ARCHIEVENBLAD NEDERLANDS IN MEMORIAM JHR. Dr. D. P. M. GRASWINCKEL Orgaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland 1960 nr. 3 96 de Katholieke universiteit te Nijmegen tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte, op een proefschrift „De Goudse kloosters in de middeleeuwen". De heer J. E.- A. L. Struick, chartermeester aan het gemeentearchief te Utrecht, promoveerde op 27 mei j.l. cum laude eveneens te Nijmegen tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op een proefschrift „Gelre en Habs- burg 1492-1528". 12 juni j.l. is te Leiden op 55-jarige leeftijd overleden dr. A. Kessen, direc teur-bibliothecaris van de universiteitsbibliotheek te Leiden. Van 1935-1945 was hij archivaris-bibliothecaris der gemeente Maastricht. Zijn opmerkelijke gaven kwamen tot uiting in zijn gevarieerde loopbaan en in velerlei activiteiten. Overleden is ook, op 73-jarige leeftijd, dr. J. Lyna, oud-conservator van het rijksarchief in Limburg (België), te Hasselt. Afgesloten 15 juni 1960. Abonnementsprijs per jaar f 10.50, voor het buitenland f 12.. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. W. J. FORMSMA, Rijksarchief in Groningen, St. Jansstraat 2 Op 9 september 1960 overleed geheel onverwachts Jhr. Dr. Dirk Petrus Marius Graswinckel, oud-algemeen rijksarchivaris en honorair-adviseur bij de rijksarchiefdienst. Het nieuws van zijn dood heeft alom verslagenheid gebracht, omdat hij behoorde tot die betrekkelijk klein schare van mensen, die altijd gereed staan om anderen te helpen en daarbij de gave bezitten om dit op een bijzonder innemende wijze te doen. Zijn aangeboren tact en aangename om gangsvormen, gepaard met een blijmoedig karakter en een zin voor humor, die nimmer stekelig werd, maakten hem terecht bij iedereen bemind. Behept met een enorme werklust, een scherp oog voor orde en netheid, een bijna spreek woordelijke nauwgezetheid en een gevoel van rechtvaardigheid, dat iedere partijdigheid uitsloot, beschikte hij bovendien over eigenschappen, die hem er als het ware vanzelf toe aanwezen om in het maatschappelijk leven een voor aanstaande plaats in te nemen. Het Nederlandse archiefwezen, helaas te vaak beschouwd als een toevlucht voor kamergeleerden, heeft er stellig niet over te klagen gehad, dat een dergelijke figuur zich tot zijn ietwat aparte sfeer voelde aangetrokken. Trouw aan het ambt, dat hij met volle overtuiging had gekozen, heeft hij het niet alleen tot zijn dood toe naar beste weten gediend, maar ook in velerlei opzicht tot het aanzien ervan naar buiten bijgedragen. In 1888 te Utrecht geboren als kleinzoon van een predikant, die uit een Delftse regentenfamilie stamde, volgde hij niet het voorbeeld van zijn vader om in het leger te gaan, ofschoon het toch in zijn leven een rol zou spelen. Als zovele leden van zijn geslacht, dat juristen van aanzien leverde, koos hij de

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 1