164 2. Onze minister kan in bijzondere gevallen uit s rijks kas een tegemoetkoming in deze kosten verlenen, voof zover zij de in een gemeentelijke archiefbewaarplaats berus tende archiefbescheiden betreffen. 3, De kosten, aan de uitoefening van het in artikel 26 bedoelde toezicht verbonden, komen ten laste van de provincie. Artikel 28. In geval burgemeester en wethouders niet aan de in artikel 23 genoemde verplichting voldoen, kan door Ons, gedeputeerde staten gehoord, worden bepaald, dat een door Ons aan te wijzen deel van de archiefbescheiden der gemeente naar een rijks archiefbewaarplaats zal worden overgebracht, om daar op kosten van de gemeente vol gens een door Ons vast te stellen tarief, tot nadere beschikking te worden bewaard. HOOFDSTUK V Archiefbescheiden van waterschappen, veenschappen en veenpolders Artikel 29. De dagelijkse besturen der waterschappen, veenschappen en veenpolders dragen zorg voor de archiefbescheiden van de organen van deze lichamen, overeen komstig een door het bestuur vast te stellen regeling, welke aan gedeputeerde staten wordt medegedeeld. Artikel 30. Voor de bewaring van de op grond van artikel 5, eerste lid, over te brengen archiefbescheiden van de organen van waterschappen, veenschappen en veen- polders wijst het dagelijks bestuur een archiefbewaarplaats aan. Artikel 31. 1. De archiefbewaarplaats wordt beheerd door de secretaris of door een daartoe aangewezen lid van het bestuur van het waterschap, het veenschap of de veenpolder. 2. In afwijking van het bepaalde in het vorige lid kan het beheer worden opgedragen aan een archivaris, die hoger of middelbaar archiefambtenaar is in de zin van artikel 9. 3. De archivaris wordt door het bestuur benoemd, geschorst en ontslagen. j' ,Yï bepalen bii algemene maatregel van bestuur, bij welke van de in dit hoofdstuk bedoelde lichamen, zo het bestuur besluit tot het benoemen van een archivaris, als zodanig een hoger archiefambtenaar in de zin van artikel 9 benoemd dient te worden. 5. Onze minister is bevoegd in bijzondere gevallen machtiging te verlenen tot het benoemen van een archivaris, die niet de in de leden 2 en 4 van dit artikel genoemde hoedanigheid van hoger of middelbaar archiefambtenaar bezit. Artikel 32. 1Besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders kunnen, met machtneming van bij het reglement der instelling gestelde regelen, onderling of in samenwerking met gemeentebesturen een regeling treffen omtrent bewaring en beheer van hun archiefbescheiden in een gemeenschappelijke archiefbewaarplaats. Die reqelinq bevat bepalingen omtrent haar wijziging en opheffing. 2. De regeling, haar wijziging of opheffing behoeft de goedkeuring van gedeputeerde staten, of, indien het gebied der waterschappen, veenschappen, veenpolders of gemeenten in Verschillende provinciën ligt, van Ons, gedeputeerde staten gehoord. 3. Indien gedeputeerde staten de goedkeuring weigeren, kan elk van de besturen, die aan de regeling deelnemen, binnen dertig dagen na de dag van de verzendinq der beslissing, bij Ons voorziening vragen. Artikel 33. Gedeputeerde staten oefenen toezicht uit op de aan de dagelijkse be sturen in artikel 29 opgedragen zorg voor de archiefbescheiden, overeenkomstiq bij al- algemene maatregel van bestuur te stellen regelen. Artikel 34. 1. De kosten, aan de uitoefening van de in artikel 29 bedoelde zorq verbonden, komen ten laste van het waterschap, het veenschap of de veenpolder. 2. Onze minister kan in bijzondere gevallen uit 's rijks kas een tegemoetkoming in deze kosten verlenen, voor zover zij de in een archiefbewaarplaats berustende archief bescheiden betreffen. 3. De kosten, aan de uitoefening van het in artikel 33 bedoelde toezicht verbonden, komen ten laste van de provincie. 165 Artikel 35, In geval het dagelijks bestuur van een waterschap, veenschap of veen polder niet aan de in artikel 29 genoemde verplichting voldoet, kan door Ons, gedepu teerde staten gehoord, worden bepaald, dat een door Ons aan te wijzen deel van de archiefbescheiden van het lichaam naar een rijksarchiefbewaarplaats zal worden over gebracht, om daar op kosten van het lichaam, volgens een door Ons vast te stellen tarief, tot nadere beschikking te worden bewaard. Artikel 36. Onder waterschappen, veenschappen en veenpolders worden mede be grepen de onderdelen van die lichamen, welke een zelfstandig bestuur hebben. HOOFDSTUK VI Archiefbescheiden van andere openbare lichamen en organen Artikel 37. 1. Een regeling als bedoeld in de Wet gemeenschappelijke regelingen houdt tevens een voorziening in omtrent de zorg, de bewaring en het beheer der archief bescheiden van bij die regeling ingesteld organen alsmede omtrent het toezicht daarop. 2. Deze voorziening wordt getroffen zoveel mogelijk overeenkomstig de bepalinqen van deze wet. Artikel 38. 1. De dagelijkse besturen of in de gevallen, dat er geen dagelijks be stuur is, de besturen van andere dan in de voorafgaande artikelen bedoelde openbare lichamen dragen zorg voor de archiefbescheiden van de organen van deze lichamen, voor zover de archiefbescheiden niet zijn overgebracht naar een rijksarchiefbewaarplaats'. 2. Een algemene maatregel van bestuur regelt de wijze, waarop deze zorg zal worden uitgeoefend. 3. De algemene rijksarchivaris oefent overeenkomstig bij algemene maatregel van bestuur te stellen regelen toezicht uit op de zorg voor de in het eerste lid bedoelde archiefbescheiden. HOOFDSTUK VII Strafbepaling Artikel 39. 1. Hij die aan de bij artikel 4, eerste lid, eerste volzin, gestelde ver plichting niet voldoet, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. 2. Het feit is een overtreding. 3. Indien het feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de straf vervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die tot het feit opdracht qaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden nalaten. HOOFDSTUK VIII Overgangs- en slotbepalingen Artikel 40. Het Koninklijk besluit van 28 augstus 1919, Stb. 547, zoals dit besluit is ^at van aprü 1929, Stb. 162, en de Koninklijke besluiten van 19 april 1929 Stb 171 van 31 mei 1929, Stb. 269, van 6 juli 1929, Stb. 381, en van 24 no vember 1932. Stb. 560, blijven van kracht, totdat zij worden ingetrokken. Voor zover nodig brengen Wij bij algemene maatregel van bestuur deze besluiten in overeenstem ming met het bij of krachtens deze wet bepaalde. Artikel 41, Artikel 69a van de wet van 9 juli 1842, Stb. 20, op het Notarisambt wordt als volgt vastgesteld: Artikel 5 van de Archiefwet 1962 is niet van toepassing op de notariële archief- bescheiden. Onze daarbij betrokken ministers kunnen de overbrenging naar de rijksarchiefbewaar plaatsen regelen van de notariële archiefbescheiden, welke ouder zijn dan vijfenzeventig Artikel 42. In artikel 14 van de Waterstaatswet 1900 wordt voor de punt aan het slot van het eerste lid ingevoegd: alsmede omtrent hun archiefbescheiden. Arikel 43. In de Armenwet wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende: Artikel 20 octies 1Het bestuur draagt zorg voor de archiefbescheiden van de instelling.

Nederlandsch Archievenblad | 1962 | | pagina 17