijdrekenkundige studie (1932), Le nombre dor. Etude de chronologie technique (1936) en, in populair-wetenschappelijke vorm, Onze kalender (1955.) VARIA In het Vlaemse huis te Anderlecht, de zetel van het educatief centrum van het Belgische algemeen rijksarchief, kwamen vrijdagavond 1 september 18 Bel gische en 28 Nederlandse archivarissen beheerders van rijks- en gemeente archieven en die van kloosters, inspecteurs van rijk en provincie uit het gebied van het oude hertogdom, inclusief dus de provincie Antwerpen, voor de derde maal bijeen voor het leggen van nader contact en het uitwisselen van er varingen. Onder hen bevonden zich o.m. dr. E. Sabbe, algemeen rijksarchivaris te Brussel, dr. J. P. W. A. Smit, oud-rijksarchivaris in Noord-Brabant, mej. dra. E. H. Korvezee, rijksarchivaris in Noord-Brabant, Z.E.H. kanunnik Tambuyser, archivaris van het aartsbisdom Mechelen. Het gezelschap werd verwelkomd door dr. Sabbe, die de geschiedenis van 177 het gebouw, waarin werd vergaderd, verhaalde. Namens de deelnemers sprak drs. C. Th. Lohmann, streekarchivaris van ,,De Markkant", een woord van dank. Vervolgens bekeken de deelnemers de tentoonstelling van documenten betreffende de geschiedenis van België in de loop der eeuwen: een fraai uitge voerde catalogus diende hen daarbij tot gids. De zaterdagmorgen was aan een wetenschappelijke vergadering in de Univer sitaire Stichting gewijd. De archivaris van Bergen-op-Zoom, de heer K. Sloot- mans, hield een voordracht: Brabantse bezoekers aan de jaarmarkten te Bergen- op-Zoom; in de 15e en eerste helft der 16e eeuw waren deze met de Antwerpse een der belangrijkste centra in de inter-Europese handel, en ook voor de in wendige economische geschiedenis van Brabant van veel betekenis. Dr. E. Sabbe schetste vervolgens de werking van de Belgische archiefwet en haar toepassing. Vastgesteld in 1955, heeft zij in de laatste jaren onder de energieke leiding van de kort daarna opgetreden huidige algemene rijksarchivaris het Belgische ar chiefwezen in nieuwe banen geleid. Een inspectie voor beide landsdelen is in gesteld; gemeentearchieven worden, ingeval van onvoldoende verzorging, naar de rijksarchieven overgebracht, kerkelijke archieven kunnen vrijwillig en zonder kosten in bewaring worden gegeven, een aanzienlijke uitbreiding van het per soneel is in voorbereiding. Het kon dan ook niet verwonderen dat een der deelnemers uit het Noorden, dr. Sabbe dankend voor zijn betoog, bekende met jaloezie van de voortvarendheid ten deze in het Zuiden te hebben kennis ge nomen. Na een geanimeerde lunch in Hotel Scheers, aangeboden door het Belgische algemeen rijksarchief, vertrok het gezelschap om half 3 per toerwagen naar het kasteel van Gaasbeek, waar het werd ontvangen en rondgeleid door de conser vator, de heer M. Roelants. Deze vertelde de bewogen geschiedenis van het fraaie complex in de 15e eeuw niet minder dan zeven maal verwoest, in de 16e zetel van Lamoraal, graaf van Egmond en gaf uitleg over de fraaie verzamelingen. Ten derde male waren de deelnemers, in Brussel teruggekeerd, de gasten van het algemeen rijksarchief op een collation, dat de zeer geslaagde bijeenkomst besloot. De volgende Brabantse archivarissendag zal in 1962 te 's-Hertogenbosch worden gehouden. Op 3 november 1.1. vergaderde te Utrecht de vereniging ,,De Topografische Atlas" onder voorzitterschap van mr. H. C. Hazewinkel. In de kringen van beheerders van topografische en historische atlassen, berustende bij rijks- en gemeentearchieven, ontstaan, houdt deze vereniging zich bezig met de bestu dering en de verlening van adviezen tot het beheer van topografische atlassen. Een handleiding, de „Leidraad voor het samenstellen en beheren van topo grafische atlassen" is de eerste vrucht van deze samenwerking geweest. Hier naast is het de bedoeling het oprichten van nieuwe topografische en soortgelijke verzamelingen te bevorderen. Een aantal vertegenwoordigers uit de kringen van Rijk, provincies en ge meenten, tezamen met enkele archivarissen en museumdirecteuren, wijdde zich aan een uitvoerige discussie over de genoemde doelstellingen. Besproken wer den eveneens het voorlopig reglement en de „Leidraad", waarvan een her ziene herdruk gewenst bleek, ook al omdat het boekje reeds is uitverkocht.

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 23