174 en Rotterdam, door Lodewijk Napoleon in dec. 1806 was door de verplaat sing der Koninklijke residentie naar Amsterdam vervallen is in het gemeente archief een tentoonstelling gehouden: Den Haag in de Franse tijd. Daarvoor is grotendeels geput uit eigen bezit, maar ook het Kon. Huisarchief en het Al gemeen Rijksarchief droegen met belangrijke stukken hiertoe bij. Omdat deze tijd zo bijzonder arm is aan afbeeldingen er waren echter fraaie portretten door Hodges van prins Willem V, P. Paulus, Hahn, Daendels e.a. en ook aantrekkelijke historieprenten 1795, 1799, 1813 overwogen gedrukte en ge schreven stukken. Voorzien van beknopte, doch voortreffelijke bijschriften ont rolde zich heel deze bewogen periode, van het manifest uit 1793, waarbij den Bataven kond werd gedaan van de oorlogsverklaring der Fransen, tot het ver lossend woord met de proclamaties van nov. 1813 en de terugkeer der Oranjes aan ons oog. Terecht was daarbij ook aandacht geschonken aan de goede kanten: vernieuwing der administratie, tiendelig munt- en matenstelsel, rechterlijke or ganisatie en wetboeken voor heel het land.1) Land van Cuyk Streekarchivariaat)Dit streekarchivariaat is per 1 jan. 1960 opgericht door negen gemeenten, wier grondgebied ongeveer samenvalt met het oude Land van Cuyk. De archivaris heeft blijkens zijn eerste jaarverslag zijn taak met groot enthousiasme tot in zijn stijl: bewust heeft hij alle „stadhuis taal'' vermeden, maar is daardoor misschien wat te „populair" geworden! en prijzenswaardige deskundigheid aanvaard. Hij gaat, loffelijk streven, zelfs de grenzen van zijn taak te buiten: als streekarchivaris van het Land van Cuyk voelt hij zich verantwoordelijk voor alle Cuyklandse archieven! In zijn inleiding geeft drs. Essink een overzicht van het werkplan voor zijn omvangrijk ambtsgebied, waarvan de zetel is gevestigd te Cuyk, en van de Cuykse archieven in het algemeen, die in de loop der tijden door oorlogshan delingen en branden veel hebben geleden, het jammerlijkst wel Grave in 1902. De archivaris maakt melding van het feit dat rond 1909 stukken, deel uitma kend van de Cuykse dorpsarchieven, aangetroffen in de rechterlijke archieven, naar het rijksarchief in Noord-Brabant zijn overgebracht. Nu is de gelegenheid geopend deze althans voor de archieven, die een goed depot bezitten Beers, Boxmeer, Cuyk terug te vragen. Het archief van Beers bestaat grotendeels uit dorpsrekeningen, die een aan vang nemen op het einde der 17e eeuw. Boxmeer kreeg in juni '60 een „zeer gedegen en praktisch ingericht archief depot", waarin niet minder dan 500 m archief kan worden geborgen. Bij de verhuizing daarheen van archivalia in het v.m. gemeentehuis van Sambeek kwamen belangrijke charters tevoorschijn. Ge ordend werden de rekeningen en bijlagen der samenstellende dorpen, alsmede notulen en kopieboeken en registers B.S. en bevolking. De portefeuilles werden vervangen door dozen. Het dorpsarchief van Rijkevoort werd aan Wanrooy overgedragen. De archivaris hield zich ook bezig met de grote archivaliaverza- meling der Boxmeerse Paters Carmelieten, beginnend met 1387; daaronder zijn nogal wat stukken, die deel uitmaken van het Boxmeerse dorpsarchief, o.a. 16e- en 17e-eeuwse rekeningen en vroeg 17e-eeuwse sauvegardes, door de Staten-Generaal aan ingezetenen der heerlijkheid Boxmeer verstrekt. Cuyk 1) In de „colofon" zegt de archivaris dat in 1813 „voor een terugkeer naar de oude vormen van vóór 1795 vrijwel niemand meer te vinden was". Dat lijkt mij wat boud. Verklaarde Gijsbert Karei niet triomfantelijk in zijn proclamatie: de oude tijden keeren weerom? Ref. 175 bezit een