94 magistraat, opgedragen aan werkstudenten. De archivaris werd m.i.v. 1 mei tevens belast met 'het feitelijke beheer van het archief der gemeente Nieuw- Ginneken (zie aldaar in de vlg. af 1. Delft. Het verslag over 1958 maakt melding van de openstelling van het archief ook op donderdagavond van 7-10 u.; ruim 18 van het totaal der bezoekers viel op die uren. Het archief van het v.m. Oude mannen- en vrouwenhuis, 1583-1930, werd in bewaring ontvangen. De klappering werd voortgezet, evenals de inventarisatie van het nieuw-archief, waarvoor nog veel werk zal moeten worden verzet. Gepubliceerd werd in de Haarlemse Bijdragen de kroniek van de Nieuwe of Sint-Ursulakerk, bewaard in het Brits Museum. Het gemeentebestuur heeft daarvan 100 overdrukken laten maken met drie afbeeldingen, die in het tijdschrift niet zijn opgenomen. Gouda. De nieuw-opgetreden archivaris merkt in zijn eerste verslag (1958) op dat de toestand van het gebouw te wensen overlaat en dat de bergruimte onvoldoende is. -Het herstel der in bewaring gegeven rijksarchieven is vol tooid; deze verkeren thans in goede staat. Aan die der gemeente zal nog veel zorg moeten worden besteed. De klapper op de retroacta B.S. kwam gereed; c. 240000 fiches vormen het resultaat van een arbeid, waarmede in 1923 be gonnen is. Het voorstel de leges voor het raadplegen daarvan af te schaffen werd door B. en W. niet overgenomen. Groningen. De beschrijving van het archief van het v.m. Fraterhuis, groten deels bestaande uit charters (c. 400), kwam in hs. gereed; van alle stukken zijn regesten vervaardigd. De inventarisatie van het archief der Ev.-Lutherse gemeente werd opnieuw ter hand genomen en voltooid. Een begin is gemaakt met de bewerking van het tamelijk omvangrijke archief der v.m. Schutterij. De klappering der doopboeken der Herv. gemeente over de jaren 1751-1800 kwam gereed; de fiches der Waalse gemeente zijn gecollationeerd en alfabe- tisch-lexicografisch gerangschikt. Familieberichten in Groninger en Ommelander couranten over de jaren 1794-1811 zijn geklapperd. Het archief van het Rode- of Burgerweeshuis werd in bewaring gegeven. Van groot belang is de mededeling dat het bestuur van het Gronings museum de topografische atlas, die reeds meer dan 30 jaar aan het archief in bruikleen was gegeven, nu daaraan heeft geschonken. Ook de grote verzameling negatieven is aan het archief overgedragen. Haarlem. Het verslag over 1958 wijst op gebrek aan ruimte zowel t.a.v. dienstvertrekken als bewaarplaats; thans kunnen geen nieuwe archieven meer worden opgenomen. De beschrijving van het archief van het Sint-Jans klooster werd aangevuld met een uitvoerige regestenlijst tot 1500; een begin is gemaakt met de bewerking der archieven van de rentmeesters der geestelijke goederen en van het kantoor van Sint-Jan en van de verspreide archivalia van andere kloosters. Voortgezet werd de klappering van retroacta en transport- registers 1700-1733 en van een notarisprotocol. Leiden. In haar verslag over 1958 geeft de archivaris een lyrisch overzicht van de veranderingen en verbeteringen die het administratiegedeelte van het gebouw inwendig heeft ondergaan: vanaf de voordeur tot in elk werkvertrek hebben enkele verbouwingen het oude gebouw in een fris verblijf voor amb tenaren en bezoekers herschapen. In de leeszaal, thans parterre, is plaats voor acht bezoekers en twee ambtenaren. Maar het gebrek aan ruimte in het depot is gebleven. De materiële toestand der archivalia is ver van gunstig; vele 95 wachten op restauratie en de c. 5000 charters dienen op deskundige wijze te worden geborgen. Zodra het financieel en organisatorisch mogelijk is zal een aanvang worden gemaakt met het opzetten van de prenten op zuurvrij karton. De archivaris ziet door het zeer frequente gebruik de bestaande klapper op de ondertrouwregisters en de originele registers zelf vervallen; de onderhanden zijnde klapper is zodanig opgezet dat slechts bij uitzondering het gebruik der registers zelf nodig zal zijn. -Een belangstellende heeft zich belast met de vervaardiging van een klapper op de jaarverslagen van het archief, wat voor de dienst van belang is. Ook is een algemene index gemaakt op alle namen (c. 80000), die in de catalogus van de prentverzameling voorkomen. Als belangrijkste aanwinst kan worden vermeld een verzameling meest 17e eeuwse stukken betr. Poelgeest onder Koudekerke. Het verslag herinnert aan de opening van het op het archiefterrein gelegen Pilgrim Fathers huisje, be doeld als tentoonstellingsruimte voor fotocopieën van archivalia, betrekking hebbend op het verblijf der Pilgrim Fathers te Leiden 1609-1620. Rotterdam. Het verslag over 1958 meldt dat de inventarisatie van het archief der v.m. gemeente Hillegersberg belangrijk vorderde; die van de v.m. gemeente Overschie liep ten einde. Geïnventariseerd werd het archief van het Gemeente- en predikantsweduwenfonds der Ned. Herv. gemeente 1794-1909. De klappering in werkverruiming van doop- en begraafboeken en van de notariële protocollen werd met kracht voortgezet; een aanvang werd gemaakt met het klapperen van de Rotterdamsche Courant 1770 en vlg. jaren op per soonsnamen met vermelding van beroep. In bewaring werd o.a. ontvangen het archief van de heerlijkheid Albrandswaard 1248-1908 en notulenboek van de bestuursvergaderingen der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen 1851-1854. Een uit Brussel gedeponeerd leenregister van Spangen 1598-1654 werd gefotokopieerd. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Aan dr. J. Denys is m.i.v. 1 dec. 1959 eervol ontslag verleend als conservator van het rijksarchief in Oost~Vlaanderen te Gent. Tot zijn opvolger is benoemd dr. J. Buntinx, adjunct-conservator. PERSONALIA Koninklijke onderscheidingen. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd: mr. F. P. Th. Rohling, hoofdadministrateur bij het Ministerie van Onderwijs, K. en W., te Wassenaar; dr. W. J. Formsma, rijksarchivaris in de provincie Groningen, te Groningen; dr. T. A. J. C. Heyman, archivaris van de Abdij van Berne, te Heeswijk. Aan mevr. H. A. Sterk-Vahlkamp, werkster bij het rijksarchief in Gelder land, te Arnhem, is de eremedaille in brons verleend, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer B. Lonsain, oud-hoofdcommies aan het rijksarchief in Groningen, te Groningen, vierde op 10 juni j.l. in goede gezondheid zijn 90e verjaardag. De heer J. Taal, oud-archivaris van Gouda, promoveerde op 13 mei j.l. aan

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 22