58 plaatsen aan beide oevers op zijn kaart getekend; maar van weergave van gebieden als de Alblasserwaard in de juiste vorm is geen sprake. Een ander primitief kaartje illustreert een geschil over visserijrechten op de Lek tussen Krimpen en Schoonhoven'®8). De Lek en de Noord zijn schematisch als rechte kanalen getekend. De delen van de oevers van de riviergedeelten, waarover de geschillen liepen, zijn met verschillende kleuren aangegeven. Maar waar het hier op aankomt is, dat zelfs niet van primitieve driehoeksmeting, en evenmin van een poging om het terrein in de juiste vorm weer te geven, sprake was. Bladeren wij de inventaris Hingman verder door dan stuiten wij op nog enige interessante rubrieken van kaarten. In de tijd van Napoleon en koning Willem I is in ons land een groot aantal straatwegen aangelegd. Er was een „wegenplan", waarbij de weg van Amsterdam naar Parijs over Utrecht-Gorkum- Breda, de weg van Amsterdam over Haarlem-Den Haag en Rotterdam naar de grens, de weg van Amsterdam over Amersfoort-Deventer naar de Duitse grens, en nog andere ontworpen waren. Hierbij zijn kaarten van enorme afmetingen gemaakt, van vele meters lengte, die men nu in het Rijksarchief kan raadplegen37) Een andere rubriek zijn de vestingkaarten, van het einde van de 16de tot de 18de eeuw. Bij de veldtochten van prins Maurits was gebleken, dat de middeleeuwse muren geen voldoende bescherming meer boden tegen het in vuurkracht vermeerderde geschut. Het was nodig rondom die middeleeuwse ommuring een ring van ruime grachten en bastions aan te leggen, waarvan de restanten in onze steden in de vorm van singels en plantsoenen terug te vinden zijn, b.v. in Zwolle, Deventer, Nijmegen en Maastricht. Het aanleggen van die nieuwe vestingwerken gaf weer aanleiding tot het maken van talrijke kaarten. Vooral van de steden in de Generaliteitslanden, Maastricht, 's-Hertogenbosch en in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn veel kaarten gemaakt, die bewaard werden in het archief van de Raad van State, welk lichaam het toezicht op de vesting werken had. Ook deze kaarten zijn in Hingmans inventaris beschreven38). Bovendien zijn een enorm aantal kaarten van vestingen en verdedigingslinies enige jaren geleden in het Rijksarchief terecht gekomen met de kaarten van het Ministerie van Oorlog30). Afzonderlijke vermelding verdienen de prachtige kaarten en atlassen, in de 18de eeuw gemaakt door de Hattinga's, n.l. door Willem Tiberius Hattinga en zijn beide zoons David Willem Coutry, alias Carel, en Anthonie Hattinga40). Willem Tiberius, die een zoon was van een predikant in Sluis, schrijft in het voorwoord van zijn atlasdat hij genegenheid kreeg tot de geometrie, geografie en in het bijzonder tot de kennisse van Staats Vlaanderen, waartoe hem aanleiding wierd gegeven door het gedurig horen redekavelen van een vader, welke den tijd, die hij van het predikambt tot Sluis in Vlaanderen 30Hingman, no. 533. 3') Hingman, nos. 1283-1386. Is. van Dam. De weg van Deventer naar de Duitsche grens via Enschede resp. Oldenzaal, als onderdeel van den heirweg van Parijs naar Berlijn in 1813. Met een verkleinde reproductie. Verslagen en mededeelingen Overijsels Regt en Geschiedenis, 50 (1934), blz. 65-88. 38) Hingman, nos. 3128-3752. 30) Een aantal van deze kaarten wordt beschreven in de Lijst van gedrukte kaarten voorhanden in het archief der Genie van het Ministerie van Oorlog. 's-Gravenhage 1857. 40) J. Keuning De Hattinga's. T.A.G. 75 (1958), blz. 106-119. 