88 getroffen. Daar werd ook de inventarisatie der domeinarchieven 1795-1840 voortgezet, die bleken slechts uit fragmenten der oorspronkelijke te bestaan. In Noord-Brabant werd het archief van de Waterstaat 1816-1849 onder handen genomen. Van de andere archiefbestanddelen noemen wij de voortzetting van de be werking der nieuwere B.S.-archieven in Zeeland en Friesland. Regesten voor de inventaris van het kapittel van Sint-Jan werden vervaardigd in Utrecht; in Limburg werden de charters van het kapittel van Sint-Servaas beschreven. De inventaris van het kloosterarchief van Albergen (Ov.) werd door de chartermeester in Noord-Brabant, die deze vroeger had bewerkt, persklaar gemaakt. Van bewerking van huis- en familie-archieven wordt in Gelderland (Van Limburg Stirum c.a., thans in druk gereed, Brantsen, de Cannenburgh) en Utrecht (De Vidal de St. Germain, in bewaring gegeven door een stichting, die in mr. J. H. de Vey Mestdagh een eigen archivaris heeft, De Geer van Linschoten) melding gemaakt. Inventarisatie van het archief der Doopsgezinde gemeente te Giethoorn troffen wij aan in Overijsel, van het waterschap Veendammer Benedenverlaat in Groningen, waar ook de beschrijving van de kaarten van de zgn. Provinciale atlas -- merendeels van v.m. kloosterbezit, in 1722-1736 vervaardigd werd vervolgd. In Noord- Brabant kwam de bewerking van de hss.-verzameling van het Brabants Genoot schap gereed; voorstellen werden gedaan omtrent de plaatsing van archief stukken en van die mss., die beter in een archief dan in een bibliotheek op hun plaats zouden zijn. -Een merkwaardig initiatief ontplooide de rijks archivaris in Noord-Holland; bij de indicering van de Zaandamse notariële protocollen werd bijzondere aandacht gewijd aan de Zaanse molens. De ge gevens werden gegroepeerd op een 1000-tal kaarten, alfabetisch gerangschikt op de molennaam, waarop plaats- en molennaam, tevens molensoort staan vermeld. De geschiedenis van elke molen, zoals deze uit het notarieel archief naar voren komt, is dus telkens op één kaart vastgelegd. -De beschrijving van de zegels in de huis- en familiearchieven in Groningen werd voltooid. Op een laboratorium der rijksuniversiteit werd de mogelijkheid onderzocht zegel afgietsels te vervaardigen in kunsthars. Deze methode geeft wel prachtige resultaten, maar is te kostbaar voor de praktijk, althans om het op grote schaal te doen. Inzake de belangrijkste aanwinsten kan het volgende worden gemeld. Het rijksarchief in Gelderland verkreeg door ruil met de gemeente Nijmegen de aldaar berustende archivalia, behorende tot het archief der Staten van het kwartier van Nijmegen en hun Gedeputeerden en van de Commissie tot be- neficiëring van de Nederrijn. Ingevolge Kon. besluiten werden diverse jongere archieven van diensten naar de rijksarchieven overgebracht: van de bewaarders der hypotheken te Utrecht en Amersfoort de stukken van vóór de invoering van het B.Wnaar dat in Utrecht, van die te Roermond naar dat in Limburg; van de inspecteurs der registratie en successie uit de jaren 1850-1866 naar het A.R.A. en de rijksarchieven in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. De administrateur van het kroondomein droeg aan het rijksarchief in Gelderland de archieven der v.m. rentambten Culemborg, Tiel en Grave, 1823-1933, over. Toen in 1946 de dienst der registratie en domeinen overhaast van Middelburg naar Breda werd overgebracht is slechts een klein deel van het archief aan het rijksarchief in Zeeland overgedragen; nu het hele archief van de dienst 89 Noord-Brabant en Zeeland naar het Bosse