102 een verwijzing naar de statuten der vereniging. Artikel 2 geeft als doelstelling, naast de bevordering van de belangen van het Ned. Archiefwezen, de bevor dering van de belangen van de bij het Archiefwezen werkzame ambtenaren. Art. 16 der statuten regelt het bestaan van afdelingen, die een deel van de taak van de vereniging tot uitvoering kunnen brengen. Wat de tweede vraag betreft: de Afdeling heeft vrije besluitvorming. Het bestuur der vereniging blijft echter steeds op de hoogte van de gang van zaken, via zijn vertegenwoordiger bij het afdelingsbestuur. Omgekeerd is het afdelingsbestuur steeds vertegenwoordigd bij het „hoofdbestuur". In het verleden zijn nooit moeilijkheden tussen beide besturen voorgevallen. Aldus de waarn. voorzitter. Het voorstel hierna in stemming gebracht, wordt bij acclamatie aangenomen, zodat de oprichting van de nieuwe afdeling thans een feit is. Mr. Van 't Hoff maakt als eerste gebruk van de rondvraag. Hij zou gaarne de vroegere contac ten der vereniging met Belgische collegae hersteld zien. De waarn. voorzitter zegt toe dit in het bestuur te zullen bespreken. De heer Fox zou dit contact uitgebreid willen zien tot het groothertogdom Luxemburg. Dr. Van Hoboken dankt voor deze suggestie. Hij is van mening dat het alleen al om redenen van historische aard aanbeveling verdient om met dit Benelux-land in nauwere betrekking te komen. Mejuffrouw dr. Nuyens wijst op de bindingen die reeds bestaan tussen de Brabantse en Limburgse archivisten enerzijds en hun Belgische ambtsbroeders anderzijds. De waarn. voorzitter is het met de vorige spr. eens dat deze relaties heel goed mede zouden kunnen werken om nieuwe contacten met de vereniging te leggen. Mr. Van 't Hoff noemt als mogelijke contact persoon de heer Van den Hagendoorn te Brussel. Mr. Aa vraagt naar de stand van zaken met de „Handleiding". Dr. Van Ho boken moet tot zijn spijt bekenen dat de stand hiervan dezelfde is als in januari j.l. Waar een der medewerkers te weinig tijd ter beschikking heeft, zal getracht worden een nieuwe figuur aan te trekken. Dr. Panhuysen deelt mede dat van het eerste gedeelte van het ontwerp de geschiedenis van de administratie en de daarbij gebruikte stelsels een belangrijk deel ontbreekt. Het zal volgens spr. niet mogelijk zijn, zonder meer over te gaan tot publicatie van hetgeen wel gereed is. Tot slot doet de waarn. voorzitter nog enige mededelingen over de werk zaamheden van de commissie voor de archief terminologie, waarna hij om 12.00 uur het officiële deel der vergadering sluit. Een uitvoerig programma staat de aanwezigen nu nog te wachten. Voor de koffietafel wordt een bezoek gebracht aan de gerestaureerde gebouwen, waarin de gemeentelijke archieven en het stedelijk museum van Zutphen op waardige wijze zijn ondergebracht. Mevrouw M. M. Doornink-Hoogenraad, gemeente archivaris, ontvangt hier het gezelschap met een korte inleiding over de ge schiedenis van gebouwen en verzamelingen. Na afloop van de lunch spreekt ons medelid Mejuffrouw M. M. Jurriaanse, over haar reis naar Madagascar, La Reunion en Mauritius, tot bijwoning van het in 1960 te Tananarive ge houden congres van historici en archivarissen van de Indische Oceaan. De voordracht wordt verlucht door fraaie, door spr. zelf genomen, kleurendia's. Om half vier worden de St. Walburgskerk en de Librye bezichtigd. De dag wordt besloten met een door stralend zomerweer begunstigd bezoek aan het geheel herbouwde kasteel „De Voorst" onder Warnsveld. Namens de Directie der Ned. Heide Mij .wordt hier een thee aangeboden. 103 VERSLAG VAN DE OPRICHTINGSVERGADERING VAN DE VERENIGING VAN WETENSCHAPPELIJKE ARCHIEF AMBTENAREN IN OVERHEIDSDIENST OP 30 MEI 1961 GEHOUDEN TE UTRECHT Bij ontstentenis van de heer Van der Poest Clement opent de heer Don, voorzitter van de afdeling van gemeente-archiefambtenaren, om 10.10 de ver gadering. Aanwezig zijn 41 leden. Bericht van verhindering is binnengekomen van de leden Van der Poest Clement, Van Hoboken, Renting en Ketner. De voorzitter memoreert de beweegredenen die geleid hebben tot het besluit de beide vroegere afdelingen samen te brengen in een nieuwe ruimer opgezette afdeling. Met opschorting van punt 2 van de agenda wordt de vaststelling van de statuten en van het Huishoudelijk Reglement aan de orde gesteld. Hiertoe zijn drie schriftelijke amendementen ingediend door de heren Van Hoboken, Brekelmans en Lohman. Het amendement Van Hoboken, waarbij artikel 4 van de statuten wordt gewijzigd van „werkzaam in overheidsdienst" in „die werk zaam zijn in archiefdienst der overheid", wordt aangenomen. In behandeling komen nu de samenhangende amendementen van de heren Brekelmans en Lohman op artikel 15 van de statuten, waarin de aansluiting bij een centrale van hogere ambtenaren minder straf wordt geregeld. De indie ners van deze amendementen zetten uiteen, dat het hun hierbij eerder om een technische dan om een principiële zaak gaat en uiten hun bezorgdheid over mogelijke verwaarlozing van de belangen der middelbare ambtenaren in een centrale van hogere ambtenaren, waar zij h.i. niet thuis horen. De heer Fox kan zich in tegenstelling tot zijn mede-bestuursleden met het amendement van de heer Lohman verenigen. De voorzitter verklaart met nadruk dat naar de mening van de meerderheid der beide besturen voor een neutrale vereniging als deze afdeling nauwe aansluiting bij de Centrale van Hogere Ambtenaren de basis uitmaakt voor het hoofddoel, de behartiging van de materiele belangen van de leden. Aansluiting bij een der zuilen is onmogelijk. Bovendien is een strakke binding noodzakelijk voor de hechtheid van de samen- werkng met de betreffende centrale. De heren Japikse en de Vey Mestdagh stellen een wijziging voor in artikel 15 van de statuten, luidende: „De Vereniging is aangesloten bij een vereniging of andere rechtspersoon, die is toegelaten tot het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken." Hierop trekken de heren Brekelmans en Lohman hun voorstellen in. Bij zitten en opstaan wordt dit amendement aangenomen. Met betrekking tot het huishoudelijk reglement is de heer Fox van oordeel, dat dit uitsluitend huishoudelijke zaken dient te bevatten, dwz. interne zaken van een bepaalde soort, vnl. procedurekwesties. De aansluiting bij de Centrale van Hogere Ambtenaren dient z.i. als een zaak van extern beleid in een afzonderlijk besluit te worden geregeld. Hierna wordt artikel 9 van het huishoudelijk re glement, dat de aansluiting bij genoemde organisatie bevat met 30 tegen 11 stemmen door de vergadering aanvaard. In artikel 1 van het huishoudelijk reglement, 2e lid, wordt op voorstel van de heer Brekelmans „verzorging" vervangen door „beheer". Op voorstel van de voorzitter machtigt de vergadering het nieuw te verkiezen bestuur om sta tuten en huishoudelijk reglement te doen uitvoeren. Hierna gaat men over tot punt 3 van de agenda, verkiezing van een bestuur

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 2