59 overig had, besteedde in het aanleggen van landerijen, bedijkingen van schorren en polders, waarvan hij nevens anderen eigenaar was". Dit alles werd voor Willem Tiberius aanleiding zich toe te leggen op het maken van kaarten van Staats-Vlaanderen „Dus ruim twintig jaren met een aanhoudende ijver, on ophoudelijke naarstigheid en onvermoeilijke arbeid na het meten van de distantien der torens en molens maakte hij „eindelijk een kaart van Staats Vlaanderen met de oude en nieuwe limieten en alle jurisdictiën", welke kaart was voltooid in 1744. Door die kaart van Staats-Vlaanderen werd de aandacht van de Raad van State op Hattinga gevestigd. Het was in de jaren van de Oostenrijkse successie oorlog, toen de Franse legers Staats-Vlaanderen en Bergen op Zoom be dreigden. Hattinga kreeg opdracht een exemplaar van zijn kaart aan de Stad houder aan te bieden. En later kregen hij en zijn zoons opdracht geheel Zeeland en verder de vestingen in Staats-Brabant en elders in de Republiek in kaart te brengen. Het resultaat van al dit zwoegen was een viertal getekende atlassen met prachtige en nauwkeurige kaarten. Een atlas van Zeeland in 4 delen met 182 kaarten, een atlas van Staats-Vlaanderen in 5 delen met 240 kaarten, een atlas van Staats-Brabant in 3 delen met 137 kaarten, en een atlas van de frontieren van Gelderland, Overijsel en Groningen in 3 delen met 133 kaarten. Alles samen 15 delen met 692 kaarten. Van deze atlassen met getekende kaarten bestaan drie exemplaren. In de Franse tijd zijn ze naar Parijs gesleept, en het heeft heel wat moeite gekost hen na Waterloo weer in ons land terug te krijgen. Van die drie exemplaren zijn er twee in het Algemeen Rijksarchief, terwijl het derde exemplaar verdeeld is over de Rijksarchieven in Middelburg, 's-Hertogenbosch, Zwolle en Gro ningen. Deze kaarten zijn, nu ze niet gedrukt zijn, weinig bekend. Het is te hopen, dat ze, nu ze voor iedereen gemakkelijk te raadplegen zijn, meer bekend zullen worden (zie afb. 10 en 11). Tenslotte wil ik nog op enkele bijzondere stukken de aandacht vestigen. Ik heb de voornaamste inventarissen van kaarten in het Rijksarchief genoemd en medegedeeld, dat dit artikel zich voornamelijk met kaarten uit de inventaris Hingman bezig houdt. In die inventaris worden in principe de kaarten van Nederland en onderdelen beschreven. Maar achterin is een kleine rubriek van „kaarten van gewesten, polders enz. buiten Nederland gelegen". Daar vindt men een bijzondere verrassing, n.l. een kaart van 1533, een portulaan, die in het Rijksarchief terecht kwam samen met het archief van het Hofje van Hoge- lande in Den Haag. In dit archief zijn stukken gedeponeerd, afkomstig van heren van Warmond en Alkemade, o.a. van Jan van Duvenvoorde, heer van Warmond en Alkemade (1547-1610), de „admiraal van Warmond". Deze verdienstelijke vrijheidsheld was bevelhebber van de Hollandse vloot, die deel nam aan de expeditie, die, samen met de Engelsen, de Spanjaarden in 1596 in eigen land aanviel, bij welke gelegenheid een Spaans eskader in de haven van Cadiz vernield en die stad geplunderd werd. Toen zal Jan van Duvenvoorde in het bezit van de portulaan zijn gekomen (zie afb. 1241Het is dan een portulaan of zeekaart van de Middellandse zee en de oostkust van de Atlantische 41) Hingman, no. 3803. Zie mijn artikel: Een portulaan van Jacobus Russus uit Messina in het bezit van Jan van Duvenvoorde, in Oud-Holland, jaarqanq 75 (1960), blz. 100-107.

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 6