142 van de stukken van fiscale aard. Een fotocopie werd vervaardigd van het 5e eeuwse cartularium van de abdij van St-Bernard, waarin vier oorkonden uit de jaren 1291-1312, van belang voor deze gemeente. In Oudenbosch werden vrnl stukken van financiële aard bewerkt. Verkregen werden een aantal stukken, die vroeger tot het archief dezer gemeente hebben behoord, oa T nnSbr°fderSChap 1664"1687' bijlagen kerkerekeningen 1510-16/1. - In Prinsenbeek blijft de bewaring gebrekkig zolang het voorge nomen nieuwe gemeentehuis niet zal zijn gebouwd; het archief der v.m. ge meente Princenhage van vóór 1813 moet dientengevolge bij de gemeente Breda in bewaring blijven. Dit archief van na 1813 werd bewerkt; in 1901 is een rubriekenstelsel met 80 onderwerpen ingevoerd, waarbij de jaarsqewijze opberging werd gehandhaafd. Het plan van dit stelsel is verloren, zodat vol ledige reconstructie eerst mogelijk zal zijn wanneer het gehele archief tot aan de invoering van het dossierstelsel bewerkt is. - In de archiefbewaarplaats te Standdaardbuiten, die aanzienlijke verbetering onderging door het bijplaatsen van vier stalen rekken, werden twee waterschapsarchieven ondergebracht in verband met de aangekondigde opheffing daarvan tengevolge van de oprichting van het waterschap „De Striene". Toen dit in funktie was getreden werd overeengekomen dat deze archieven voorlopig in Standdaardbuiten zullen blijven; de archivaris hoopt dat bij een definitief akkoord bereikt kan worden dat deze archieven, die teruggaan resp. tot 1616 en 1692, daar gedeponeerd worden daar zij nagenoeg uitsluitend voor Standdaardbuiten van belang zijn De archivaris heeft een aanvang gemaakt met de inventarisatie ervan. Uitschot. De raden van de gemeenten Best, Oirschot en Veldhoven hebben besloten tot de oprichting van het „Streekarchivariaat Oirschot e.a.". KERKELIJKE ARCHIEVEN Het verslag van de archivaris der Nederlandse Hervormde Kerk over 1958 maakt melding van inventarisatie en herstel van archieven van diverse ge meenten. Een groot aantal archieven werd geïnspecteerd. Besprekingen werden gevoerd ter stimulering van een intensiever toezicht op de archieven der Hervormde gemeenten in Noord-Holland. Opzienbarend is de mededeling dat van de predikant te Nederhorst den Berg bericht werd ontvangen dat „vanwege de vele droeve ervaringen, opgedaan bij het onderzoek van archief stukken, de kerkeraad heeft besloten om geen enkel stuk meer de deur te laten uitgaan of ter inzage te geven"! In 1959 werd de behandeling van een aantal archieven van gemeenten en kerkvoogdijen voortgezet en diverse, met name Zeeuwse archivalia, die door de watersnood hadden geleden, zoveel mogelijk hersteld. De tekst van dl I van De archieven der Ned. Herv. Kerk ging in nov. 1959 naar de drukker*). In zijn verslag omtrent de archieven der Hervormde Gemeente te Amsterdam over 1 nov. 1958-31 dec. 1959 klaagt de archivaris, dr. W. J. van Hoboken, over dreigend ruimtegebrek door de aanwas van overbrenging van stukken uit de lopende administratie naar de archiefbewaarplaats. Tengevolge van ziekte van de assistent waardoor de archivaris geruime tijd diens werkzaamheden (ontvangen der (bezoekers, behandeling der ingekomen verzoeken om inlichting 1) Dit werk is inmiddels verschenen. 143 en voortzetting van de indicering der doopboeken) overnam, vond de inven tarisatie minder voortgang; de kaartindex op de doopboeken 1900-1949 werd met 10000 fiches vermeerderd, waardoor het aantal tot ruim 50000 steeg. Aan de em.-predikant dr. R. B. Evenhuis werd door kerkvoogden de geschiedschrij ving der gemeente opgedragen. De lijst van aanwinsten vermeldt een groot aantal 20e-eeuwse archivalia. ANDERE ARCHIEVEN Het verslag van de directeur van het Economisch-Historisch Archief over 1959 maakt melding van enige belangrijke aanwinsten; aanvullingen van het archief van Gebrs. Chabot te Rotterdam over de perioden 1776-1860 en 1921-1925; het archief der N.V. Gebrs. Veth's handelmaatschappij te Amster dam (1875), 1886-1939 (handelende op Indië); archieven der N.V. Cultuur maatschappij Wonolangan, 1907-1946 (exploiteerde twee suikerfabrieken in Oost-Java); archief van de Hollandsche Scheepsverband Maatschappij te Am sterdam, 1907-1946; van enige daarvan is een beknopte inventaris opgenomen. Van bijzonder belang is de aanwinst van het archief der N.V. Kon. Textiel fabriek Van Heek en Co. te Enschede; nu het archief der Stoomweverij Nij- verdal reeds eerder werd verkregen beschikt het Archief over een gewichtige collectie archivalia betreffende een zo belangrijk industriegebied als Twente. Het omvat 6 a 700 copieboeken en moet nog worden geordend. Vermeld moge ook worden de verwerving van de particuliere geschriften van dr. E. Heldring, die tussen 1899 en 1948 een belangrijke positie heeft in genomen in het economisch leven te Amsterdam; zij bevat o.a. diens mémoires over de jaren 1871-1917 en dagboeken over de jaren 1917-1948. Als kleinere aanwinsten vallen te vermelden vier kasboeken 1844-1888 en twee grootboeken 1851-1875 van een firmant van Wijnand Fockinck te Amsterdam. Door deze aanwinsten begint het ruimtegebrek nijpend te worden; naar een nieuwe bewaarplaats zal moeten worden uitgezien. EXAMENS Voor het examen diploma wetenschappelijk ambtenaar der eerste klasse is geslaagd mr. E. D. Eijken te Utrecht. Voor dat der tweede klasse zijn geslaagd de heren J. G. Kerkhoven te Terneuzen, W. B. Heins te Amsterdam, J. den Draak te Arnhem. E. J. van Ebbenhorst Tengbergen te Warnsveld en J. M. Sluijters te Tilburg. PERSONALIA Te Roosendaal is 9 augustus j.l. op 61-jarige leeftijd overleden de heer A. P. L. Jans (II), archivaris der gemeente Roosendaal en Nispen.

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 24