94 b. lid: W. N. Berends, hoofd van de afdeling Post- en Archiefzaken van het Ministerie van Landbouw en Visserij, P. Bergsma, secretaris van de ge meente Hilversum, dr. mr. F. J. Duparc, plaatsvervangend chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. S. J. Fockema Andreae, chef van de afdeling Waterstaatsrecht van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, dr. W. J. Formsma, rijksarchivaris in Groningen, mr. H. Hardenberg, algemeen rijks archivaris, F. Hinrichs, hoofd van het bureau Achiefwezen en Geschiedenis van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. W. J. van Hoboken, archivaris van de gemeente Amsterdam, J. A. van der Horst, hoofd van het bureau interdepartementale Documentatiezaken van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. N. H. Muller, griffier van de staten van Gelderland, dr. G. W. Panhuysen, rijksarchivaris in Limburg, Ph. F. Ruygh, directeur van het registratuurbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr. R. M. Vos, plaatsvervangend chef van de afdeling Wetgeving en Juridische Zaken van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; c. secretaris: mr. J. H. de Vey Mestdagh, chartermeester le kl. bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. RIJKSARCHIEVEN Rijksarchief in Overijsel. Dr. H. P. H. Camps, chartermeester aan het rijks archief in Zeeland is overgeplaatst naar dit archief. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Amsterdam. Het jaarverslag over 1959 maakt melding van het tot stand komen van enige archiefinventarissen van de hand van mej. dr. Van Eeghen, die hier reeds zijn behandeld. De reeds in het vorig verslag genoemde beschrijvingen van de oprichting en ontwikkeling der gemeentelijke diensten en bedrijven werden verder uitgebreid; zij zijn ten getale van 34 aanwezig. Daarnaast bestaan overzichten van 22 afdelingen der gemeentesecretarie. Een begin werd gemaakt met het op fiches brengen van de daarvoor in aanmerking komende tekeningen, die zich bevinden in secretarie-archieven sinds 1827. Beschrijving en eventuele vernietigingsmogelijkheid van de moderne secretarie-afdeling werd aange vat. -De indicering der notariële archieven werd door 29 werkstudenten over de periode 1701-1710 voortgezet; in totaal zijn c. 150.000 fiches ge schreven en geklasseerd, waarop een index op de aardijkskundige namen werd samengesteld. De indicering der ondertrouw-, doop- en begraafregisters door tewerkgestelde hoofdarbeiders (38) geregeld voortgezet; de totale produktie van de eerste bedraagt c. 435.000 fiches en kaarten. Het samenstellen van een schaduwarchief van verschillende bestanddelen vond voortgang; c. 125000 filmbeelden werden opgenomen Uit het uitvoerig verslag over de biblio theek vermelden wij een geheel nieuw aspect in de bibliotheek over Amster dam, dat uniek is voor Nederland en alleen hier en daar in het buitenland toepassing vindt; onder de naam Fonetische documentatie van Amsterdam" is een begin gemaakt met het vastleggen van geluidsbeelden van specifiek Amsterdamse instellingen, gebeurtenissen, stemmen van Amsterdamse persoon lijkheden enz.; verder strekt deze documentatie zich uit naar het vastleggen van muziek- enz. uitvoeringen, draaiorgelmuziek, carillons, straatliedjes enz. Een stadgenoot heeft aan de gemeente f 100.000 geschonken ter vorming van 95 een fonds om wetenschappelijke publikaties van de archiefdienst te kunnen bekostigen. Daarvoor is een stichting in het leven geroepen waarvan het bestuur zal bestaan uit de burgemeester, de gemeentesecretaris en de archivaris. Van de aanwinsten worde de aankoop vermeld van enige duizenden platen, tussen 1860 en 1904 opgenomen door de fotograaf J. Olie Jzn.; van 200 dezer zijn reprodukties uitgegeven in een publikatie van het Genootschap Amsteloda- mum van de hand van de adjunctarchivaris mej. dr. I. H. Van Eeghen. Verder: huisarchief Marquette en id. Assumburg en archief Van Limburg Stirum, 14e-19e eeuw; familiepapieren Den Tex en Bont, 1746-1918 (beschreven in een bijlage); aanvulling op archief van Directeuren van de Oostersche handel en reederijen, 1793-1953, en van tal van diensten enz. Van het verworven archief van de Commissie van toezicht en advies voor de schilderijen der gemeente, 1878-1949, wordt de inventaris, van de hand van mr. J. H. van den Hoek Ostende, gepubliceerd. -Het aantal bezoeken bedroeg 3827. Fries streekarchivariaat Dokkum c.a. Tot archivaris van het eerste streek- archivariaat in Friesland, omvattende de gemeenten Dokkum, Kollumerland c.a., Oost- en Wes't-Dongeradeel en Schiermonnikoog, is m.i.v. 1 juli '61 benoemd de heer W. H. Keikes. Leiden De toestand, waarin de archieven der gemeentelijke diensten en bedrijven zich bevinden, bleek blijkens het verslag over 1959 over het algemeen tamelijk gunstig; alle echter hebben met ruimtegebrek te kampen. De plannen voor uitbreiding van het archiefgebouw en van de bouw van een behoorlijke conciërgewoning daarnaast kwamen zo goed als gereed. De restauratie der archiefstukken werd geregeld voortgezet. Enkele zeer belangrijke belastingregisters zijn geheel gecacheerd en opnieuw gebonden; zij moesten worden gezuiverd van oude verdroogde beplakkingen en „vele folio's dienden als legpuzzles te worden samengesteld". Een begin werd gemaakt met het restaureren der ondertrouwboeken, die door veelvuldig gebruik aan slijtage onderhevig zijn. Wanneer de uitvoerige klapper, die hierop gemaakt wordt, gereed zal zijn zullen zij uit de circulatie worden genomen. De klappers lopen tot 1700; nadien zal een snellere methode worden toegepast, b.v. een foto- technische. De klapper op de archiefverslagen 1855-1939, 1957 en 1958 is voltooid, een apparaat, dat veel tijdsbesparing betekent. Daar de lopende dienst alle krachten, en meer dan dat, opeiste ontstond een achterstand, waardoor nog steeds niet kon worden begonnen aan de inventarisatie van het secretariearchief over de periode 1575-1851, en in de naaste toekomst is geen verbetering te wachten. Aan diverse tentoonstellingen werd met prenten en handschriften medewerking verleend. De Liemers en Doesburg (Streekarchivariaat)Het eerste verslag over dit per 1 febr. 1959 in werking getreden streekarchivariaat, dat de gemeenten Angerlo, Doesburg, Duiven, Wehl en Zevenaar omvat, brengt het volgende. In Angerlo laat de toestand der reddings- en brandblusmiddelen nog alles te wensen over. De materiële toestand der archieven is goed te noemen. De ingekomen stukken 1811-1940 werden op orde gebracht. De later gemaakte dossiertjes, welke in ieder 19e eeuws archief voorkomen, werden uiteenge nomen en de originele stukken ter plaatse teruggebracht, waar ze behoren. Het daarvoor in aanmerking komende werd vernietigd. In Doesburg is het archief opgesteld op houten rekken in de middeleeuwse kelder onder het raad huis, centraal verwarmd en redelijk goed geventileerd. Een gedeelte (welk?)

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 24