goed archiefdepot; door verbeterde opstelling der rekken kon ruimte worden gewonnen. Aanwezig zijn de dorps- en gemeentearchieven van Cuyk en Sint-Agatha. Daar in Cuyk vroeger de substituut-ambtman en de landschrijver hun kantoor hadden werden nogal wat stukken aangetroffen die in het rijks archief in Noord-Brabant en het A.R.A. thuis hoorden en daaraan werden overgedragen. De mogelijkheid lijkt geopend dat te Cuyk de belangrijke char terverzameling Walter te Grave zal worden gedeponeerd, daar Grave nog geen brandvrije archiefbewaarplaats heeft..Door bovengenoemde brand is het archief van Grave deerlijk geteisterd; de stukken zijn nog leesbaar, maar de ruggen van vele delen en de randen der losse stukken zijn door het vuur zwaar beschadigd. De rijksarchivaris in Noord-Brabant heeft thans haar hulp toegezegd voor het herstel; over een jaar of tien komt het archief weer uit de Bosse ballingschap in Grave terug. In afwachting daarvan wil de archivaris de belangrijkste onder delen doen mikrofilmen. De stad heeft momenteel een „nette archiefbewaar plaats", die echter niet brandvrij is. Het bevat, behalve het archief der stad, voorzover niet in Den Bosch onder dokters handen, de dorps- en gemeente archieven van Escharen en Velp, en dat van het Graafse smedengilde. Van het laatste is een inventaris vervaardigd. Daar het Sint-Catharinagasthuis een aan de gemeente rekenplichtig lichaam is en de archivaris volgens het ontwerp- archiefwet ook daarover het toezicht zal krijgen, heeft hij de gelegenheid ge kregen het tot vóór 1300 teruggaande archief daarvan te ordenen. De archief bewaarplaats van Haps is veel te klein; delen van het archief worden dan ook in Beers en in Cuyk bewaard. Aanwezig zijn rekeningen sinds de tweede helft der 17e eeuw; om het gemis van een belang oud-archief enigszins te com penseren is jaarlijks 50 beschikbaar gesteld voor fotokopiëring in andere archieven, o.a. van het Huis Bergh. Dat is ook te Oef feit het geval (stukken te Kleef), dat zo goed als geen oud-archief heeft. Oploo c.a. De dorpsar chieven van Sint-Anthonis, nu Ledeacker en Oploo, alsmede het archief van het gilde van het H. Sacrament des Altaars en Sint-Anthonis Abt, te Sint- Anthonis, worden bewaard in de bewaarplaats te Sint-Anthonis, die veel te klein is. De 16e-eeuwse „sobere en robuuste, maar daardoor zeer fraaie archief- kom is van de zolder gehaald en in de burgemeesterskamer geplaatst. De be werking van het interessante oud-archief van Oploo (Peelgeschillen) werd ter hand genomen. Vierlingsbeek c.a. bewaart de gemeentearchieven van Vier lingsbeek en Maashees, alsmede de dorpsarchieven van Maashees, Overloon en Holthees en twee gildearchieven in eerstgenoemde; het dorpsarchief van Vierlingsbeek is verloren gegaan. Van Wanroy is het oud-archief miniem. Aanwezig is het dorpsarchief van de v.m. gemeente Rijkevoort, in 1942 bij Wanroy gevoegd. Land van Ravestein en graafschap Megen, (streekarchivariaat). Tot archiva ris is benoemd M. F. J. A. Sluyters (II). Met ingang van 1 november 1961 is opgericht het streekarchivariaat Land van Ravenstein en graafschap Megen met als zetel Uden en omvattende de gemeenten Boekei, Ravenstein, Schaijk, Uden, Zeeland en Megen, Haren en Macharen. Tiet-Buren-Culemborg (Streekarchivariaat). Met ingang van 1 dec. 1961 is opgericht het streekarchivariaat Tiel-Buren-Culemborg, gevestigd te Tiel en omvattende de genoemde drie gemeenten. Utrecht. Daar de huurovereenkomst van het archiefgebouw op 31 dec. 1959 was geëindigd werd, naar het verslag over 1960 vermeldt, deze voor drie jaar

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 22