rijksarchief is gekomen werd het overige Zeeuwse deel, 1807-1900, vandaar naar Zeeland teruggebracht. Het rijksarchief in Noord-Brabant verwierf het archief van de directie van de strafgevangenis in Breda, 1843-1908, en van het college van regenten daar over, 1869-1941. Ook van de huizen van bewaring werden archieven naar de rijksdepots overgebracht; zo in Zuid-Holland, Gelderland, Zeeland, Over ijsel en Limburg. In Noord-Brabant hokte de overdracht door gebrek aan personeel! Ook de verdere overdracht van de waterschapsarchieven in deze provincie stagneerde om dezelfde reden en wegens plaatsgebrek in het depot. Enkele rijksarchieven verwierven waterschapsarchieven: het A.R.A. dat van het waterschap Stormpolder, 1631-1935; Noord-Brabant dat van het waterschap Het Hoog Hemaal c.a., 1594-1942; Utrecht dat van het opgeheven waterschap Ysselveld onder Ysselstein, 1843-1954. Belangrijk was de aan winst aan huis-, persoonlijke- en familiearchieven. Het A.R.A. verwierf de familiepapieren Van Goens, 17e-19e eeuw (in bewaring); het archief van de minister van Staat Du Bus de Gisignies, hoofdzakelijk als commissaris- generaal van Ned.-Indië, 1826-1830; stukken betr. het geslacht Van Zuylen van Nyevelt, 16e-20e eeuw; archivalia behorende tot het huisarchief Duiven voorde, 1596-1910 (in bewaring); familie-archivalia Van Vredenburch, 1820- 1948 (alsv.). Het rijksarchief in Gelderland verkreeg het bijzonder belangrijke archief van het huis Oldenaller bij Putten (men zie hierover p. 60-61 van het verslag) en het klein, doch niet onbelangrijke archief van het huis De Rees onder Brummen. Voor het huisarchief Ammersoyen werden belangrijke aanwinsten ontvangen, o.a. een cartularium, opgemaakt na de kasteelbrand in 1590, waarin alle toen aanwezige charters waren afgeschreven; niet minder dan 65 dezer oorkonden zijn thans niet meer aanwezig. Het rijksarchief in Utrecht kreeg het archief der familie Des Tombe in bewaring en dat der familie De Vidal de Saint Germain boven vermeld, dat in Friesland een ver zameling stukken, afkomstig van F. D. van Sytzama, 1693-1755. In dit verband worde nog vermeld de verwerving van het archief der heerlijkheid Hoogeveen (Rijnland), 1451-1903, door het A.R.A. Tenslotte enige, negatieve, gevallen. De rijksarchivaris in Gelderland heeft n.a.v. de overdracht van het particuliere domein Het Loo aan het Kroondomein doen informeren of de bij de Opperhoutvesterij bewaarde markenarchieven van het Hoog-Soerensche bosch en van de Uddelerheeghe, in 1916 aan het rijksarchief in bewaring gegeven doch in 1955 teruggenomen, thans konden worden overgedragen. Maar gezien het vruchtgebruik van prinses Wilhelmina kon daarvan geen sprake zijn, en de markeboeken zouden geplaatst blijven in de „geschiedkundige boekerijvan deze dienst. -De rijksarchivaris in Noord- Brabant, vernomen hebbende dat de O.L.V. kerk te Antwerpen in het bezit was van charters en registers, o.a. behorende tot het in haar depot berustende archief van het Hollandse Huis te Geertruidenberg, die men niet ongenegen was af te staan doch slechts tegen andere, tot de kerk behorende stukken, die zich in het archief van het bisdom Breda bevonden, trachtte in deze richting een oplossing te vinden, maar het mocht haar niet gelukken. Zij trooste zich: in magnis voluisse sat. De bezoekers- en bezoekencijfers vertonen bij 1958 vergeleken een kleine stijging, maar overigens vrijwel hetzelfde beeld. Voor het A.R.A. waren zij rsep. 1331 en 14388. Bij de provinciale depots heeft ook nu Noord-Holland,

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 21