BERICHTEN 130 GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amsterdam. Zijne Exc. mr. Y. Scholten, staatssecretaris van O., K. en W., heeft op 8 juni j.l. de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van de gemeen telijke archiefbewaarplaats aan de Amsteldijk. Dit geschiedde in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten, onder wie mr. F. P. Th. Rohling, dr. mr. F. J. Duparc en de heer F. Hinrichs van het ministerie van O., K. en W., en de algemene rijksarchivaris mr. H. Hardenberg als vertegenwoordiger van het archiefwezen. Tijdens een voorafgaande bijeenkomst in het archiefgebouw sprak de gemeentearchivaris dr. W. J. van Hoboken een welkomstwoord, waarbij hij o.a. zijn ambtsvoorganger mr. W. F. H. Oldewelt hulde bracht voor zijn onvermoeid streven naar verwezenlijking van het thans tot uitvoering komende bouwplan. Vervolgens voerde de staatssecretaris het woord, waarbij hij het gemeentebestuur van Amsterdam zijn waardering betuigde voor de wijze, waar op het de zorg voor zijn archieven behartigt. Daarna begaf het gezelschap zich naar de bouwplaats, waar Zijne Exc. met vaardige hand de versierde paal in de grond dreef. Met een ontvangst van de genodigden in het archiefgebouw werd de plechtigheid op geanimeerde wijze besloten. Delft. In 1960 werden door volontairs de inventarissen voltooid van de ar chieven der Bank van Leening (1676-1923) en van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis (1538-1949). De heer J. P. Rogier maakte een inventaris van het archief der gemeentepolitie 1823-1942, en vervolgde de inventarisatie van het zeer omvangrijke en vaak chaotische nieuw-archief. De klappering der doop registers door tewerkgestelden werd voortgezet; oogst; 145000 fiches. Het aantal bezoeken bereikte het record van 1369. Hoezeer toe te juichen, legt dit een zware last op de ambtenaren, belast met de dienst van de leeszaal; de provinciale inspecteur heeft dan ook de opmerking gemaakt dat de personeels bezetting onvoldoende moet worden geacht. -Als belangrijkste aanwinst moet de verwerving in bruikleen van het archief der Remonstrants-Gereformeerde gemeente, 1628-1917, worden genoemd. Enkhuizen. Dr. S. B. J. Zilverberg legde blijkens het verslag over 1960 zijn funktie van verzorger van het oud-archief neder; in zijn plaats werd als zodanig benoemd de heer M. Leeflang, leraar R.H.B.S. Deze klaagt over de bergruimte, die in stede van uitgebreid ingekrompen is. Diverse losse stukken werden in het archiefsysteem ingepast". De werkzaamheden van de verzorger bestonden vrnl. in het beantwoorden van schriftelijke aanvragen om inlichtingen. Gouda. „De toestand van het gebouw is zorgwekkend" vermeldt, zonder in details te treden, het verslag over 1960. De materiële toestand der archieven werd verbeterd; de charters van Weeshuis en Leprooshuis werden uitgerold en beter verpakt. De voorlopige inventarisatie van het gemeentearchief 1816-1912 werd voltooid; een definitieve is pas mogelijk na de ordening van het oud-archief (vóór 1816), dat vele stukken uit de periode na 1815 bevat. Met het oud-archief vermengde archieven werden uitgescheiden en geordend; gereed kwam een inventaris van het Leproos- en Proveniershuis. Regesten werden gemaakt van de nog onbeschreven oorkonden in de archieven van het Wees- en Aalmoezeniershuis 1314-1572. Aangelegd werd een beschrijving van kaarten van Gouda in de verzamelingen van de archiefdienst, het Catharina- 131 museum en elders. Indices werden vervaardigd op de poorterboeken, die van 1390-1798 (doch niet zonder lacunes) aanwezig zijn. In bewaring werd ont vangen het archief der Ev.-Lutherse gemeente te Bodegraven, 1629-1939. Copieën werden verworven van diverse Goudse kaarten in andere verzamelin gen; van het Stedelijk Museum werd een collectie foto's overgenomen. Haarlem. Het verslag over 1960 abusievelijk wordt vermeld: 1959 maakt melding van diverse mutaties. De dienst van Openbare Werken kwam tot de conclusie dat alvorens de archiefkluis met een verdieping zou kunnen worden uitgebreid de muur der Janskerk gerestaureerd zou moeten worden, wat op zijn vroegst in 1970 kan geschieden. Daarom besloten B. en W. dat althans de uitbreiding van de bureauruimte voortgang moest vinden. De afwerking van de inventaris der commanderij van St-Jan e.a. kloosters, alsook van de kantoren voor het beheer der geestelijke goederen, kwam gereed, doch nog niet die van regestenlijst en indices. De klappering van notariële protocol len en van de begraafboeken werd voortgezet. De krantenknipselverzameling werd geregeld bijgehouden; een aanvang werd gemaakt met een klapper op de historische artikelen. Het aantal bezoeken bedroeg 1232 (v.j. 1205). Van belangrijke aanwinsten valt geen melding te maken. Oosterhout (Streekarchivariaat in de kring). Blijkens het verslag over 1959 zijn in alle deelnemende gemeenten foto- enz. verzamelingen, die geregeld uit breiden. In Geertruidenberg kwam nog steeds geen verbetering in de bewaring en wordt het gebrek aan ruimte steeds nijpender. De inventarisatie van het 19e- en 20e-eeuwse archief werd voortgezet. Diverse rapporten werden uit gebracht, o.a. over een verloren gegane luiklok. In Gilze~Rijen zal binnen kort een einde komen aan de slechte behuizing der archieven, daar de bouw van het nieuwe gemeentehuis gestaag vordert. De inventarisatie van het archief over de jaren 1925-1929 werd voortgezet. De inventarisatie van het oud-archief van Oosterhout werd voortgezet; uit archieven en literatuur werden aantekeningen gemaakt. Rapporten werden uitgebracht over straat namen en de overdracht van de eigendom van de toren der St-Janskerk. In Raamsdonk werden na het gereedkomen van de uitbreiding van het raadhuis de registers B.S. van 1811 en de bevolkingsregisters van 1850 uit de archief bewaarplaats overgebracht naar de brandvrije kluis aldaar; de bevolkings registers 1823-1850 werden in bewaring overgenomen. De inventarisatie van het nieuw-archief en de daarmede gepaard gaande vernietiging werd voort gezet. Een studie over de middeleeuwse geschiedenis van Raamsdonk werd opgezet. In Terheyden is bij de bouw van een nieuw raadhuis rekening ge houden met de belangen van het archief. De beschrijving van het oud-archief tot 1811 kwam gereed. In Teteringen werd de inventarisatie voortgezet. Uit het parochiearchief werden aan het gemeentebestuur gerichte brieven overgenomen. Rotterdam. Het verslag over 1959 bericht dat een reeds lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan met de restauratie van de studiezaal. Van de gunstige gang van zaken t.a.v. het derde depot, waarvoor een studiereis naar een vijftal nieuwe departementale archiefgebouwen in Noord-Frankrijk werd gemaakt, werd (hiervóór p. 47) reeds melding gemaakt. De inventarisatie van het archief van Hillegersberg werd voortgezet; het oud-archief is reeds geheel beschreven. De inventaris van Overschie kwam gereed; van Schiebroek kwam de inventarisatie van het nieuw-archief gereed. Op de notariële protocollen

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 16