190 Le nouveau batiment des Archives départementales de l'Isère a Grenoble, geeft een beschrijving (met afbeeldingen) van een nieuwe aanwinst in de reeks der moderne archiefgebouwen waarop Frankrijk trots kan zijn. Afl. 2 brengt een verslag van de opening van de nieuwe zetel van het staatsarchief te Ravenna, gevestigd in het klooster van S. Francesco, met afbeeldingen (waarbij wij tot onze ontzetting zagen dat in het depot liefst 10 lagen in de rekken zijn opgesteld!). Dan de rede, door de staatsarchivaris prof. G. Plessi bij deze gelegenheid uitgesproken over de lotgevallen en de inhoud van dit archief. Van G. Barbieri de voordracht, gehouden op het tweede convent der kerkelijke archivarissen, over de kerkelijke archieven en de economisch-sociale historiografie. Elio Lodolini behandelt de problemen en hun oplossing bij de stichting van een staatsarchief, nl. te Ascoli Piceno, een ingewikkeld geval daar diverse omliggende instellingen over het gebied van deze kleine provincie gezag hebben uitgeoefend. Hier komt, gelukkig, een aan trekkelijk modern depot, met vier verdiepingen van 2.25 m. In de rubriek: Gurisprudenza vier vonnissen inzake door de inspectie geconstateerde ver dwijning van archiefstukken ex Archiefwet-1939. Afl. 3 opent met een artikel van A. Allocati, gewijd aan de nagedachtenis van graaf Riccardo Filangieri di Candida Gonzaga, overleden in juli 1959, soprintendente van het Italiaanse archiefwezen sinds 1947, voorzitter van de Conseil international des archives sinds 1956. Zij die zich zijn statige, on- Italiaanse statuur van een der internationale congressen herinneren en die het voorrecht hebben Italiaans althans te kunnen lezen, zullen dit in memoriam van deze Napolitaan van hoge geboorte hij was erebaljuw van de Souvereine militaire orde van Malta en van grote eruditie en veelzijdige belangstelling, die een der belangrijkste figuren in het archiefwezen in Italië is geweest, met belangstelling en voldoening lezen. Hoogtepunt in zijn carrière was het direc toraat van het Napolitaanse staatsarchief, depot van de archieven der Ange- vijnse kanselarij, die zoals men weet in 1944 door de Duitse soldateska zinloos en zinneloos zijn verwoest. Aan de reconstructie heeft F. jaren lang, en dank zij zijn copieën niet zonder vrucht, gewerkt, niet natuurlijk archivistiek, maar door publikatie daarvan. Voltooid is deze arbeid nog niet; zijn medewerkster en opvolgster, siga. Jole Mazzolini, zet het voort. A. Mirot, conservateur en chef aan de Archives Nationales, bericht over de Stage technique inter national, waarvan hij directeur is, tien jaar geleden door de onlangs afgetreden algemeen rijksarchivaris van Frankrijk, Charles Braibant, geïnitieerd. Zijn opvolger wijst er op dat door deze stage tussen de archivisten van de gehele wereld een „communauté archivistique" is ontstaan die zich verder moet ontwikkelen, ,,d autant plus que le Stage présente un caractère d'esprit inter national qui peut servire utilement la cause des Archives dans le monde G. Plessi behandelt ,,11 problema degli archivi guidiziali", met speciale be schouwing van die in Ravenna; Sandro de' Colli het familiearchief Bandini Piccolomini Naldi in het staatsarchief te Siena, dat teruggaat tot de 13e eeuw. Als novum is als bijlage tot deze aflevering gevoegd nr. 1 der Quaderni der Rassegna: Carteggi diplomatici della Republicca Fiorentina nell'Archivio di Stato di Firenze: Signoria, Dieci di Balia, Otto di Pratica (alle Florentijnse bestuursinstellingen), door M. del Piazzo. Zoals de voorrede zegt: een amorfe, serie, zonder enige archivistieke zin, maar met belangrijke inhoud, die door deze inventaris toegankelijk is geworden. 191 Het Poolse archieftijdschrift Archeion XXIX (1958) is voor een deel gewijd aan het 150-jarige staatsarchief en is, als de vorige delen, ons door een summary en een resumé enigermate toegankelijk. Dit archief werd 2 sept. 1808 in het leven geroepen bij decreet van hertog Frederik August en bevat de akten der centrale en ook wel provinciale besturen van de 12e eeuw tot 1918. Meer dan 90 daarvan ging in Wereldoorlog II teloor. Aanwezig zijn nu 545 „fondsen" met een omvang van bijna 7000 strekkende m. De reeks der hieraan gewijde artikelen begint met afdruk en reproduktie van het boven genoemd decreet en van de ordonnantie van 1849 betreffende de inventarisatie dezer archieven. Het eerste artikel van T. Mencel behandelt Majewski, dc eerste archivaris, wiens aide-mémoire van 1807 de basis is geweest van de Poolse archivistische werkzaamheid. P. Bankowski, Deux articles oubliés sur les Archives Centrales, behandelt de geschiedenis daarvan in de tweede helft der 19e eeuw. Dezelfde auteur licht ons in over publikatie van historiebronnen in 1860. Volgt een verhandeling: Information officielle russe de 1895 sur les Archives Centrales, vermoedelijk opgesteld door A. Pawinski, de vertaling in het Pools van een Russisch rapport van 1867. M. Wasowicz, de tegenwoordige algemene rijksarchivaris, geeft in een artikel: Les Archives Centrales des docu ments anciens a leur 150me année de l'existence, verslag van de huidige situatie dier archieven, opgeluisterd door een foto van het gehele personeel, 47 per sonen, waarvan 27 vrouwen. Een verslag van de feestelijke herdenking besluit deze reeks. De tweede helft der afl. brengt het verslag der Conférence methodique des archivistes polonais van mei 1958. Zij betrof de volgende onderwerpen: Sélection des documents contemporains; Les problèmes des documents moder- nes dans la science d'archives contemporaines, e.a. In de economische com missie werden behandeld: Le matériel documentaire de valeur durable dans les institutions économiques centrales; Les documents de banque de valeur durable; Les documents de valeur durable des établissements industries; Documents de valeur durable dans l'administration des économies rurales d'Etat et des coopératives productives. Volgen enkele op zich zelf staande artikelen: M. Slawoszetvska, Informations sur la section des documents aux Archives d'Etat de Gdansk (Danzig), nommés „Missiva" (deze gaan terug tot 1420 en zijn ook voor onze geschiedenis van belang); K. Gawarecka, Tan Riabinin, conservateur aux Archives d'Etat a Lublin; A. Kielbicka, Cham- bres de 1'économie d'Etat en Galicie Occidentale; Wl. Rostocki, Les livres de chancellerie polonais aux temps du Duché de Varsovie et du Royaume Pologne (1807-1867), en verslag van de vierde Table Ronde des archives te Wiesbaden 1958. Tenslotte kroniek en boekbesprekingen. De aandacht der archivisten worde gevestigd op: Weekblad voor de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren 12 en 19 aug. 1960. De B„ De Eerste Kamer verwierp het ontwerp-Archiefwet 1959. Tijdschrift voor Overheidsadministratie 3 nov. 1960: H. A. van der Zijl, Zijn we met de archiefverzorging op de goede weg? De gemeentestem 5 nov. 1960: Een nieuwe Archiefwet. Overheidsdocumentatie nov./dec. 1960: H. Vlug, Het nieuwste ontwerp-Archiefwet. Een wetsontwerp met verrassingen en conflicten.

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 24