BERICHTEN 92 ALGEMEEN Dr. mr. F. J. Duparc, plaatsvervangend chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. is be vorderd tot administrateur. RIJKSARCHIEVEN Algemeen RijksarchiefDe heer H. Brouwer, hoofdarchivist A bij het Al gemeen Rijksarchief, is na een diensttijd van bijkans 44 jaren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden. Vrijdagmiddag 29 april was het officiële afscheid in de Collegezaal van het Algemeen Rijksarchief, die veel te klein bleek om alle belangstellenden te kunnen bevatten. Niet alleen tal van archiefambtenaren waren er van heinde en ver voor overgekomen; ook vele archiefbezoekers stelden er prijs op de chef van de leeszaal, die hun menigmaal behulpzaam was geweest, voor het laatst de hand te drukken. De Algemene Rijksarchivaris schetste in een hartelijke toespraak de lange loopbaan van de heer Brouwer, daarbij als diens voornaamste werk memorerend de bekende „Beschrijving van de doop-, trouw- en begraaf boeken in Zuid- Holland", waarop kort geleden nog een supplement verscheen. De heer Har- denberg bood tenslotte een enveloppe met inhoud aan, het resultaat van veler bijdragen, door de heer Brouwer naar eigen goeddunken te besteden. In zijn dankwoord kon de begiftigde er o.m. op wijzen onder vier Algemene Rijks archivarissen te hebben gediend. Het afscheid werd overigens verzacht door het vaste voornemen van de heer Brouwer het Algemeen Rijksarchief geregeld te blijven bezoeken zowel voor particuliere nasporingen als in zijn hoedanig heid van gemeentearchivaris van Harderwijk. Bij wijze van bijzondere gunst naar ingewijden weten, zeer zelden verleend is het depot van het Algemeen Rijksarchief voor de heer Brouwer na diens aftreden toegankelijk gebleven. Rijksarchief in Groningen. Op dezelfde dag vond te Groningen onder grote belangstelling het afscheid plaats van de heer H. Vos, administratief amb tenaar C I, tevens behulpzaam in de leeszaal. De rijksarchivaris, de gemeente archivaris en prof. jhr. dr. P. J. van Winter brachten resp. voor het rijksarchief, het gemeentearchief en de bezoekers de heer Vos dank voor de wijze waarop hij sinds 1942 het rijksarchief had gediend. Geschenken die de heer Vos na zijn pensionering van nut kunnen zijn begeleidden hun hartelijke woorden. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Alkmaar. Het verslag over 1958 bericht dat aan B. en W. werd verzocht op de begroting voor 1959 een post te willen brengen voor uitbreiding van het vaste personeel met een wetenschappelijk ambtenaar, minstens in de rang van commies. Plannen voor een nieuw archiefdepot kwamen geen stap verder, daar de restauratie van bijbehorend complex „Huize Oort" nog jaren op zich zal laten wachten; de archiefdienst zou uiteraard nog in het bestaande gebouw moeten blijven. -De inventarisatie werd, voor zover nodig, bijge werkt. De fichering der transportboeken vorderde, terugwerkend, tot c. 1660. De gemeenteraad heeft B. en W. gemachtigd tot het aanvaarden van de 93 schenking van het familiearchief Van Foreest, dat voor het archief der ge meente van groot belang is omdat vele prominente figuren van dit geslacht op de geschiedenis van de stad invloed hebben uitgeoefend. Amsterdam. Het verslag over 1958 maakt melding van de ingebruikneming van een vijfde depot aan de Nieuwe Prinsengracht. De bezetting der restauratie werkplaats blijft onvoldoende; zij kan slechts plaats bieden aan twee binders, terwijl gestreefd moet worden naar een minimum bezetting van 5 restaurateurs en binders. Voor het inrichten van een doelmatige restauratiewerkplaats zal gewacht moeten worden op de verwezenlijking der uitbreidingsplannen. De achterstand bij de persdocumentatie is, dank zij de hulp van tewerkgestelden, thans ingelopen. De atlas werd naar drie standaardmaten opnieuw opgezet; een begin werd gemaakt met de schimmelwerende behandeling van prenten in een daarvoor aangeschafte thymolkast. Het is gebleken dat vooral de in de oorlogsjaren in de duinen ondergebrachte tekeningen sporen van schimmel vertoonden. De klappering op de besluitenboeken van B. en W. en op de Notulen van de Raad werd voortgezet. Van een aantal diensten en bedrijven werd de oprichting en ontwikkeling beschreven; deze beschrijvingen kunnen beter gebruikt worden als inleidingen tot de inventarissen hunner archieven. Het uitschieten van v.v.v. stukken werd met kracht voortgezet. De werkstuden ten hebben de indicering der notariële archieven voortgezet; c. 137000 fiches zijn nu gereed, en op voorkomende beroepen en zaken is een index gemaakt. Voorts is een handleiding vervaardigd waarin de hierbij te volgen regels zijn vastgelegd. Het indiceren der doop- enz. registers over de periode 1651-1750 door tewerkgestelde hoofdarbeiders is voltooid; ruim 700000 fiches zijn ver vaardigd. De fichering is dienstig gemaakt aan demografisch onderzoek en voor de studie der sociale geschiedenis van Amsterdam en de beroepsstructuur van zijn bevolking. Het maken van een schaduwarchief van verschillende bestanddelen vond voortgang; c. 120000 filmbeelden werden opgenomen. De mikrofilmering der retroacta B.S. werd voortgezet; een nieuw-ontworpen lees- apparaat werd in gebruik gesteld. Als belangrijkste aanwinsten moeten worden genoemd de familiearchieven Heshuysen, 1621-1905, en Hooft, 1766-1860, en aanvulling op het archief der Waalse gemeente, 1697-1915. Een bijlage brengt de beschrijving van het familiearchief Hacke van Mijden- Van Tienhoven van de hand van mej. dr. I. H. van Eeghen. Breda. In 1958 kwam een interne verbouwing tot stand, waarbij de leeszaal werd vergroot en plaats biedt aan minstens 8 bezoekers, en de v.m. depotruimte der secretarie werd ingericht als bureau voor het personeel; een nieuwe ver lichting werd aangebracht en de capaciteit der verwarming uitgebreid. Een vertrek voor het gebruiken van de mikrovist en een aparte sorteer- of inpak- ruimte moesten door de bestedingsbeperking wachten. Daar de bestaande bergruimte vrijwel geheel gevuld is kon het archief der gemeentelichtbedrijven en -waterleiding niet worden overgenomen; het is voor wat betreft ouder dan 1930 op een deel van de zolder van dit kantoor opgesteld, dat is afgeschoten door een afscheiding van gaas, waarin een afsluitbaar poortje, waardoor dit deel tot hulpdepot van het archief is geworden. De alfabetisoh-fonetische klapper op de doopboeken der Herv. gemeente 1637-1674 kwam gereed; het werk aan andere klappers vond voortgang. Een begin werd gemaakt met de ordening van het zgn. huisarchief van het kasteel Bouvigne. In bewerking werd genomen een klapper op de registers van resolutiën en notulen van de

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 21